Hirtelen jelentkező láz, köhögés, légszomj esetén ne a Fül-orr-gége Központba foglaljon időpontot, hanem maradjon otthonában / tartózkodási helyén és mielőbb keresse fel telefonon háziorvosát, illetve hívja a 06 80 277 455, 06 80 277 456 telefonszámot
Kellemetlen, ha az ünnepek alatt tör ránk a fülfájás. Ilyenkor első körben házilagos kezeléssel próbálkozunk, amíg megfelelő orvosi ellátáshoz nem jutunk. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégészt, a Fül-orr-gégeközpont orvosát a fülfájás otthoni kezeléséről kérdeztük.
A téli hónapokban főként nátha szövődményeként jelentkezik fülfájás. Megeshet, hogy az ünnepek előtti rohanásban nem volt ideje rendesen kikúrálnia a nátháját, az elhúzódó orrdugulás miatt azonban az orrot a füllel összekötő fülkürt nem tudott megfelelően szellőzni. A kiegyenlítetlen légnyomás következtében a dobhártya behúzódott, amiből Ön most csak azt érzékeli, hogy fülfájás jelentkezik, melyet dugulásérzés, enyhe halláscsökkenés is kísérhet. Ez az állapot a fülkürthurut, amit azért fontos kezelni, mert ha tartósan fennáll, akkor középfülgyulladás is kialakulhat.
Ha nátha kapcsán jelentkezik fülfájás, akkor először is fontos, hogy a szabad orrlégzést biztosítsuk, hogy a fülkürt is megfelelően tudjon szellőzni. Patikában vény nélkül kapható orrcsepp, orrspray segíthet ebben, használjuk az előírás szerinti adagolásban. A kezdődő fülfájdalomra szintén recept nélkül is kapható gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító hatású gyógyszert szedjünk.
A fájdalom csökkentésében segíthet a fül melegítése. Infralámpát használjunk naponta többször, de egy alkalom ne tartson tovább 20 percnél! Ha nincs otthon infralámpa, akkor a rég bevált módszer is segíthet: egy tányérban melegítsünk sót mikrohullámú sütőben, majd a meleg sót kanálazzuk egy zokniba és ezt tegyük a fájó területre.
A recept nélkül kapható fülcseppekkel inkább bánjunk óvatosan. Amíg fül-orr-gégész nem vizsgálta át a fület, nem tudhatjuk, hogy milyen állapotban van például a dobhártya. Amíg az épségéről nem vagyunk meggyőződve, inkább semmit ne csepegtessünk a fülbe, mert többet ártunk vele, mint használunk.
A népi gyógyászat ajánlja a kövirózsát fülfájásra, innen is ered a „fülbecseppentő növény” elnevezése. Aszparaginsav és fenolkarbonsav tartalmának köszönhetően gyulladáscsökkentő, hűsítő és érösszehúzó hatású. Kipréselt, zselés nedvét kell a fülbe csepegtetni, így fejti ki a hatását. Használatával kapcsolatban gondot szintén az jelenthet, mint a fülcseppeknél: orvosi vizsgálat nélkül nem tudjuk, hogy a dobhártya milyen állapotban van.
További vélemények Dr. Augusztinovicz Monikáról >>>
Rendelés típusa:
További véleményekNagyon tetszett a bánásmód, az alapos lelkiismeretes vizsgálat. jó szívvel tudom ajánlani a doktornőt ismerőseimnek hozzátatozóimnak.
A nyelv sokat elárul a szervezetünk állapotáról. Ha megváltozik a színe és a felülete, az akár nyelvgyulladást is jelezhet. Arról, hogy mi a teendő ilyen esetben, dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa nyilatkozott.
Fülfájás és halláscsökkenés jelzi a dobhártya gyulladását. Dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy milyen okok vezethetnek a betegség kialakulásához és hogyan lehet kezelni a tüneteket.
A hallásvizsgálat elvégzése minden csecsemő számára ajánlott, még 4 hetes kora előtt. Vannak azonban bizonyos állapotok, melyek kapcsán fokozott a halláscsökkenés rizikója. Dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy melyek ezek és hogyan változik ilyen esetben a kontrollvizsgálatok menete.
Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!