A fülviszketés okai

A fülviszketés okai

Dr. Augusztinovicz Monika Módosítva: 2023.12.07 12:14

Egyre többet piszkáljuk a fülünket, mintha lenne benne valami, vagy csak a folyamatos viszketést akarjuk így megszüntetni. A fülviszketés okairól dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológust, a Fül-orr-gégeközpont orvosát kérdeztük.

Fülfertőzés

A különböző fülfertőzések egyik tünete is lehet a fülviszketés. Attól függően, hogy a fertőzés a fül melyik részét érinti, jelentkezhet fülviszketés a külsőfül területén, a fülcimpán vagy a fül belsejében is. Télen rendszerint a különböző náthás, légúti betegségek okoznak középfülgyulladást, nyáron pedig elsősorban a fürdőzés kapcsán jelentkezhet hallójárat-gyulladás, vagy másnéven úszófül.

Száraz fül

A fülviszketés okai gyakran a helytelen fülápolásban keresendők. Ha túlzásba visszük a fültisztítást, akár napi rendszerességgel is eltávolítjuk a fülzsírt, a fül érzékeny bőre kiszáradhat, amit viszketés jelezhet. Akinek eleve száraz a bőre, még inkább hajlamos lehet a fülviszketésre, hiszen a fül bőre is kiszáradhat.

Bőrbetegségek

Fülviszketés okai lehetnek különböző krónikus bőrbetegségek is, mint az ekcéma vagy a pikkelysömör. A fokozott bőrszárazsággal és bőrviszketéssel járó betegség tünetei testszerte, így a fülben is jelentkezhetnek. A panaszok kezeléséhez kérjük bőrgyógyász segítségét.

Online Bejelentkezés

Dr. Augusztinovicz Monika

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Fülzsírdugó

Egyesek hajlamosak a fülzsírdugó kialakulására. Nyáron gyakoribb, de ha valakinél több fülzsír termelődik, vagy idősebb korban is sűrűbben előfordulhat. Helytelen fültisztítás is okozhatja, amikor a fültisztító pálcikával a fülzsírt beljebb toljuk, az idővel összegyűlik és fülzsírdugót formálva zárja el a hallójáratot. Halláscsökkenést is okozhat, de fürdőzés vagy hajmosás után felázva, a tartós nedvesség miatt akár fülgyulladáshoz is vezethet.

Hallókészülék

A fülviszketés okai közt meg kell említenünk a hallókészülékek viselése kapcsán előforduló panaszokat. A készülékek műanyag bevonata irritálhatja az érzékenyebb bőrű személyek fülét, illetve akár allergiás reakció is jelentkezhet, melynek az egyik tünete a fülviszketés lehet. Ilyen esetben a problémát jelezni kell a hallókészülék illesztését végző szakembernek.

Allergiás nátha

A szénanátha tüneteként jelentkező orr, szem vagy a garat viszketését gyakran kíséri a hallójárta viszketése.

Fémallergia

A bizsu fülbevalók is okozhatnak kellemetlen tüneteket, ha valaki allergiás a fémekre. A fülviszketés okai ilyen esetben az ékszerek készítésénél felhasznált fémek, leggyakrabban a nikkel. Az ékszerek viselésekor fülviszketés mellett égő érzés, bőrpír is jelentkezhet. Allergiavizsgálattal meg lehet határozni, hogy pontosan melyik fém okozza a tüneteket és azt a továbbiakban kerülni kell.

Így előzheti meg a fülviszketést!fülviszketés okai

  • A légúti betegségek kapcsán kialakuló fülbetegségek kockázatát rendszeres orrtisztítással csökkenthetjük. Ha a fülkürt elzáródását meg tudjuk előzni, az orr és a fül is szabadon szellőzhet, kevesebb eséllyel húzódik rá a fertőzés a fülre.
  • A hallójárat-gyulladás oka lehet, hogy az uszodában a fül bőre felázik és emiatt könnyebben kaphatunk el fertőzéseket. Hogy ezt megelőzzük, ne áztassuk ki a fül bőrét, vagy speciális füldugóval igyekezzünk védeni.
  • A fülzsír eltávolítása közben felsérthetjük a fül bőrét, ezért ne használjunk fültisztító pálcikát, ne vakarjuk és semmilyen egyéb tárggyal se piszkáljuk a fület. Súlyos esetben nemcsak apró sérüléseket okozunk a felületén – ami szintén a fertőzések kockázatát növeli – de akár a dobhártyát is felsérthetjük.
  • Száraz bőr esetén érdemes hetente egyszer, ill. strandolás előtt 1-2 csepp paraffinolajat cseppenteni a hallójáratba. Problémás bőrűek számára mindenképp ajánlott.
  • Aki hajlamos a fülzsírdugó kialakulására, érdemes megelőzésképp félévente felkeresni a fül-orr-gégészeti rendelőt, ahol a szakember egy egyszerű és gyors művelettel segít a fület megtisztítani.

Téma szakértője

  • Dr. Augusztinovicz Monika

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
  • Specialitások:
    • orrmelléküreg (arcüreg, homloküreg) specialista
    • COVID utáni szaglásvesztés, szaglástréning
    • felsőlégúti allergiák
    • általános fül-orr-gégészeti panaszok
    • gyermek fül-orr-gégészeti kezelések
    • fülfájás, füldugulás kezelése

     

    További vélemények Dr. Augusztinovicz Monikáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit
    • Távkonzultáció (telefonon) szerda délután
    • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available

     

     

Orvos válaszol

Kedves Doktor Úr/Doktornő!

Tegnap voltam fül-orr-gégészeten panaszommal, de sajnos egy újabb jött rá.
A jobb fülem hónapok óta sportoláskor pattog. Amikor "bedugul", a légzésem nagyon hangossá válik, suhog, ilyenkor belégzéskor érzem, hogy behúzódik a dobhártyám, kilégzéskor pedig mintha belülről félkör ívben nyomná ki valami. Az orvos belenézett, akkor éppen nem volt panaszom, így ahhoz nem is nyúlt. A bal fülemmel viszont rosszabbul hallottam, kiderült, hámfelrakódás és némi fülzsír miatt, amit kitisztított az orvos. Ekkor jött a 2. problémám, ami most nagyon nyugtalanít. Közvetlen a bal fülem tisztítása után azt éreztem, hogy a jobb teljesen eltompult. Nyomást éreztem benne, és mintha tompán hallanék vele. Tudom, hogy a "féloldali" fültisztítás után ez természetes a nyomásváltozás miatt, és mert a bal fülemmel hirtelen minden hangosabb lett, de sajnos a jobb fülemben a tompa érzés nem múlt el. Mintha bezsírozták volna a dobhártyám, vagy ott lenne most fülzsírdugó, de az orvos azt mondta, az teljesen tiszta volt. Meg vagyok ijedve most nagyon, mert rettentő kellemetlen, és még ilyen sosem volt, hogy ez nem tudott rendeződni. Próbálom a szokott trükköket alkalmazni, és várom, hogy nyelésre, ásításra vagy befogott orral a levegő kifújására egyszer csak majd kipattan, de semmi nem segít. 3 éve tinnitusom is van, és a bal fülem tisztítása óta a jobb fülem sokkal hangosabban is sípol. 2 hét múlvára kaptam kontroll időpontot, de nem tudom, minél előbb orvoshoz kellene-e mennem ezzel, így nagyon sokat jelent nekem, ha egy picit meg tud nyugtatni addig is.

Köszönettel:

Adrienn

Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi
> Kedves Adrienn!
A hónapok óta visszatérő füldugulásos panaszai hátterét szívesen elmagyarázom egyszer , de személyesen, mert kéne ott , akkor egy tympanometriás vizsgálat is.
A jobb fülén tapasztalt hirtelen halláscsökkenésről írja, hogy “a másik fül kitisztítása után természetes a nyomásváltozás miatt”, de ez azért nem így van! Ha belenéztek és nem volt semmi a hallójáratában, de Ön dugultnak érzi a fülét, akkor is 1. lépésben egy dobüregi nyomásmérés kell és annak függvényében esetleg tisztahang audiometria is.
Nyilván ha azóta sincs javulás, mióta megírta a levelét, akkor jobb lenne ezeket mielőbb ellenőrizni.
Üdvözlettel
Dr Fülöp Györgyi

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Alapos, lelkiismeretes

Nagyon tetszett a bánásmód, az alapos lelkiismeretes vizsgálat. jó szívvel tudom ajánlani a doktornőt ismerőseimnek hozzátatozóimnak.

További vélemények

Hírek

Ezért tapasztalhat fülfájást, ha túlzásba viszi a klímahasználatot

Ezért tapasztalhat fülfájást, ha túlzásba viszi a klímahasználatot

A légkondicionáló berendezések könnyebben elviselhetővé teszik a forró nyári időszakokat, ám nem árt tisztában lenni ezeknek a praktikus eszközöknek az egészségre gyakorolt hatásaival. Miért okozhat fülfájást a klímahasználat? –tettük fel a kérdést dr. Holpert Valériának, a Fül-orr-Gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberének.

További részletek
A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A nők negyedénél, a férfiak 40 százalékánál rendszeresen jelentkezik a horkolás, ami a velük egy ágyban alvó társukra is rossz hatással van. Számtalan horkolásgátló termék érhető el az interneten, de vajon működnek is ezek a pihentető alvást ígérő termékek? Dr. Csóka János, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, fej-nyaksebész szakembere azt tanácsolja, hogy horkolás esetén inkább vizsgáltassuk ki annak okát.

További részletek
9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

A hang világnapjának megünneplése (április 16.) brazil orvosok, logopédusok, valamint énektanárok kezdeményezésére indult el 1999-ben, amelyhez évről évre újabb országok csatlakoznak. Az idei világnap alkalmából dr. Kiss Sándor, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, audiológus szakembere osztott meg néhány érdekességet az emberi hangokról.  

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Kiss Sándor
Dr. Kiss Sándor Audiológus, fül-orr-gégész
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK