Hirtelen jelentkező láz, köhögés, légszomj esetén ne a Fül-orr-gége Központba foglaljon időpontot, hanem maradjon otthonában / tartózkodási helyén és mielőbb keresse fel telefonon háziorvosát, illetve hívja a 06 80 277 455, 06 80 277 456 telefonszámot
Fülfájás vagy viszketés, a fülcsepp különböző fülbajok kezelésére alkalmas, ám orvosi kivizsgálás nélkül akár többet is árthatunk vele, mint amennyit használ. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy ezen kívül mire figyeljünk még a fülcsepp használat során.
Fülfájásra recept nélkül is beszerezhetünk fülcseppet a patikából. A fülfájásnak azonban sok oka lehet. Elképzelhető például, hogy enyhe fülkürthurut tünete, de komolyabb középfülgyulladást is jelezhet. Ilyen esetben nagyon praktikus, ha a fájdalmat, gyulladást enyhíteni tudjuk, orvosi vizsgálat nélkül azonban nem tudjuk eldönteni, hogy a dobhártya milyen állapotban van. Sérülés, átszakadás esetén semmit nem szabad a fülbe cseppenteni, a dobhártya gyógyulásáig ezt a területet szárazon kell tartani, a hajmosás is kerülendő. Ilyen esetben tehát a fülcsepp használata árthat is.
A fülgyulladás tünetei felnőtteknél változatosak lehetnek. A fájdalom mellett például duzzanat és viszkető érzés is jelentkezhet. A tüneteket azonban más betegségek is okozhatják. A fülviszketés okai például nemcsak fertőzés, hanem allergia vagy fülzsírdugó. Ilyenkor a fülcsepp egyik esetben sem segít.
Gyerekeknél jelentkező füldugulás ellen megint nem feltétlenül jó választás a kivizsgálás nélkül használt fülcsepp. Náluk gyakran savós középfülgyulladás áll a háttérben, melynek megszüntetéséhez az allergia és a reflux lehetőségét is vizsgálni kell, ugyanis ezek is szerepet játszhatnak a kialakulásában.
A fülfájdalom, viszketés vagy dugulás hátterében tehát több különböző kiváltó ok is állhat, melyek eltérő kezelést igényelnek. Tünetek esetén tehát az első lépés az orvosi kivizsgálás. Ha pedig valóban fülcseppre van szükségünk a gyógyuláshoz, a használata során a következőkre figyeljünk!
További véleményekMind a doktornő, mind a recepción dolgozók modora, kedvessége, kiegyensúlyozottsága, türelme, hozzáértése, figyelmessége.
A torokgyulladást az esetek többségében vírusok okozzák, ilyenkor jellegzetes tünet az intenzív fájdalom, a torok vérbő, vörös színű. Ha azonban a torokfájás mellett, a mandulákon sárgás-fehéres foltokat is látunk, kisebb nyaki nyirokcsomó megnagyobbodás mellett, akkor valószínű, hogy baktérium a kórokozó, tüszős mandulagyulladással lehet dolgunk. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy mit tegyünk ilyen esetben.
Koronavírus-fertőzést követően a tünetmentes vagy enyhe tünetekkel rendelkező egyének is gyakran számolnak be szaglászavarról, hirtelen kialakuló szaglásvesztésről. Ez a fertőzés lezajlását követően legtöbbször két hét alatt megszűnik, de hosszabb ideig, akár hetekig, az esetek egy részében tartósan is megmaradhat.