Nátha és megfázás: a legtöbb esetben rhinovírus okozza

Nátha és megfázás: a legtöbb esetben rhinovírus okozza

Dr. Augusztinovicz Monika Létrehozva: 2019.09.20 Módosítva: 2019.09.20

Ősszel gyakrabban kapunk el légúti fertőzéseket, szinte alig köszönt be a hűvösebb idő, máris egyre többen tüsszögnek, köhögnek és náthásak. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológust, a Fül-orr-gégeközpont orvosát a megfázás okairól, megelőzéséről és kezeléséről kérdeztük.

Rhinovírusok és a megfázás

Felnőttek körében a náthát a legtöbb esetben a rhinovírusok okozzák. Kutatások szerint a rhinovírusok számára a 37oC alatti testhőmérséklet kedvező feltételeket jelent. Az orrüreg kellemes 33oC fokos hőmérsékletével ideális környezet biztosít számukra. Vélhetően tehát ez is szerepet játszik abban, hogy a felnőttek évente átlagosan két vagy három megfázáson átesnek.

Miért épp ősszel okoznak betegségeket?

A vírusok emberről emberre, cseppfertőzéssel – tüsszentés során a levegőbe jutva, onnan belélegezve – terjednek. De vajon miért épp a hűvösebb évszakokban okoznak betegségeket? A Viruses folyóiratban megjelent tanulmány szerint a hőmérséklet és a páratartalom csökkenése már egy háromnapos időszak alatt is jelentősen növeli a rinovírus fertőzések kockázatát a résztvevők körében. Ugyanebben a tanulmányban a kutatók megállapították, hogy a fertőzések többsége 0oC és az alatti hőmérsékleten fordult elő.

Az őszi-téli időjárás hatása az immunrendszerre

Az alacsony hőmérséklet tehát kedvező a rhinovírus számára, ám ez még önmagában nem magyarázza meg azt, hogy miért esnek egyesek ágynak a kórokozó jelenléte miatt.

  • Alacsony D-vitamin szint miatt is lehet beteges.Könnyebben lesz náthás, akinek alacsony a szervezetében a D-vitamin szintje. A kutatások szerint ugyanis ez a szervezetben hormonként is viselkedő vitamin, alapvető szerepet játszik az immunrendszer fenntartásában.
  • Kevesebb a napfény, emellett több időt töltünk zárt térben, a közösségekben a kórokozók könnyen terjednek.
  • Egy lehetséges magyarázat, hogy a kórokozók elleni védekezésben kulcsszerepet játszó fehérvérsejtek kevésbé hatékonyan képesek felvenni a harcot a betolakodókkal szemben.
  • Fel nem ismert, vagy nem megfelelően kezelt légúti allergia vagy reflux betegség is tartós gyulladást okozhat az orrnyálkahártyán, ami miatt megnő a fogékonyság a légúti betegségekkel szemben.

Hogyan előzhetjük meg?

A kutatások tehát azt sugallják, hogy a náthát okozó vírusok számára a hidegebb hőmérséklet kedvező feltételeket biztosít: hatékonyabban szaporodhatnak, több embert képesek megfertőzni. A hideg időjárás emellett csökkentheti az immunválaszt is, megnehezíthetve a szervezet számára a kórokozók elleni küzdelmet. Az időjárási viszonyokat befolyásolni nem tudjuk, amit megtehetünk a védekezés érdekében, az az, hogy a szervezetünk számára a lehető legtöbb támogatást és védelmet nyújtjuk.

  • Mozgás a szabadban segít megelőzni a náthát.Nagyon fontos a D-vitamin szedése. Ha bizonytalanok vagyunk az egyéni dózist illetően, vérvizsgálatot érdemes végeztetni, így a kezelőorvos pontosan meg tudja állapítani, hogy milyen kezdő, majd fenntartó adagra van szükségünk.
  • Emellett az immunrendszer működését vas, cink és C-vitamin pótlással is támogathatjuk.
  • Alapvető az elegendő alvás, a rendszeres, mértékkel végzett testmozgás és a tápanyagokban gazdag, egészséges étrend.
  • Nem lehet elégszer hangsúlyozni a rendszeres kézmosás fontosságát.
  • Tüsszentésnél, ha nincs kéznél zsebkendő, akkor ne a tenyerünket, hanem a könyökhajlatot használjuk, hogy meggátoljuk a kórokozók levegőbe jutását.
  • Kerüljük a közös evőeszköz, pohár használatot, ha betegek vagyunk.
  • Fontos, hogy az orrüreg és a hörgők ne legyenek gyulladásos táptalaj a vírusok számára. A légúti allergia, krónikus arcüreggyulladás, reflux és asztma kezelése ezért is fontos.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés kezelésre:

Középfül-gyulladás kivizsgálásra jelentkezzen be az alábbi gomb segítségével!

+36 70 8826 307

Téma szakértője

  • Dr. Augusztinovicz Monika

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
  • Specialitások:
    • orrmelléküreg (arcüreg, homloküreg) specialista
    • COVID utáni szaglásvesztés, szaglástréning
    • felsőlégúti allergiák
    • általános fül-orr-gégészeti panaszok
    • gyermek fül-orr-gégészeti kezelések
    • fülfájás, füldugulás kezelése

     

    További vélemények Dr. Augusztinovicz Monikáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit
    • Távkonzultáció (telefonon) szerda délután
    • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available

     

     

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Alapos, lelkiismeretes

Nagyon tetszett a bánásmód, az alapos lelkiismeretes vizsgálat. jó szívvel tudom ajánlani a doktornőt ismerőseimnek hozzátatozóimnak.

További vélemények

Hírek

Nem csak az őszi nátha okozhat orrdugulást

Nem csak az őszi nátha okozhat orrdugulást

Az orrdugulás kiváltó oka az őszi időszakban gyakori náthás panaszok mellett allergia is lehet, elhúzódó panaszok esetén azonban mégsem ez áll a háttérben. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy krónikus tünetek kapcsán javasolt a kiváltó okokat felderíteni, mert ha túlzásba visszük az orrspray használatát, az csak tovább ront a már meglévő tüneteken.

További részletek
Fesztivál után fülzúgás? Irány a fül-orr-gégész!

Fesztivál után fülzúgás? Irány a fül-orr-gégész!

A fesztiválok, koncertek után akár egy hétig sem szűnő fülzúgás egy figyelmeztető jel arra, hogy a zajos környezet akár a hallásunkat is károsíthatta. Dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa hangsúlyozza, hogy ilyenkor ne várjunk, mert korai stádiumban még nagyobb eséllyel lehet javulást elérni.

További részletek
Koleszteatóma is állhat a gyakori fülbetegségek hátterében

Koleszteatóma is állhat a gyakori fülbetegségek hátterében

Ha visszatérő fülfájással, fülpanaszokkal küzd, érdemes fül-orr-gégészeti kivizsgáláson meggyőződni róla, hogy nincs-e valamilyen egyéb kiváltó ok a háttérben. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy a kiújuló tüneteket akár koleszteatóma is okozhatja.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Kiss Sándor
Dr. Kiss Sándor Audiológus, fül-orr-gégész
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok