Gyermekkorban gyakori panasz a torokfájás. Évente átlagosan öt alkalommal fordul elő felső légúti megbetegedés, ez pedig egy jellegzetes tünete. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa elmondta, hogy mit adhatunk torokfájásra gyerekeknek és mikor forduljunk mindenképp orvoshoz.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
A torok az első védelmi vonalban helyezkedik el, a külvilágból érkező kórokozók ezért gyakran okoznak ezen a területen fertőzést, melynek első jele a torok fájdalma. A szervezetbe jutó kórokozók gyulladást okoznak a torok területén, emiatt vérbőség, duzzanat és rekedtség is jelentkezhet. Ha a gyermek torkába nézünk, láthatjuk, hogy vörösebb a szokásosnál. A fájdalom nyeléskor és étkezéskor fokozódhat, emiatt étvágytalanság is előfordulhat, de nem ritka a rossz közérzet, gyengeség és hőemelkedés, láz is előfordulhat. A tünetek általában 7-10 napig megmaradnak.
Fontos tudni, hogyan kezdődött a torokfájás. Ha hirtelen jelentkezett, az bakteriális fertőzésre utalhat, ha náthás tünetek – orrfolyás, köhögés, tüsszögés – előzték meg, akkor valószínűbb, hogy vírusos eredetű. Attól függően, hogy milyen vírus okozta a fertőzést, egyéb kísérőtünetek is jelentkezhetnek, például kötőhártya-gyulladás, íny- és szájnyálkahártya-gyulladás, manduladuzzanat is kialakulhat. A torokfájást fájdalmas nyirokcsomók, fájdalmas hólyagok a szájban és fejfájás, esetleg hányás is kísérheti.
- Ha a gyermek láztalan, van étvágya és a torokfájástól eltekintve egyéb panasza nincsen, akkor otthonában lábadozhat, a torokfájásra alkalmazandó házi praktikákkal kezeljük.
- Ha lázas és torokfájása van egyéb hurutos tünetek nélkül, féloldali manduladuzzanat, fájdalom esetén vagy ha a tünetek 2-3 nap elteltével sem javulnak, akkor mindenképp orvosi vizsgálat indokolt. Ez alapján a szakember eldönti, hogy szükség van-e esetleg egyéb kezelésre, akár antibiotikum szedésére.
- Szintén javasolt az orvos felkeresése, ha a gyermek nem fogyaszt elegendő folyadékot. Kisebbeknél erre a kutacs besüppedése és a ritkuló pelenkacsere figyelmeztethet, de a bőr kiszáradása, a cserepes ajkak is intő jel!
- Hívjunk azonnal orvosi segítséget, mentőt lázgörcs és nehézlégzés, tudatzavar esetén!
További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>
Rendelés típusa:
Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk
Rendelési információ:
További vélemények"A doktornő nagyon kedves volt és ügyesen kezelte a kislányom, aki nem félt a vizsgálat alatt."
Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.