A gyerekek között a közösségekben könnyen terjednek a különböző légúti fertőzések, így előfordulhat, hogy ősztől-tavaszig kisebb megszakításokkal folyamatosan náthás tünetek, orrfolyás jelentkezik. Mire utal az orrváladék színe, érdemes-e ezzel foglalkoznunk szülőként – tettük fel a kérdést, melyet dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ és a Gyermekgyógyászati Központ orvosa válaszolt meg.
Az orrnyálkahártya egészséges személyeknél is termel váladékot, ez biztosítja, hogy ne száradjon ki, így nyújt védelmet a kórokozóktól és párásítja a belélegzett levegőt. Ez az orrváladék lehet egészen minimális, amit nem is észlelünk a nap folyamán. Ha azonban a természetes váladékképződésen túl megnő az áttetsző, vízszerű orrváladék mennyisége, az lehet egy felső légúti megbetegedés kezdeti jele is. Ha ezzel együtt más tünetek is megfázásra, náthára utalnak – például rossz közérzet, torokfájás, esetleg hőemelkedés is jelentkezik – akkor valószínűleg vírusos eredetű fertőzéssel van dolgunk. Az áttetsző orrfolyás szénanátha tünete is lehet, ha erre utaló egyéb tünet – orr-, szem-, torokviszketés, könnyezés, tüsszögés – is jelentkezik a gyermeknél, allergiavizsgálatot javasolt végeztetni.
Ha a kezdetben áttetsző orrváladék színe sárgás, zöldes színű lesz, az utalhat bakteriális fertőzésre. Ez gyakori jelenség például arcüreg-vagy homloküreg gyulladás esetén. Az egészen sötét, barnás színű orrváladék lehet az orrnyálkahártya vérzés következménye, ez gyakori orrfújás és orrspray használat esetén lehet a nátha velejárója, de előfordulhat por, piszok, dohányfüst belégzése miatt is.
Ha a természetes módon termelődő, áttetsző színű orrváladék nem tud akadálytalanul távozni kilégzés útján, vagy a garat felé csorogva, akkor a színe fehérre változik. Ez a szín az orrdugulás jele, azt mutatja, hogy az orrunkban lévő bedagadt vagy gyulladt szövetek miatt a nyálka áramlása lelassult. Emiatt a nedvességtartalma csökken, sűrűbb lesz. Ilyen esetben mindig az orrdugulást kiváltó nyálkahártya duzzanat okát kell megkeresni, ami lehet például légúti allergia vagy orrpolip is.
A friss vérzés jele, valahol elpattant egy ér az orrban. Ez nem mindig jár jelentősebb vérzéssel, előfordulhat, hogy csak orrfújást követően, a papírzsebkendőben látjuk a nyomát. A vérzés jelentkezhet a gennyes orrváladékkal együtt is légúti fertőzés esetén, ilyenkor a gyakori orrfújás áll a háttérben. Arra azonban figyelni kell, ha csak az egyik orrlyukból ürül gennyes-véres váladék, mely egy idő után bűzössé válik. Ilyen esetben ugyanis felmerül az idegentest lehetősége. A gyermekeknél nem ritkán fordul elő, hogy különböző dolgokat – például apróbb játék darabot, borsószemet - dugnak az orrukba, ami, ha felsérti az orrnyálkahártyát, bakteriális felülfertőződést indít el és a kettő eredményeként megjelenik a gennyes, véres, bűzös váladékozás.
Végezetül dr. Holpert Valéria elmondta, hogy az orrváladék színe ugyan valóban utalhat különböző betegségekre, segítséget nyújthat az orvosnak a diagnózis felállításában, illetve a szülő számára is tájékozódást jelent. Önmagában azonban nem alkalmas diagnózis megállapítására, csak a gyermek többi tünetével együtt értékelhető. Elhúzódó náthás panaszok, gyakori gyermekbetegségek esetén és ha a gyermeknél légúti tünetekre utaló panasz jelentkezik, orrdugulás, véres vagy bűzös orrfolyás, forduljunk szakorvoshoz!
További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>
Rendelés típusa:
Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk
További véleményekAzonnal fogadtak, a kérdőív kitöltése után kb. 5 perccel már a vizsgálóban voltunk. A főorvos asszony nagyon alaposan vizsgálta meg a gyereket, közérthetően és részletesen elmondta a diagnózist, a kezelés módját és a gyógyulás várható folyamatát, időtartamát.
A közelmúltban megdöbbentő hír jelent meg az énekessel kapcsolatban. Egy nap arra ébredt, hogy elvesztette, majd rövid időn belül orrcseppek segítségével visszanyerte a hallását. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát arra kértük, segítsen értelmezni, hogy mi állhat az eset hátterében.
A mononukleózis, csókbetegség vagy Pfeiffer-féle mirigyláz néven is ismert fertőző betegség, melyet az Epstein-Barr vírus (EBV) okoz. Ez a vírus általában nyáron és őszi hónapokban terjed, és a legtöbb esetben tizenévesek és fiatal felnőttek körében okoz megbetegedéseket. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy mit tegyünk, ha a tüneteket tapasztaljuk.
A cukorbetegségről tudjuk, hogy többek között károsíthatja az idegrendszert, a veséket, az ereket és nehezen gyógyuló sebeket, lábszárfekélyt is okozhat. Kevésbé ismert szövődménye a halláskárosodás, mellyel kapcsolatban dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát kérdeztük.
Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!
Köszönettel:
Prima Medica Egészségközpontok