Fülzsír eltávolítása – kérdések és válaszok

Fülzsír eltávolítása – kérdések és válaszok

Dr. Holpert Valéria Módosítva: 2023.12.07 12:38

A fülzsír eltávolítása a legtöbb esetben még mindig fültisztító pálcikával történik, pedig nem ez a legmegfelelőbb eszköz. Egyáltalán miért van szükségünk fülzsírra, mi a szerepe, milyen problémákat okozhat és hogyan szabadulhatunk meg biztonságosan tőle? Kérdéseinkre dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa válaszolt.

Miért fontos a fülzsír?

A fülzsír feladata a fül egészségének megőrzése. A folyamatosan termelődő faggyú és elhalt hámsejtek keverékében megtapadnak a különböző szennyeződések és por, ezáltal nem tudnak mélyebbre jutni, a hallójáratba. A fülzsír emellett megakadályozza, hogy a fül bőre kiszáradjon. Ha száraz, repedezett volna, az megkönnyítené a kórokozóknak a bejutást.

Online Bejelentkezés

Dr. Holpert Valéria

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Fülzsír eltávolítása – miért nem ajánlott a fültisztító pálcika?

Egy óvatlan mozdulat és ha a fültisztító pálcika túl mélyre kerül a fülben, akár a dobhártyát is felsértheti. Ha nem a megfelelő mozdulatokkal, kifelé tisztítjuk a fület, akkor a felesleges fülzsírt befelé tolva fülzsírdugót is létrehozhatunk, aminek az eltávolítását már csak a rendelőben, fülmosással tudja a fül-orr-gégész elvégezni.

Túlzásba lehet vinni a fültisztítást?

Igen, ha túl gyakran, akár naponta eltávolítjuk a fülzsírt a fülből, akkor nem tudja megfelelően ellátni a feladatát. Nem lesz, ami védelmet nyújtson a szennyeződésekkel szemben és a fül bőre is könnyebben kiszárad, ami növeli a fertőzések kockázatát.

Szükséges egyáltalán a fülzsír eltávolítása?

A fülzsír eltávolítása fül-orr-gégésznél.A külsőfül egészséges körülmények között öntisztuló, így fültisztításra csak akkor van szükség, ha valakinél több fülzsír termelődik és emiatt hajlamos a fülzsírdugó kialakulására. Az öntisztulás azt jelenti, hogy minden rágással, beszéd közben az állkapocs mozgásával olyan mozdulatot hozunk létre, ami serkenti, hogy a fülzsír a fülből távozzon. A fülnyílásba érve aztán megszárad és kiesik.

Óvatosan a fülgyertyával!

A fül melegítéséről fülgyertyával elterjedt, hogy a hő kihúzza a fülzsírt. Ez az eljárás azonban igen veszélyes. A forró gyertyaviasz eltömítheti a hallójáratot, dobhártyakárosodást és akár égési sérülést is okozhat.

Mire figyeljenek az érzékeny bőrűek?Fülzsír

Ekcéma vagy pikkelysömör esetén a bőr száraz, repedezett lehet, ami megnehezíti, hogy a fülzsír távozzon a fülből, így az megkeményedhet és kiszáradhat. A bőr idősebb korban szárazabbá válik, ezért ilyenkor jellemzően szintén megnő a fülzsírdugó kialakulásának gyakorisága. Érzékeny, problémás bőr esetén, aki hajlamos a fülzsírdugó kialakulására, érdemes megelőzés céljából rendszeres időközönként – 6-12 havonta – fül-orr-gégésszel ellenőriztetni és szükség esetén fülmosással megszabadulni a felesleges fülzsírtól.

Fülzsír eltávolítása fülspray segítségével

A fülspray egy kíméletes alternatíva lehet a fültisztításra. A többnyire glicerint vagy paraffint tartalmazó, olajszerű folyadékot a fülbe juttatva segíthet feloldani, kimosni a fülzsírt a fülből. Ám tudni kell, ha már kialakult a fülzsírdugó, akkor az a nedvesség hatására megduzzadhat, így akár halláromlást is okozhat. A tartós nedvesség pedig a fülben a fül bőrének felázásához, fertőzésekhez, hallójáratgyulladáshoz is vezethet.

Mi a legbiztosabb módja a fülzsír eltávolításának?

A biztonság érdekében a legjobb, ha a fülünket fürdés közben az ujjunkkal elérhető mélységig megmossuk, majd a törölközővel finoman szárazra töröljük.

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése, nehezített nyelés 
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista
    • középfül, arcüreggyulladás 

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés
    • Gyermekellátás 3 éves kor felett

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

     

    Rendelési információ:

    • Széll Kálmán tér: H, Sze
    • Kolosy tér: Cs

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Nő/Úr!

Két hete tapasztaltam először, h a jobb fülemben olyan erzes van, mintha viz került volna bele. (uszodaban nem jartam). Azóta voltak olyan napok, amikor egyaltalan nem ereztem, mintha elmúlt volna, de most megint erzem.Fajdalmaim egyaltalan nincsenek, nem is voltak. A fülem nem volt "koszos" azóta. Fülzsirdugo allhat a hatterben?Paraffinolajat csepegtettem bele, most mar ket alkalommal is, egy minimalis fülzsir mar tavozott. Soval is melegitettem. Megfazva nem voltam az utobbi időben. Mit tanácsol?
Válaszát előre is köszönöm!

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Bogi!

A panaszok hátterében egy kialakuló fülzsír dugó is lehet, amit a paraffinozás már nem tud feloldani teljes mértékben. Amennyiben ismételten bedugul a füle azt javaslom, hogy jelentkezzen be fül-orr-gégészeti vizsgálatra.


Üdvözlettel

Dr Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Azonnali megoldás

"Nagyon fontos volt számomra, hogy azonnal kapjak időpontot aznapra. Hétfőn reggel 8-kor telefonáltam a rendelőbe, és 10-kor már tudtak is fogadni. A doktornő nagyon barátságos volt, és nagyon alaposan feltárta a problémát, azonnali megoldást találva. "

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

További részletek
Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK