Jelentkezhet egyik vagy mindkét fülben. Levegő kifújásánál, ásításnál is hallható a pattogó hang, mely az idő múlásával egyre zavaróbbá válik. A fülpattogás megszüntetése kapcsán, kérdéseinkre dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gégeközpont orvosa válaszolt.
Nem ritka, hogy a téli-tavaszi megfázás után jelentkező fülpattogás hosszú ideig megmarad. Ha egyéb tünet nincs, a fülpattogás önmagában fájdalommal ugyan nem jár, ám hosszú távon nagyon zavaró, idegesítő tud lenni, így a betegek idővel orvoshoz fordulnak a panaszukkal.
Az orrot a füllel a fülkürt köti össze. Ez a vékony csövecske biztosítja a szellőzést, a dobüregben a nyomás kiegyenlítését. A pattogó hangot a fülkürt megnyílása okozza, ez természetes jelenség, mindenkinél előfordul. Nátha, megfázás esetén azonban a nyálkahártya duzzanat és a fokozott orrváladékképződés miatt a fülkürt működése nem megfelelő, fülkürthurut alakulhat ki, ez okozza az immár jól hallható fülpattogást.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
„Ha a fül-orr-gégészeti vizsgálat alapján egyértelmű az összefüggés a nátha szövődménye és a pattogó hang megjelenése közt, akkor a fülkürthurut kezeléséhez és a fülpattogás megszüntetéséhez orrspray-t, nyákoldót, esetleg antihisztamint adunk.”
A fülpattogás megszüntetése bizonyos esetekben jelentheti a légúti allergia kezelését is. Előfordulhat ugyanis, hogy a fülpattogás hátterében orrnyálkahártya-gyulladás áll, ezt pedig nagyon gyakran allergia okozza.
„A nem, vagy nem megfelelően kezelt allergia krónikus gyulladást hoz létre az orrnyálkahártyán, az orrdugulás, orrfolyás miatt a fülkürt működése nem megfelelő, ez is lehet a fülpattogás oka.”
A tartós orrnyálkahártya-gyulladás esetén a reflux lehetőségét is vizsgálni kell, ugyanis ez is okozhat légúti tüneteket. A nyelőcsőbe visszaáramló savas gyomortatalom egészen a garatig feljuthat, tartós rekedtséget, torokfájást okozva. Gyakran ez áll az orrnyálkahártya-gyulladás, a kiújuló orrpolip hátterében is.
„Ha a betegnél a fül-orr-gégészeti vizsgálat során nem találunk egyéb okot, ami az orrnyálkahártya gyulladását magyarázná, akkor refluxra is gondolni kell, különösen, ha egyéb panaszai – gyomorégés, mellkasi égő érzés, rossz szájíz, gyakori böfögés, rekedtség, torokfájás – is vannak.”
A dobhártya választja el a külső fület a középfültől. A dobhártya mögött a dobüreget az orrgarattal összekötő fülkürt található. Náthás tüneteket, orrdugulást és orrfolyást okozó betegségek esetén a fülkürtön keresztül a kórokozók a középfülbe is eljuthatnak, de a fülkürt el is záródhat. A zavaró pattogó hang a fülben emiatt is jelentkezhet.
„A középfülgyulladást rendszerint egyéb tünetek is kísérik. Láz, fülfájás, füldugulás, halláscsökkenés vagy a fül váladékozása esetén mindenképp forduljunk orvoshoz!”
Fontos tudni, hogy a fülpattogás hátterében nem mindig mutatható ki fül-orr-gégészeti elváltozás. Első körben ennek lehetőségét kell kizárni, ám ha nem találunk olyan okot, ami ebben közre játszhatna, vagy a kezelés ellenére a fülpattogás továbbra is zavarja a beteg mindennapjait, további kivizsgálás javasolt. A fül felé kisugárzó panaszokat okozhatnak a nyaki gerinc elváltozásai, de akár állkapocsízület rendellenesség is lehet a háttérben. Amennyiben pedig felmerül a reflux lehetősége, akkor gasztroenterológus bevonására van szükség, az eredményes kezeléshez.
További vélemények Dr. Augusztinovicz Monikáról >>>
Rendelés típusa:
További vélemények„Góckutatás miat mentem a Doktórnőhöz. Nagyon elégedett voltam az előzmények részletes feltérképezésével, a lehetséges okok és a szükséges vizsgálatok részletes átbeszélésével, alapos és körültekintő volt a Doktórnő. Türlemesen, részletesen minden elmagyarászott, bármit kérdezhettem, megkaptam a választ. Csak ajánlani tudom.„
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.
Az időskori nyelési nehézség (diszfágia) nem csak egy kellemetlen tünet. Súlyos szövődményekkel (alultápláltság, kiszáradás, aspirációs tüdőgyulladás) járhat, drasztikusan rontja az életminőséget, és az idős emberek elszigetelődéséhez vezethet. Becslések szerint az 50 év felettiek több mint 20 százaléka tapasztal diszfágiát. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész-foniáter szakorvosa az időskori diszfágia okairól és kezelési lehetőségeiről beszél.
A légkondicionáló berendezések könnyebben elviselhetővé teszik a forró nyári időszakokat, ám nem árt tisztában lenni ezeknek a praktikus eszközöknek az egészségre gyakorolt hatásaival. Miért okozhat fülfájást a klímahasználat? –tettük fel a kérdést dr. Holpert Valériának, a Fül-orr-Gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberének.