Melyik fülem cseng?

Melyik fülem cseng?

Dr. Fülöp Györgyi Módosítva: 2023.11.20 14:40

Ha eltalálod, szerencséd lesz – jól ismert játék, hiszen mindenkivel előfordult már, hogy pár másodpercig valamelyik fülében sípoló, csengő hangot hallott. Él közöttünk azonban közel 500 ezer ember, akinél a fülzúgás szünet nélküli, a mindennapi tevékenységeket is megnehezítő körülményként van jelen.

Ha eltalálod, szerencséd lesz – jól ismert játék, hiszen mindenkivel előfordult már, hogy pár másodpercig valamelyik fülében sípoló, csengő hangot hallott. Él közöttünk azonban közel 500 ezer ember, akinél a fülzúgás szünet nélküli, a mindennapi tevékenységeket is megnehezítő körülményként van jelen.

Ne éljen együtt vele!

Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológustól, a Fül-orr-gége Központ orvosától megtudtuk, hogy az érintettek többsége hosszú idő után fordul csak orvoshoz: akár hetekig-hónapokig is várnak, míg a fülzúgás már a munkát, tanulást és a nyugodt pihenést is zavarja. „Sajnos valóban sokkal gyakrabban találkozom régóta fülzúgástól szenvedő páciensekkel, akik jobb esetben már megtanultak együtt élni vele. Pedig a hirtelen fellépő fülzúgással mielőbb orvoshoz kell fordulni, így nagyobb az esély arra, hogy segítsünk megszüntetni a panaszokat.”

Online Bejelentkezés

Dr. Fülöp Györgyi

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Változatos tünetek

Az érintettek egészen különböző tünetekről számolnak be: ciripelés, sípolás, zümmögés, morajlás. A fülzúgás erőssége is eltérő és van, akinél csak az egyik, vagy mindkét fülben jelentkezik. A betegek többségénél a mindennapi tevékenységek elvégzése, a koncentráció is gondot okoz, de az állandó fülzúgás az elalvást is nagyon zavarja, a legtöbb érintett nem tudja kipihenni magát.rűlzúgás kezelése

Mire számítson, ha egy-két hete cseng a füle?

Viszonylag rövid ideje fennálló panaszokat okozhat zajártalom (koncert, petárda, zajos munka), de a hirtelen nagyfokú hallóideg károsodás is okozhat, szinte elviselhetetlen fülzúgást. Előidézheti a fülben fülzsírdugó kialakulása, melynek eltávolítása után megszűnik a fülzúgás is. Fülkürt hurut, vagy középfülgyulladás is okozhat fülzúgást, ez esetben az alapbetegség kezelésével lehet a fülzúgást is orvosolni. Rövid ideje fennálló tünetek esetén, szteroid terápia adása hatásos lehet.

Régóta fennálló fülzúgás: átfogó vizsgálatok

A hosszabb ideje fennálló fülzúgás hátterében vérellátási zavar állhat, ezért itt a kezelés során rendszerint keringésjavítókat adunk, tabletta formájában – magyarázza dr. Fülöp Györgyi. Emellett fel kell deríteni, hogy a háttérben áll-e szív- és érrendszeri, anyagcsere-, esetleg endokrinológiai, neurológiai betegség. Fülzúgást okozhat a nyaki csigolyák elváltozásai, fogászati rendellenességek, stressz, élvezeti szerek is, de jelentkezhet valamilyen gyógyszer mellékhatásaként is.

Miért fontos kezeltetni a fülzúgást?

Amellett, hogy a mindennapokban igen zavaró fülzúgás megszüntetése az életminőséget is jelentősen javítja, az idejében kezdett kezeléssel a komolyabb szövődményeket is megelőzhetjük. „Bizonyos betegségeknél, ahol az idő múlásával a kiváltó ok folyamatosan súlyosbodik (például a belsőfül csontosodási betegsége, fokozódó érszűkület), valóban fontos, hogy mikor jutunk diagnózishoz. Hirtelen fellépő, vagy fokozódó tünetek esetén javaslom, hogy mindenképpen forduljanak fül-orr-gégész orvoshoz.”

A fülének is árt, ha nem iszik eleget!

A fülcsengést kiváltó okok közt meg kell említenünk még egy, nyáron különösen aktuális tényezőt, az elegendő folyadék fogyasztást. „Sokszor a kellő folyadékbevitel önmagában is megszünteti a fülzúgást, de a gyógyszeres és egyéb kezelések hatásosságához is nélkülözhetetlen.”

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Nő!
Idén május 16-án már írtam Önöknek levelet, de sajnos nem kaptam választ. Leírnám még egyszer röviden a problémámat. Március közepén volt egy egy vírusos megbetegedésem, és azóta nem érzek szagokat, és nincs ízérzésem, és a bal fülem zúg.Voltam fül-orr gégészeten ott minden vizsgálatot elvégeztek rajtam. Az orrváladék vizsgálat lett pozitív streptococcus pneumoniae lett kimutatva, amire kaptam gyógyszert.Röntgen, CT, allergia vizsgálat, minden megvolt minden vizsgálat negatív. A CT mutatott ki a bal orromba 6 mm vastagságú nyálkahártya megvastagodást, de az orvos azt mondta ez nem probléma. Ezután elküldtek neurológiára ott szintén kaptam gyógyszer B vitamint. Azt is beszedtem 60 db-ot, de sajnos semmi változás. Nagyon el vagyok keseredve, és nem tudom mitévő legyek mert ez borzasztó állapot. Kérem szíveskedjenek tanácsot adni hová mehetnék vagy mit lehetne tenni, hogy meggyógyuljak.
Köszönettel: Kindler Éva

Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi
Tisztelt Kindler Éva!
Sok mindenről ír általánosságban, de egy ilyen elhúzódó, makacs panasz esetén nyilván pontosabb adatok kellenek!
Honnan gondolják, hogy vírusfertőzése zajlott? Készült akkor laborvizsgálat, mely ezt igazolta?
Milyen tünetei voltak a kezdetben és milyen terápiát alkalmazott mielőtt kialakult a szaglászavara, ízérzés zavara, fülzúgása? Ezek a tünetek milyen időbeli eloszlásban léptek fel?
A CT-n leírt nyálkahártya eltérésnél az, hogy a "bal orromban" azt jelenti, hogy a bal oldali arcüregében, vagy mást! Az arcüregi szájadékok szabadok voltak?
B Vitaminból B1, B6, B12 -t is szoktunk adni. Ön ezek kombinációját kapta?
Szteroidos orrsprayt is szoktunk pl. alkalmazni ilyen panasz esetén, vagy keringésjavítókat, de ehhez tisztázni kellene az előzményeket! Előfordult már nem egyszer pl. recept nélkül kapható megfázás elleni szer alkalmazása kapcsán kialakult szaglásvesztés is!
Jó esetben ahhoz közelebb tudunk kerülni, hogy mi okozhatta a panaszait, de sajnos garancia nincs arra, hogy ezt ki is lehet kezelni, de ha az ok sincs felderítve, úgy nehéz előre lépni!
Üdvözlettel,
Dr. Fülöp Györgyi

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Érdekli a problémám

"A doktornő nagyon kedves volt. Éreztem hogy tényleg érdekli a problémám és próbál rá megoldást találni."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Ezért tapasztalhat fülfájást, ha túlzásba viszi a klímahasználatot

Ezért tapasztalhat fülfájást, ha túlzásba viszi a klímahasználatot

A légkondicionáló berendezések könnyebben elviselhetővé teszik a forró nyári időszakokat, ám nem árt tisztában lenni ezeknek a praktikus eszközöknek az egészségre gyakorolt hatásaival. Miért okozhat fülfájást a klímahasználat? –tettük fel a kérdést dr. Holpert Valériának, a Fül-orr-Gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberének.

További részletek
A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A nők negyedénél, a férfiak 40 százalékánál rendszeresen jelentkezik a horkolás, ami a velük egy ágyban alvó társukra is rossz hatással van. Számtalan horkolásgátló termék érhető el az interneten, de vajon működnek is ezek a pihentető alvást ígérő termékek? Dr. Csóka János, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, fej-nyaksebész szakembere azt tanácsolja, hogy horkolás esetén inkább vizsgáltassuk ki annak okát.

További részletek
9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

A hang világnapjának megünneplése (április 16.) brazil orvosok, logopédusok, valamint énektanárok kezdeményezésére indult el 1999-ben, amelyhez évről évre újabb országok csatlakoznak. Az idei világnap alkalmából dr. Kiss Sándor, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, audiológus szakembere osztott meg néhány érdekességet az emberi hangokról.  

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Kiss Sándor
Dr. Kiss Sándor Audiológus, fül-orr-gégész
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK