A dobhártya szakadás, vagy orvosi nevén perforált dobhártya gyakori kiváltó okait vesszük sorra dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosának segítségével.
A dobhártya egy vékony membrán, amely elválasztja a hallójáratot a középfültől. A középfülből indul a fülkürt (más néven Eustach-kürt) egy vékony cső, amely a középfület az orrüreg hátsó részével köti össze. A fülkürt funkciója a középfül szellőztetése és a középfülön belüli légnyomás kiegyenlítése.
A fülkürt nem megfelelő működésének több oka is lehet. Kialakulhat megfázás vagy allergia miatti orrnyálkahártya duzzanat következtében, de – elsősorban gyerekeknél – a megnagyobbodott orrmandulák is akadályozhatják az optimális szellőzést. Ha a fülkürt nem működik megfelelően, a középfül belsejében a nyomás nem kiegyenlített, ami a dobhártya behúzódását, savós váladékképződést, akár a dobhártya repedését is okozhatja.
Középfülgyulladás esetén a dobhártya mögötti területen folyadék és genny képződik, ez gyakran a dobhártya szakadásával távozik.
A környezeti nyomás gyors változásai - például búvárkodás vagy repülés során – miatt is bekövetkezhet dobhártya szakadás. Fokozott a barotrauma kockázata, ha valakinél tartós fülkürt elzáródás áll fenn, például nem megfelelően kezelt szénanátha, tartós allergiás orrdugulás miatt.
Akusztikus trauma néven ismert jelenség. A zaj erősségétől és egyéntől függően tartós fülzúgás, átmeneti hallásvesztés, halláscsökkenés, de akár dobhártya szakadás is bekövetkezhet.
Egy óvatlan pillanat, és a „játéknak” vagy unaloműzőnek indult mozdulattal a gyerekek könnyen felsérthetik a hallójárat érzékeny bőrét, vagy akár a dobhártyát. Fültisztítás során is előfordulhat ilyen baleset, ezért is érdemes inkább mellőzni a fültisztító pálcika használatát.
Baleset során, a fület vagy a koponyát ért ütés következtében is előfordulhat dobhártya szakadás.
A dobhártya szakadás fájdalommal jár, emellett fülből kifolyó, gyakran véres váladék kíséri, hirtelen halláskárosodás jelentkezhet, fülcsengés és szédülés is kísérheti.
A dobhártya szakadásának diagnosztizálása általában nem nehéz. Első lépésben orvosa kikérdezi a tüneteiről és az eset körülményeiről, ezután megvizsgálja a dobhártyáját. Ha a dobhártya megrepedt, akkor látható a dobhártya sérülése.
A sérülés mértékétől függően a dobhártya gyakran spontán záródik, ezt segítheti, ha már az első vizsgálatnál vékony szilikon lap fedés kerül a sérült területre. Arra kell vigyázni, hogy ne fertőződjön be, ne menjen víz a hallójáratba. Minden dobhártyasérülés esetén a teljes gyógyulásig szükséges a fül-orr-gégészeti ellenőrzés. Fülfertőzés gyanúja esetén, vagy ha tartós halláskárosodás áll fenn, további vizsgálatokra, vagy antibiotikum szedésére lehet szükség. Egyes esetekben a dobhártya szakadás helyreállításához műtétre lehet szükség.
Ha a dobhártya szakadást a fülkürt rendellenes működése idézte elő, akkor ennek okát ki kell vizsgáltatni és kezelni. A fülkürt elzáródhat – és így funkcióját sem tudja ellátni – többek közt kezeletlen szénanátha, tartós orrdugulás, krónikus orrmelléküreg-gyulladás következtében is. Ezek kezelésével biztosítani lehet a fülkürt egészséges működését, a középfül szellőzését, a nyomás kiegyenlítését, vagyis meg lehet előzni az ez okból bekövetkező ismételt dobhártya szakadást.
További véleményekNagyon tetszett a bánásmód, az alapos lelkiismeretes vizsgálat. jó szívvel tudom ajánlani a doktornőt ismerőseimnek hozzátatozóimnak.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.
Az időskori nyelési nehézség (diszfágia) nem csak egy kellemetlen tünet. Súlyos szövődményekkel (alultápláltság, kiszáradás, aspirációs tüdőgyulladás) járhat, drasztikusan rontja az életminőséget, és az idős emberek elszigetelődéséhez vezethet. Becslések szerint az 50 év felettiek több mint 20 százaléka tapasztal diszfágiát. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész-foniáter szakorvosa az időskori diszfágia okairól és kezelési lehetőségeiről beszél.