Mit árul el az orrváladék állaga?

Mit árul el az orrváladék állaga?

Dr. Holpert Valéria Módosítva: 2023.06.23 15:42

Az orrváladék színe mellett az állaga is különböző lehet. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniátert, a Fül-orr-gége Központ orvosát arra kértük, hogy foglalja össze, milyen gyakori típusai vannak és mire következtethetünk az orrváladék állaga alapján.

A vizes orrváladék kiváltó okai

Az orrváladék vízszerű vagy vizes állagát általában az alábbi okok okozhatják:

  • A szezonális allergia (szénanátha) vagy az egész éven át tartó allergiás rhinitis egyik tünete is lehet a vizes orrváladék. Ennek oka, hogy az allergiás reakció során hisztamin szabadul fel a szervezetben, az orrnyálkahártya megduzzad és fokozott nyálkatermelés kezdődik. A szervezet tulajdonképpen ilyen módon igyekszik megszabadulni a szervezetbe jutó, orrnyálkahártyán megtapadó pollenektől. A vizes orrfolyás kezeléséhez ilyen esetben allergia elleni készítményekre van szükség, amelyeket kivizsgálást követően allergológus tud felírni.
  • A hideg, száraz levegő – például télen, de akár nyáron a légkondicionáló miatt is - kiszáríthatja az orrnyálkahártyát. Az orrnyálkahártya reagálva erre több nyálkát termel, hogy megvédje és hidratálja az orrüreget. Ez a nyálka általában vizes vagy vízszerű állagú lehet.
  • A vasomotoros rhinitis egy olyan állapot, amelyben az orrnyálkahártya tüneteket okoz, például orrdugulás és az orrváladék fokozott termelése jelentkezik. A vasomotoros rhinitis általában nem allergiás eredetű, és különböző tényezők, például hideg levegő, füst, erős szagok vagy ételek okozhatják.
  • Bizonyos hormonális változások - például terhesség vagy menstruáció - befolyásolhatják az orrnyálkahártya működését, és vizes orrváladékot okozhatnak.

Száraz orr, beszáradt orrváladék

Az orrváladék állaga lehet száraz, ilyenkor orrspray segíthet.A száraz orrváladék általában azt jelezheti, hogy az orrnyálkahártya kiszáradt vagy irritált állapotban van. Ennek számos oka lehet:

  • Ha a környezeti levegő száraz, például a fűtött téli időszakban vagy klímaberendezések használatakor.
  • Ha nem fogyaszt elegendő folyadékot, az orrnyálkahártya is kiszáradhat.
  • Bizonyos gyógyszerek, például antihisztaminok vagy orrspray-k, mellékhatásként is jelentkezhet ez a kellemetlen tünet.
  • Allergiás reakciók, például pollenallergia vagy poratkaallergia esetén az orrnyálkahártya irritált lehet, ami száraz orrváladékhoz vezethet, de egyes allergia elleni készítmények is okozhatnak orrszárazságot.

 

A száraz orrváladék kellemetlenséget és irritációt okozhat, például viszketést, égő érzést vagy kirepedezett, sérült orrnyálkahártyát. A megfelelő hidratáció, az orrnyálkahártya rendszeres permetezése sóoldattal segíthet enyhíteni a tüneteket és hidratálni az orrnyálkahártyát. Ha a száraz orrváladék tartós vagy súlyos problémát okoz, érdemes orvoshoz fordulni, hogy megvizsgálja az orrüregi állapotot és további kezelést javasoljon.

Betegséget jelez, ha gennyes az orrváladék állaga?

A gennyes orrváladék általában bakteriális fertőzés eredménye, amelyet gyakran vírusos fertőzés vagy megfázás előz meg. A vírusos fertőzés lehetővé teszi, hogy a baktériumok megtapadjanak és szaporodjanak az orrüregben, ami aztán a gennyes váladék kialakulásához vezet. Az orrváladék ilyen esetben sűrű, vastag, és sárgás vagy zöldes színű lehet, ami a fertőzésben résztvevő baktériumok jelenlétének köszönhető. A gennyes orrváladékot általában más tünetek is kísérhetik, mint például orrdugulás, fájdalom és nyomás az arc vagy homlok területén, fejfájás és láz. Ha gennyes orrváladékot tapasztal, és a tünetek tartósak vagy súlyosak, érdemes orvoshoz fordulni, hogy az orrüregi fertőzés pontos diagnózisát megerősítse és megfelelő kezelést javasoljon!

 

Végezetül dr. Holpert Valéria hangsúlyozza, hogy az orrváladék termelődésének és állagának változása természetes reakció lehet a környezeti tényezőkre vagy az egészségi állapotra. Ha azonban az orrváladék állaga tartósan vagy súlyosan megváltozik, vagy más tünetek, például orrdugulás, viszketés vagy fájdalom jelentkezik, érdemes orvoshoz fordulni a pontos diagnózis és kezelés érdekében.

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése, nehezített nyelés 
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista
    • középfül, arcüreggyulladás 

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés
    • Gyermekellátás 3 éves kortól

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

     

    Rendelési információ:

    • Széll Kálmán tér: H, Sze
    • Kolosy tér: Cs

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Nő!

Már gyerekkoromtól kezdve énekelek, éneltanárnak tanultam, jelenleg 4 és 2 éves kisfiammal vagyok itthon. Egy olyan problémával kapcsolatban írok,ami nagyon aggaszt és le is terhel az utóbbi időben. Egyre nagyobb nehezséget okoz az éneklés. Szakmámból eredően tisztában vagyok azzal,hogy nem vagyok formában, két császármetszés után a rekeszizom sem működik olyan jól. Viszont szerintem nem ezzel van a baj. Éneklés közben rekedt és fátyolos a hangom, nem jönnek alapvető hangok, elcsuklik, feszülést érzek a torkomban. Főiskola alatt az elején sokszor volt hangszálgyulladásom, meg sem bírtam szólalni, de aztán az évek gyakorlata alatt jobb lett.
Okozhat ilyen problémát a hormonháztartás változása? Mert alapvetően szülés óta vannak inkább ilyen erőteljesen ezek a panaszok. Vagy a hangszálaimmal van valami probléma? Köszönöm a segítséget!

Tisztelettel, Tóth Noémi

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Tóth Noémi!

Vizsgálat nélkül sajnos nem tudok sokat mondani, lehet a probléma hátterében hormonális változás, de lehet énektechnikai probléma annak ellenére, hogy énektanárnál tanult. Hogy a hangszalagon van-e valami elváltozás az csak vizsgálattal deríthető ki.

Üdvözlettel

Dr Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Figyelmes

"Igen, figyelmes, kedves volt, kérdéseimre megnyugtató válaszokat adott."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.

További részletek
Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

További részletek
Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész, horkolás specialista
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, szédülés specialista
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK