Mit adjunk torokfájásra gyerekeknek?

Mit adjunk torokfájásra gyerekeknek?

Dr. Holpert Valéria Módosítva: 2023.12.07 10:57

Gyermekkorban gyakori panasz a torokfájás. Évente átlagosan öt alkalommal fordul elő felső légúti megbetegedés, ez pedig egy jellegzetes tünete. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa elmondta, hogy mit adhatunk torokfájásra gyerekeknek és mikor forduljunk mindenképp orvoshoz.

Fül-orr-gége Központ szolgáltatásai torokgyulladás gyógyítására:

Online Bejelentkezés

Dr. Holpert Valéria

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

A torokgyulladás tünetei

A torok az első védelmi vonalban helyezkedik el, a külvilágból érkező kórokozók ezért gyakran okoznak ezen a területen fertőzést, melynek első jele a torok fájdalma. A szervezetbe jutó kórokozók gyulladást okoznak a torok területén, emiatt vérbőség, duzzanat és rekedtség is jelentkezhet. Ha a gyermek torkába nézünk, láthatjuk, hogy vörösebb a szokásosnál. A fájdalom nyeléskor és étkezéskor fokozódhat, emiatt étvágytalanság is előfordulhat, de nem ritka a rossz közérzet, gyengeség és hőemelkedés, láz is előfordulhat. A tünetek általában 7-10 napig megmaradnak.

Fontos tudni, hogyan kezdődött a torokfájás. Ha hirtelen jelentkezett, az bakteriális fertőzésre utalhat, ha náthás tünetek – orrfolyás, köhögés, tüsszögés – előzték meg, akkor valószínűbb, hogy vírusos eredetű. Attól függően, hogy milyen vírus okozta a fertőzést, egyéb kísérőtünetek is jelentkezhetnek, például kötőhártya-gyulladás, íny- és szájnyálkahártya-gyulladás, manduladuzzanat is kialakulhat. A torokfájást fájdalmas nyirokcsomók, fájdalmas hólyagok a szájban és fejfájás, esetleg hányás is kísérheti.

Torokfájásra gyerekeknek – házi praktikák

  • A torokgyulladás az esetek többségében magától gyógyul, a kezeléséhez többnyire elegendő a tüneteket csillapítani. A jól bevált ágynyugalom és bőséges folyadékfogyasztás – langyos tea, levesek – otthoni gyógymódok most is segíthetnek, de ha a gyermek bírja, érdemes enyhe sós vízzel is gargarizálni naponta 3-4 alkalommal.
  • Torokfájásra gyerekeknek adható fájdalomcsillapító ibuprophen vagy acetaminophen hatóanyag tartalmú gyógyszer. Vigyázzunk, acetilszalicilsav – az aszpirin hatóanyaga - tartalmú gyógyszert 12 éves kor alatt ne adjunk gyerekeknek a Reye-szindróma veszélye miatt!
  • Torokfertőtlenítő tablettát is érdemes a gyermek életkorának megfelelő készítményt, a betegtájékoztatóban leírt adagolásban használni.
  • Antibiotikumot csak orvosi utasításra szedjünk! Az antibiotikum vírusfertőzések ellen hatástalan, pedig az esetek többségében a torokfájást vírusok okozzák. Torokfájásra antibiotikum kezelés csak Streptococcus torokgyulladás esetén indokolt, ez viszont 3 év alatti gyerekeknél gyakorlatilag nem fordul elő.

Mikor vigyem orvoshoz?köhögő gyerek

- Ha a gyermek láztalan, van étvágya és a torokfájástól eltekintve egyéb panasza nincsen, akkor otthonában lábadozhat, a torokfájásra alkalmazandó házi praktikákkal kezeljük.

- Ha lázas és torokfájása van egyéb hurutos tünetek nélkül, féloldali manduladuzzanat, fájdalom esetén vagy ha a tünetek 2-3 nap elteltével sem javulnak, akkor mindenképp orvosi vizsgálat indokolt. Ez alapján a szakember eldönti, hogy szükség van-e esetleg egyéb kezelésre, akár antibiotikum szedésére.

- Szintén javasolt az orvos felkeresése, ha a gyermek nem fogyaszt elegendő folyadékot. Kisebbeknél erre a kutacs besüppedése és a ritkuló pelenkacsere figyelmeztethet, de a bőr kiszáradása, a cserepes ajkak is intő jel!

- Hívjunk azonnal orvosi segítséget, mentőt lázgörcs és nehézlégzés, tudatzavar esetén!

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

    Rendelési információ:

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Nő/Úr!

Két hete tapasztaltam először, h a jobb fülemben olyan erzes van, mintha viz került volna bele. (uszodaban nem jartam). Azóta voltak olyan napok, amikor egyaltalan nem ereztem, mintha elmúlt volna, de most megint erzem.Fajdalmaim egyaltalan nincsenek, nem is voltak. A fülem nem volt "koszos" azóta. Fülzsirdugo allhat a hatterben?Paraffinolajat csepegtettem bele, most mar ket alkalommal is, egy minimalis fülzsir mar tavozott. Soval is melegitettem. Megfazva nem voltam az utobbi időben. Mit tanácsol?
Válaszát előre is köszönöm!

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Bogi!

A panaszok hátterében egy kialakuló fülzsír dugó is lehet, amit a paraffinozás már nem tud feloldani teljes mértékben. Amennyiben ismételten bedugul a füle azt javaslom, hogy jelentkezzen be fül-orr-gégészeti vizsgálatra.


Üdvözlettel

Dr Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Elmondott mindent

Időpontra érkeztem, amit teljes mértékben tartottak! Kedves recepciós fogadott és dr. Holpert Valéria doktornő ,elmondott mindent amit tudnom kellett! Nagyon köszönöm, mésnak is ajánlani fogom!

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Ezért tapasztalhat fülfájást, ha túlzásba viszi a klímahasználatot

Ezért tapasztalhat fülfájást, ha túlzásba viszi a klímahasználatot

A légkondicionáló berendezések könnyebben elviselhetővé teszik a forró nyári időszakokat, ám nem árt tisztában lenni ezeknek a praktikus eszközöknek az egészségre gyakorolt hatásaival. Miért okozhat fülfájást a klímahasználat? –tettük fel a kérdést dr. Holpert Valériának, a Fül-orr-Gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberének.

További részletek
A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A nők negyedénél, a férfiak 40 százalékánál rendszeresen jelentkezik a horkolás, ami a velük egy ágyban alvó társukra is rossz hatással van. Számtalan horkolásgátló termék érhető el az interneten, de vajon működnek is ezek a pihentető alvást ígérő termékek? Dr. Csóka János, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, fej-nyaksebész szakembere azt tanácsolja, hogy horkolás esetén inkább vizsgáltassuk ki annak okát.

További részletek
9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

A hang világnapjának megünneplése (április 16.) brazil orvosok, logopédusok, valamint énektanárok kezdeményezésére indult el 1999-ben, amelyhez évről évre újabb országok csatlakoznak. Az idei világnap alkalmából dr. Kiss Sándor, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, audiológus szakembere osztott meg néhány érdekességet az emberi hangokról.  

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Kiss Sándor
Dr. Kiss Sándor Audiológus, fül-orr-gégész
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK