Hirtelen jelentkező láz, köhögés, légszomj esetén ne a Fül-orr-gége Központba foglaljon időpontot, hanem maradjon otthonában / tartózkodási helyén és mielőbb keresse fel telefonon háziorvosát, illetve hívja a 06 80 277 455, 06 80 277 456 telefonszámot
Egyre többet piszkáljuk a fülünket, mintha lenne benne valami, vagy csak a folyamatos viszketést akarjuk így megszüntetni. A fülviszketés okairól dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológust, a Fül-orr-gégeközpont orvosát kérdeztük.
A különböző fülfertőzések egyik tünete is lehet a fülviszketés. Attól függően, hogy a fertőzés a fül melyik részét érinti, jelentkezhet fülviszketés a külsőfül területén, a fülcimpán vagy a fül belsejében is. Télen rendszerint a különböző náthás, légúti betegségek okoznak középfülgyulladást, nyáron pedig elsősorban a fürdőzés kapcsán jelentkezhet hallójárat-gyulladás, vagy másnéven úszófül.
A fülviszketés okai gyakran a helytelen fülápolásban keresendők. Ha túlzásba visszük a fültisztítást, akár napi rendszerességgel is eltávolítjuk a fülzsírt, a fül érzékeny bőre kiszáradhat, amit viszketés jelezhet. Akinek eleve száraz a bőre, még inkább hajlamos lehet a fülviszketésre, hiszen a fül bőre is kiszáradhat.
Fülviszketés okai lehetnek különböző krónikus bőrbetegségek is, mint az ekcéma vagy a pikkelysömör. A fokozott bőrszárazsággal és bőrviszketéssel járó betegség tünetei testszerte, így a fülben is jelentkezhetnek. A panaszok kezeléséhez kérjük bőrgyógyász segítségét.
Egyesek hajlamosak a fülzsírdugó kialakulására. Nyáron gyakoribb, de ha valakinél több fülzsír termelődik, vagy idősebb korban is sűrűbben előfordulhat. Helytelen fültisztítás is okozhatja, amikor a fültisztító pálcikával a fülzsírt beljebb toljuk, az idővel összegyűlik és fülzsírdugót formálva zárja el a hallójáratot. Halláscsökkenést is okozhat, de fürdőzés vagy hajmosás után felázva, a tartós nedvesség miatt akár fülgyulladáshoz is vezethet.
A fülviszketés okai közt meg kell említenünk a hallókészülékek viselése kapcsán előforduló panaszokat. A készülékek műanyag bevonata irritálhatja az érzékenyebb bőrű személyek fülét, illetve akár allergiás reakció is jelentkezhet, melynek az egyik tünete a fülviszketés lehet. Ilyen esetben a problémát jelezni kell a hallókészülék illesztését végző szakembernek.
A szénanátha tüneteként jelentkező orr, szem vagy a garat viszketését gyakran kíséri a hallójárta viszketése.
A bizsu fülbevalók is okozhatnak kellemetlen tüneteket, ha valaki allergiás a fémekre. A fülviszketés okai ilyen esetben az ékszerek készítésénél felhasznált fémek, leggyakrabban a nikkel. Az ékszerek viselésekor fülviszketés mellett égő érzés, bőrpír is jelentkezhet. Allergiavizsgálattal meg lehet határozni, hogy pontosan melyik fém okozza a tüneteket és azt a továbbiakban kerülni kell.
További vélemények Dr. Augusztinovicz Monikáról >>>
Rendelés típusa:
Páciensek fogadása COVID fertőzés után:
További véleményekMind a doktornő, mind a recepción dolgozók modora, kedvessége, kiegyensúlyozottsága, türelme, hozzáértése, figyelmessége.
A torokgyulladást az esetek többségében vírusok okozzák, ilyenkor jellegzetes tünet az intenzív fájdalom, a torok vérbő, vörös színű. Ha azonban a torokfájás mellett, a mandulákon sárgás-fehéres foltokat is látunk, kisebb nyaki nyirokcsomó megnagyobbodás mellett, akkor valószínű, hogy baktérium a kórokozó, tüszős mandulagyulladással lehet dolgunk. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy mit tegyünk ilyen esetben.
Koronavírus-fertőzést követően a tünetmentes vagy enyhe tünetekkel rendelkező egyének is gyakran számolnak be szaglászavarról, hirtelen kialakuló szaglásvesztésről. Ez a fertőzés lezajlását követően legtöbbször két hét alatt megszűnik, de hosszabb ideig, akár hetekig, az esetek egy részében tartósan is megmaradhat.