A füldugó hasznos segítség, ha az éjszakai pihenést a horkoló alvótárs zavarja, vagy zajos, esetleg idegen környezetben, hosszabb utazás alatt szeretnénk pihenni. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniátert arról kérdeztük, okozhat-e és ha igen, milyen problémákat a gyakori füldugó használat.
A környezeti zaj néha megzavarhatja az alvást. Például, ha egy hálószoba egy forgalmas utcára néz, befolyásolhatja az alvás időtartamát. A zavart alvás azonban problémát jelenthet akkor is, ha különböző környezetben, például repülőgépen szeretnénk aludni. A füldugók tehát jelentősen csökkentik a fülbe jutó hang mennyiségét, ami segíthet pihenni a zajos környezetben.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
Egy korábbi kutatás is kimutatta, hogy a füldugók és a szemmaszkok együttes alkalmazása jelentősen javítja az alvás minőségét. Segítségükkel növelhető a mély alvás ideje, emellett a füldugók használatával nő a melatonin - hormon, amely segít a könnyed elalvásban, javítja az alvás minőségét – szint is. A nyugodt alvást elősegítő módszerek közül a füldugó alkalmazása tehát egy természetes, és hatékony megoldás. Lehetséges azonban, hogy gyakori használat hosszú távon kisebb problémákat okozhat, például fülzsír felhalmozódást.
Több típusú füldugó kapható, ezek különböző anyagokból készülnek. A hallójáratba helyezve észrevehetően csökkentik a külső zajokat. Alkalmazásuk biztonságosnak mondható, ám kevés információ áll rendelkezésre arról, hogy a füldugók hosszú ideig történő, gyakori használata miként befolyásolhatja a fülek egészségét. Az egyik lehetséges kockázat a fülzsír felhalmozódása. A fülzsír viaszos anyag, amely védi és megtisztítja a hallójáratot a bekerülő kórokozóktól és szennyeződésektől, tehát fontos a fül egészségének megőrzéséhez, de néhány esetben problémákat is okozhat.
A fülzsír normál esetben kifelé távozik a hallójáraton keresztül. Ám ha ezt rendszeresen elzárjuk a füldugókkal, akkor belül a fülzsír felhalmozódhat, fülzsír dugó alakulhat ki. Ezt az alábbi tünetek jelezhetik:
A füldugók rendszeres használata kapcsán fülfertőzés kialakulása is lehetséges. Ez akkor fordulhat elő, ha a helytelen, erőltetett behelyezés kapcsán sérül a hallójárati bőr védő rétege és a bőr felszínén lévő kórokozók valamint a füldugóról a baktériumok a bőrfelszín alá kerülnek .
A füldugók tehát hasznos segítséget nyújtanak, hogy nyugodtan aludjunk, ám a használatuk során fontos a megfelelő időközönkénti tisztításra és a füldugó cseréjére figyelni. Lényeges az alapos fülhigiénia, a fül megfelelő módon történő tisztítása. Ha fülzsírdugóra vagy fertőzésre utaló tüneteink jelentkeznek, forduljunk szakemberhez
További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>
Rendelés típusa:
Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk
Rendelési információ:
További vélemények"Köszönjük a doktornő alapos munkáját, kedvességét és részletes magyarázatát."
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.
Az időskori nyelési nehézség (diszfágia) nem csak egy kellemetlen tünet. Súlyos szövődményekkel (alultápláltság, kiszáradás, aspirációs tüdőgyulladás) járhat, drasztikusan rontja az életminőséget, és az idős emberek elszigetelődéséhez vezethet. Becslések szerint az 50 év felettiek több mint 20 százaléka tapasztal diszfágiát. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész-foniáter szakorvosa az időskori diszfágia okairól és kezelési lehetőségeiről beszél.
A légkondicionáló berendezések könnyebben elviselhetővé teszik a forró nyári időszakokat, ám nem árt tisztában lenni ezeknek a praktikus eszközöknek az egészségre gyakorolt hatásaival. Miért okozhat fülfájást a klímahasználat? –tettük fel a kérdést dr. Holpert Valériának, a Fül-orr-Gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberének.