Ha ébredt már arra egy strandolós napot követően, hogy valamelyik füléből éles fájdalom sugárzik, akkor érdemes elolvasnia dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter tanácsait a megelőzéshez.
Ha ébredt már arra egy strandolós napot követően, hogy valamelyik füléből éles fájdalom sugárzik, akkor érdemes elolvasnia dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter tanácsait a megelőzéshez.
Hallójárat-gyulladásként, úszófül néven is ismert a „strandolók fülbetegsége”, amely sok ember életét keseríti meg a nyári hónapokban. A tünetek nem pusztán kellemetlenek, hanem erős fájdalommal is járnak, ami – különösen gyerekeknél – igen csak megnehezíti a nappalokat és az éjszakákat egyaránt. A betegséget az okozza, hogy fürdőzés során a külső hallójárat bőre felázik, ezáltal sérülékenyebbé válik. A kórokozók így könnyen bejutnak a mélyebb rétegekbe és fájdalmas gyulladást okoznak.
A betegség kialakulására hajlamosíthat, ha valakinél eleve túl kevés fülzsír termelődik, hiszen ez volna hivatott a védelmet biztosítani, a kórokozókat kívül tartani. De az sem szerencsés, ha valaki túlzott fülzsír termelődésre hajlamos. Nála ugyanis könnyebben alakul ki fülzsírdugó, ami akadályozhatja a fülbe került víz távozását, a fülben pangó víz pedig szintén fertőzést okozhat.
Az otthoni kezelés során a fájdalmat csillapítsuk, gyógyszerrel, gyerekeknél az életkoruknak megfelelően használható készítményekkel. Ha a panaszok nem enyhülnek egy-két nap alatt, akkor mindenképp forduljunk fül-orr-gégészhez, aki a fül vizsgálata után dönt a további kezelésről:
- fülzsírdugó esetén egy gyors művelettel, a hallójárat kifecskendezésével érhetünk el azonnali eredményt,
- a külső hallójárat gyulladását a fülbe helyezett gyógyszeres gézlapokkal lehet enyhíteni,
- a gyulladás visszahúzódását követően, a hallójárat feltágulása után, szükség szerint fülcsepp segítségével lehet teljes gyógyulást elérni.
Ha valaki hajlamos a hallójárat-gyulladásra, akkor érdemes megelőzni, hogy a víz a fülbe jusson. Ehhez lehet vásárolni füldugót, de ha pontosabb illeszkedést szeretnénk, személyre szabott darabot külön is készíttethetünk. Otthoni fültisztítás céljából paraffinolajat javasolt használni, amely a fülbe csepegtetve feloldja a fülzsírt, ezáltal megkönnyíti az eltávolítását. Aki túlzott fülzsírtermelődésre hajlamos annak, nyár elején, megelőzés céljából javasolt fül-orr-gégészeten fültisztítást kérni, így el lehet kerülni, hogy a strandolás során a fülbe jutó víz a fülzsírdugó mögötti területen rekedjen.
További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>
Rendelés típusa:
Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk
Rendelési információ:
További vélemények"Igen, figyelmes, kedves volt, kérdéseimre megnyugtató válaszokat adott."
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.
Az időskori nyelési nehézség (diszfágia) nem csak egy kellemetlen tünet. Súlyos szövődményekkel (alultápláltság, kiszáradás, aspirációs tüdőgyulladás) járhat, drasztikusan rontja az életminőséget, és az idős emberek elszigetelődéséhez vezethet. Becslések szerint az 50 év felettiek több mint 20 százaléka tapasztal diszfágiát. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész-foniáter szakorvosa az időskori diszfágia okairól és kezelési lehetőségeiről beszél.