Fülcsepp használat – ne kövesse el ezeket a hibákat!

Fülcsepp használat – ne kövesse el ezeket a hibákat!

Dr. Augusztinovicz Monika Módosítva: 2023.09.14 10:38

Fülfájás vagy viszketés, a fülcsepp különböző fülbajok kezelésére alkalmas, ám orvosi kivizsgálás nélkül akár többet is árthatunk vele, mint amennyit használ. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy ezen kívül mire figyeljünk még a fülcsepp használat során.

Fülcsepp vény nélkül

Fülfájásra recept nélkül is beszerezhetünk fülcseppet a patikából. A fülfájásnak azonban sok oka lehet. Elképzelhető például, hogy enyhe fülkürthurut tünete, de komolyabb középfülgyulladást is jelezhet. Ilyen esetben nagyon praktikus, ha a fájdalmat, gyulladást enyhíteni tudjuk, orvosi vizsgálat nélkül azonban nem tudjuk eldönteni, hogy a dobhártya milyen állapotban van. Sérülés, átszakadás esetén semmit nem szabad a fülbe cseppenteni, a dobhártya gyógyulásáig ezt a területet szárazon kell tartani, a hajmosás is kerülendő. Ilyen esetben tehát a fülcsepp használata árthat is.

Fül-orr-gégészeti vizsgálat

Fülcsepp használat előtt fontos a fül-orr-gégészeti kivizsgálás.A fülgyulladás tünetei felnőtteknél változatosak lehetnek. A fájdalom mellett például duzzanat és viszkető érzés is jelentkezhet. A tüneteket azonban más betegségek is okozhatják. A fülviszketés okai például nemcsak fertőzés, hanem allergia vagy fülzsírdugó. Ilyenkor a fülcsepp egyik esetben sem segít.

 

Gyerekeknél jelentkező füldugulás ellen megint nem feltétlenül jó választás a kivizsgálás nélkül használt fülcsepp. Náluk gyakran savós középfülgyulladás áll a háttérben, melynek megszüntetéséhez az allergia és a reflux lehetőségét is vizsgálni kell, ugyanis ezek is szerepet játszhatnak a kialakulásában.

 

A fülfájdalom, viszketés vagy dugulás hátterében tehát több különböző kiváltó ok is állhat, melyek eltérő kezelést igényelnek. Tünetek esetén tehát az első lépés az orvosi kivizsgálás. Ha pedig valóban fülcseppre van szükségünk a gyógyuláshoz, a használata során a következőkre figyeljünk!

Így használja a fülcseppet!

  1. Alapos kézmosással kezdjük.
  2. A fülcseppet rövid ideig melegítsük fel a kezünkben, így komfortosabb lesz a használata.
  3. Csavarjuk el a zárókupakot és ügyeljünk rá, hogy a nyitott flakon tetejét ne érintsük meg a kezünkkel, maradjon teljesen tiszta.
  4. Hajtsuk oldalra a fejünket vagy fekvő helyzetben a kezelendő fül legyen felül.
  5. Felnőtteknél és 3 évnél időseb gyerekeknél a fül felső részét enyhén húzzuk hátra és felfelé. Ez segíti, hogy a fülcseppet a megfelelő helyre juttassuk. 3 év alatti gyerekeknél a fül alsó részét húzzuk lefelé és hátra.
  6. A fülcseppet függőlegesen tartva cseppentsük az előírt mennyiséget a fülbe. Ügyeljünk rá, hogy eközben az üveg cseppentője ne érintkezzen a füllel, a szennyeződés elkerülésének érdekében.
  7. Cseppentés után pár másodpercig még ne mozogjunk. Ha mindkét fület kezelnünk kell, várjunk 5-10 percet, mielőtt az ellentétes oldalon is elvégezzük a műveletet. Néhány percre tegyünk száraz, tiszta vattadarabot a hallójárat bemenetbe, ez megakadályozza az esetleg kifolyó fülcsepp lecsorgását.
  8. Zárjuk le a fülcseppet és ismét mossunk kezet.

Téma szakértői

Dr. Moric Krisztina

Dr. Moric Krisztina

fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Fülöp Györgyi

Dr. Fülöp Györgyi

fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Csóka János

Dr. Csóka János

fül-orr-gégész, fej-nyak sebész

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Korrekt

„Korrekt, alapos vizsgálat után számomra érthetően kaptam ismertetést az eredményekről és javaslatot a további kezelési lehetőségre.”

További vélemények

Hírek

Ezért tapasztalhat fülfájást, ha túlzásba viszi a klímahasználatot

Ezért tapasztalhat fülfájást, ha túlzásba viszi a klímahasználatot

A légkondicionáló berendezések könnyebben elviselhetővé teszik a forró nyári időszakokat, ám nem árt tisztában lenni ezeknek a praktikus eszközöknek az egészségre gyakorolt hatásaival. Miért okozhat fülfájást a klímahasználat? –tettük fel a kérdést dr. Holpert Valériának, a Fül-orr-Gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberének.

További részletek
A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A nők negyedénél, a férfiak 40 százalékánál rendszeresen jelentkezik a horkolás, ami a velük egy ágyban alvó társukra is rossz hatással van. Számtalan horkolásgátló termék érhető el az interneten, de vajon működnek is ezek a pihentető alvást ígérő termékek? Dr. Csóka János, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, fej-nyaksebész szakembere azt tanácsolja, hogy horkolás esetén inkább vizsgáltassuk ki annak okát.

További részletek
9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

A hang világnapjának megünneplése (április 16.) brazil orvosok, logopédusok, valamint énektanárok kezdeményezésére indult el 1999-ben, amelyhez évről évre újabb országok csatlakoznak. Az idei világnap alkalmából dr. Kiss Sándor, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, audiológus szakembere osztott meg néhány érdekességet az emberi hangokról.  

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Kiss Sándor
Dr. Kiss Sándor Audiológus, fül-orr-gégész
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK