Mit árul el az orrváladék színe?

Mit árul el az orrváladék színe?

Dr. Holpert Valéria Módosítva: 2024.04.17 11:43

A gyerekek között a közösségekben könnyen terjednek a különböző légúti fertőzések, így előfordulhat, hogy ősztől-tavaszig kisebb megszakításokkal folyamatosan náthás tünetek, orrfolyás jelentkezik. Mire utal az orrváladék színe, érdemes-e ezzel foglalkoznunk szülőként – tettük fel a kérdést, melyet dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ és a Gyermekgyógyászati Központ orvosa válaszolt meg.

Online Bejelentkezés

Dr. Holpert Valéria

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Áttetsző, vízszerű orrfolyás

Az orrnyálkahártya egészséges személyeknél is termel váladékot, ez biztosítja, hogy ne száradjon ki, így nyújt védelmet a kórokozóktól és párásítja a belélegzett levegőt. Ez az orrváladék lehet egészen minimális, amit nem is észlelünk a nap folyamán. Ha azonban a természetes váladékképződésen túl megnő az áttetsző, vízszerű orrváladék mennyisége, az lehet egy felső légúti megbetegedés kezdeti jele is. Ha ezzel együtt más tünetek is megfázásra, náthára utalnak – például rossz közérzet, torokfájás, esetleg hőemelkedés is jelentkezik – akkor valószínűleg vírusos eredetű fertőzéssel van dolgunk. Az áttetsző orrfolyás szénanátha tünete is lehet, ha erre utaló egyéb tünet – orr-, szem-, torokviszketés, könnyezés, tüsszögés – is jelentkezik a gyermeknél, allergiavizsgálatot javasolt végeztetni.

Sárgától a zöldön át a barnáig

Ha a kezdetben áttetsző orrváladék színe sárgás, zöldes színű lesz, az utalhat bakteriális fertőzésre. Ez gyakori jelenség például arcüreg-vagy homloküreg gyulladás esetén. Az egészen sötét, barnás színű orrváladék lehet az orrnyálkahártya vérzés következménye, ez gyakori orrfújás és orrspray használat esetén lehet a nátha velejárója, de előfordulhat por, piszok, dohányfüst belégzése miatt is.orrválladék színe

Fehér orrváladék

Ha a természetes módon termelődő, áttetsző színű orrváladék nem tud akadálytalanul távozni kilégzés útján, vagy a garat felé csorogva, akkor a színe fehérre változik. Ez a szín az orrdugulás jele, azt mutatja, hogy az orrunkban lévő bedagadt vagy gyulladt szövetek miatt a nyálka áramlása lelassult. Emiatt a nedvességtartalma csökken, sűrűbb lesz. Ilyen esetben mindig az orrdugulást kiváltó nyálkahártya duzzanat okát kell megkeresni, ami lehet például légúti allergia vagy orrpolip is.

Rózsaszínes-piros

A friss vérzés jele, valahol elpattant egy ér az orrban. Ez nem mindig jár jelentősebb vérzéssel, előfordulhat, hogy csak orrfújást követően, a papírzsebkendőben látjuk a nyomát. A vérzés jelentkezhet a gennyes orrváladékkal együtt is légúti fertőzés esetén, ilyenkor a gyakori orrfújás áll a háttérben. Arra azonban figyelni kell, ha csak az egyik orrlyukból ürül gennyes-véres váladék, mely egy idő után bűzössé válik. Ilyen esetben ugyanis felmerül az idegentest lehetősége. A gyermekeknél nem ritkán fordul elő, hogy különböző dolgokat – például apróbb játék darabot, borsószemet - dugnak az orrukba, ami, ha felsérti az orrnyálkahártyát, bakteriális felülfertőződést indít el és a kettő eredményeként megjelenik a gennyes, véres, bűzös váladékozás.

Végezetül dr. Holpert Valéria elmondta, hogy az orrváladék színe ugyan valóban utalhat különböző betegségekre, segítséget nyújthat az orvosnak a diagnózis felállításában, illetve a szülő számára is tájékozódást jelent. Önmagában azonban nem alkalmas diagnózis megállapítására, csak a gyermek többi tünetével együtt értékelhető. Elhúzódó náthás panaszok, gyakori gyermekbetegségek esetén és ha a gyermeknél légúti tünetekre utaló panasz jelentkezik, orrdugulás, véres vagy bűzös orrfolyás, forduljunk szakorvoshoz!

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

    Rendelési információ:

Orvos válaszol

Tisztelt Szakértők!

Két kérdésem lenne. Az első, hogy a hipertrófiás orr miért okoz annyi légzéses panaszt (légszomj) és miért nehezebb ilyenkor a szánkon is levegőt venni? A másik pedig; hogy lehet hogy egy elavultabb antihisztamin izomba adva képes napokra felszámolni az orrdugulást, míg a modernebb orális szerek lasabban és kevésbé látványosabban hatnak? Köszönöm a válaszukat. Üdvözlettel: Ildikó

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Ildikó!


A kérdésére a válasz, mert alapvetően az ember orrlégző, ez a természetes és élettani útja a levegővételnek. Természetesen a szájon keresztül is képes levegőt venni az ember, de akkor az orr élettani funkciói kiesnek. A szájon keresztül bevett gyógyszer mindig lasabban és bizonytalanabbul hat mint az injectiós készítmény a felszívódás eltérőségei miatt.


Üdvözlettel,

Dr Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Részletes

"Szeretném megköszönni a doktornőnek a figyelmességét, az alapos kivizsgálást és a részletes tanácsadást a terápiát illetően."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK