Náthás tünetek, orrdugulás, orrfolyás és tüsszögés – hogyan állapítható meg, hogy csak megfázás vagy más betegség is megbújik a háttérben? Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa elmondta, hogy melyek az arcüreggyulladás tünetei gyerekeknél.
Az arckoponya csontjaiban található négy orrmelléküreg közül kisgyerekeknél még csak kettő, az arcüreg és a rostasejtek fejlődtek ki. A rostasejtek az orr, szemek közti részén találhatóak, az arcüregek pedig a szemek alatt, az orr két oldalán helyezkednek el. Ezek az orrüreg felé szűk nyíláson, a félhold alakú szájadékon keresztül szellőznek. Nátha esetén ez a nyílás a nyálkahártya duzzanat miatt elzáródhat, így az üregek lezáródnak, ideális táptalajt képezve a baktériumoknak. Gyerekeknél az egymást követő felsőlégúti hurutok gyakran elhúzódó arcüreggyulladásban végződnek.
Az arcüreggyulladás tünetei gyerekeknél gyakran a nátha tünetei mellett jelentkeznek. Ahhoz, hogy az elhúzódó melléküreg-gyulladást megelőzzük, nagyon fontos a szájadékok elzáródását és a tartós orrdugulást elkerülni. Ennek érdekében csecsemőknél használjunk rendszeresen orrszívót, életkornak megfelelő orrspray-t. Idővel tanítsuk meg a helyes orrfújásra, gyakoroljuk ezt vele. Fontos a rendszeres sóoldatos orrmosás is. Ha a gyermek nem lázas, akkor használjunk infralámpát is, naponta akár 3 alkalommal, egyenként 3-5 percig. Lényeges a bőséges folyadékfogyasztás is nátha esetén, ezzel segítjük a gyulladt nyálkahártya regenerálódását és tisztulását.
Míg a nátha az esetek többségében otthon is jól kezelhető, elhúzódó arcüreggyulladás esetén már fontos, hogy fül-orr-gégész is lássa a gyereket. De milyen tünetek utalnak arra, hogy már nem csak egy szimpla megfázással van dolgunk?
A kivizsgálás során a fül-orr-gégész áttekinti az orrüregek és az orrmelléküregek állapotát, endoszkópos vizsgálatra is sor kerülhet. Fontos kizárni, hogy nincs-e orrmandula nagyobbodás a háttérben, ez ugyanis kiújuló panaszokhoz vezethet. Visszatérő arcüreggyulladás esetén felmerülhet a műtét szükségessége. Az orvos a dobhártyák állapotát is ellenőrzi. Az elhúzódó orrdugulás a fülkürt funkció zavarát is eredményezheti, ami miatt nemcsak az arcüreg, hanem a fül szellőzése sem megoldott, folyadék halmozódhat fel a dobüregben, savós középfülgyulladás is kialakulhat. Elhúzódó vagy a kezelésre nem jól reagáló esetekben képalkotó vizsgálatokra vagy bakteriológiai tenyésztésre is sor kerülhet.
Az arcüreggyulladás tünetei gyerekeknél lehetnek enyhék, a betegség sokszor spontán gyógyul. Ha azonban a náthás tünetek egy hét-tíz nap elteltével sem javulnak, inkább súlyosbodnak, akkor mindenképp forduljunk orvoshoz! Intő jel, ha a nátha átmeneti javulását követően a tünetek ismét felerősödnek. Az arcüreggyulladás szövődménye lehet légcsőhurut vagy tüdőgyulladás is, az alsó légutak fertőződése miatt, de a fertőzés átterjedhet a szemüregre vagy a koponyaüreg felé.
További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>
Rendelés típusa:
Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk
További vélemények"A recepciós kolléga és a doktornő segítőkészségével is maradéktalanul elégedett voltam. A doktornő igyekezett mindent részletesen elmondani, odafigyelt rám, éreztem, hogy fontos vagyok."
Ha náthásak vagyunk, régóta dugul az orrunk, fáj a fülünk, fül-orr-gégészhez fordulunk. Vannak azonban olyan kevésbé egyértelmű tünetek, melyek kapcsán szintén indokolt a kivizsgálás. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa most az alvással kapcsolatos fül-orr-gégészeti problémákra hívja fel a figyelmet.
Az akut arcüreggyulladás következtében az orrmelléküregekben nyálkahártya duzzanat alakul ki, váladék termelődik. A náthás tünetek mellett kellemetlen arcfeszülés és erős fejfájás is jelezheti a betegséget. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ orvosa összefoglalta az akut arcüreggyulladás tüneteivel és kezelésével kapcsolatos tudnivalókat.
A dohányzás a halláscsökkenés egyik rizikótényezője. A kutatások azt mutatták, hogy a cigarettafüstnek való expozíció - akár közvetlen vagy közvetett módon – egyaránt károsíthatja a hallásunkat. Dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát az összefüggés okairól kérdeztük.
Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!