Az orrdugulás gyermekeknél és felnőtteknél egyaránt előforduló gyakori és kellemetlen jelenség. Leggyakrabban az őszi-tavaszi időszakban jelentkezik az orrdugulás, a náthás megfázásos megbetegedések idején.
Életkornak megfelelően változik az orrdugulás javasolt és alkalmazható kezelési módja. Krónikus, múlni nem akaró orrdugulás esetében, gondolni kell rá, hogy az orrdugulás hátterében más okok is állhatnak. Ilyenek az allergiás panaszok, meglévő orrpolip vagy orrmelléküreg-gyulladás.
Az orrdugulás lehetséges okainak kivizsgálására modern diagnosztikai eszközök állnak rendelkezésre. Felnőtt- és gyermek fül-orr-gégészeti és tüdőgyógyászati magánrendelés keretében. Az orrdugulás kezelése és kivizsgálása szakértőink által a Fülorrgége Központban időpontfoglalással, kellemes környezetben.
Az orrüreg falát borító nyálkahártya gyors és jelentős duzzadó készsége, valamint az orrüregben található anatómiai képletek állnak. Az orrüreg alapvető élettani feladata a belélegzett levegő felmelegítése, párásítása valamint tisztítása. Ehhez nagy, párásításra és melegítésre alkalmas nyálkahártya felületre van szükség. A melegítést és a párásítást is bő érhálózattal éri el a szervezet. Az erekben bővelkedő nyálkahártya az, ami a legkisebb gyulladásra is jelentős térfogat növekedéssel válaszol, ezzel elzárva a levegő útját.
Az orrdugulás okai lehetnek a nyálkahártya krónikus duzzanata, mint pl. az orrpolipok, vagy éppen a megvastagodott orrkagylók, az orrnyálkahártya allergiás irritációja, vagy akár anatómiai eltérések is.
Az orrdugulás okai kivizsgálhatóak fül-orr-gégészeti magánrendelésünk keretében, elismert szakorvosaink által.
Az orrdugulás kezelése során alapvetően a kiváltó okot, leggyakrabban az orrnyálkahártya duzzanatot kell megszüntetni, kezelni. Általánosan rossz eljárás a patikákban recept nélkül kapható lohasztó szerek vég nélküli használata. A lohasztó szerek jók egy-két napig az akut szak gyors megoldására. De tartós használatuk hozzászokást, sőt paradox módon fokozott dugulást eredményez. Sajnos a gyors és látványos hatásuk miatt kedveltebbek a kelleténél, és a praxisban nagyon sok esetben látunk általuk tönkre tett, már orvos által is nehezen kezelhető nyálkahártyát.
Orrdugulás kezelése orrpolip esetében az orrpolipok eltávolításával történhet hatékonyan. Röntgen vagy CT vizsgálat segíthet a krónikus gyulladások kivizsgálásában.
Az orrpolipok és megnagyobbodott orrkagylók okozta orrdugulás kezelésében a polipok eltávolítása, az orrkagyló kisebbítése jelent megoldást. Orrdugulás kezelése gyermekek és felnőttek részére neves fül-orr-gégész szakorvosaink által itt a Fülorrgége Központban.
A gátolt orrlégzés, orrdugulás gyermekkorban gyakrabban fordul elő, mint a felnőttkorban. A megfázás és nátha napokon belül múlik, de a kezelésére érdemes figyelni, mert a lehetséges szövődmények a középfülgyulladás és az orr melléküreg-gyulladás.
Az orrdugulás gyermekkorban éjszakánként zavaróbb, mivel nehezítik a levegő beáramlást az orrlyukakon. A gyermek nyitott szájon át történő lélegzése nyugtalan alvást, izgatottságot okoz. Gyermekkori orrdugulás esetén is számos orrspray és orrcsepp van forgalomban, melyek használata segíti a levegővételt, de 2-3 napnál tartósabb használata, csak orvosi javaslatra esetén ajánlott. Gyermekkorban orrdugulás orrcseppel történő tartós kezelése akár orrnyálkahártya károsodást és helyi irritációt is okozhat.
4-5 éves gyermekkortól az inhalálás, illóolajok alkalmazása is segíthet, az orrjáratok tisztításában, a tünetek enyhítésében.
A lehetséges okok között gyermekkorban a megnagyobbodott orrmandula is lehet. Szinte kizárólag gyermekkorban az orrdugulás oka anatómiai eltérés is lehet. Az ilyen okokra nagyon hamar fény derül, mivel az orrdugulásos tünetek már újszülött korban jelentkezhetnek. Az egyértelmű jelek: ha a gyermeknek folyamatosan nyitott a szája, nehézség jelentkezik az evésben, illetve táplálkozási elégtelenség a gyermeknél.
Újszülöttek orrdugulása esetében hatékony segítség az orrszívó használata, amivel alaposan eltávolítható az orrjáratokban felgyülemlett váladék.
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.
Az időskori nyelési nehézség (diszfágia) nem csak egy kellemetlen tünet. Súlyos szövődményekkel (alultápláltság, kiszáradás, aspirációs tüdőgyulladás) járhat, drasztikusan rontja az életminőséget, és az idős emberek elszigetelődéséhez vezethet. Becslések szerint az 50 év felettiek több mint 20 százaléka tapasztal diszfágiát. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész-foniáter szakorvosa az időskori diszfágia okairól és kezelési lehetőségeiről beszél.
A légkondicionáló berendezések könnyebben elviselhetővé teszik a forró nyári időszakokat, ám nem árt tisztában lenni ezeknek a praktikus eszközöknek az egészségre gyakorolt hatásaival. Miért okozhat fülfájást a klímahasználat? –tettük fel a kérdést dr. Holpert Valériának, a Fül-orr-Gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberének.