Melyik fülem cseng?

Melyik fülem cseng?

Dr. Fülöp Györgyi Módosítva: 2023.11.20 14:40

Ha eltalálod, szerencséd lesz – jól ismert játék, hiszen mindenkivel előfordult már, hogy pár másodpercig valamelyik fülében sípoló, csengő hangot hallott. Él közöttünk azonban közel 500 ezer ember, akinél a fülzúgás szünet nélküli, a mindennapi tevékenységeket is megnehezítő körülményként van jelen.

Ha eltalálod, szerencséd lesz – jól ismert játék, hiszen mindenkivel előfordult már, hogy pár másodpercig valamelyik fülében sípoló, csengő hangot hallott. Él közöttünk azonban közel 500 ezer ember, akinél a fülzúgás szünet nélküli, a mindennapi tevékenységeket is megnehezítő körülményként van jelen.

Ne éljen együtt vele!

Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológustól, a Fül-orr-gége Központ orvosától megtudtuk, hogy az érintettek többsége hosszú idő után fordul csak orvoshoz: akár hetekig-hónapokig is várnak, míg a fülzúgás már a munkát, tanulást és a nyugodt pihenést is zavarja. „Sajnos valóban sokkal gyakrabban találkozom régóta fülzúgástól szenvedő páciensekkel, akik jobb esetben már megtanultak együtt élni vele. Pedig a hirtelen fellépő fülzúgással mielőbb orvoshoz kell fordulni, így nagyobb az esély arra, hogy segítsünk megszüntetni a panaszokat.”

Online Bejelentkezés

Dr. Fülöp Györgyi

Ostrom utcai rendelő - 1015 Budapest, Ostrom utca 16. I.emelet

Változatos tünetek

Az érintettek egészen különböző tünetekről számolnak be: ciripelés, sípolás, zümmögés, morajlás. A fülzúgás erőssége is eltérő és van, akinél csak az egyik, vagy mindkét fülben jelentkezik. A betegek többségénél a mindennapi tevékenységek elvégzése, a koncentráció is gondot okoz, de az állandó fülzúgás az elalvást is nagyon zavarja, a legtöbb érintett nem tudja kipihenni magát.rűlzúgás kezelése

Mire számítson, ha egy-két hete cseng a füle?

Viszonylag rövid ideje fennálló panaszokat okozhat zajártalom (koncert, petárda, zajos munka), de a hirtelen nagyfokú hallóideg károsodás is okozhat, szinte elviselhetetlen fülzúgást. Előidézheti a fülben fülzsírdugó kialakulása, melynek eltávolítása után megszűnik a fülzúgás is. Fülkürt hurut, vagy középfülgyulladás is okozhat fülzúgást, ez esetben az alapbetegség kezelésével lehet a fülzúgást is orvosolni. Rövid ideje fennálló tünetek esetén, szteroid terápia adása hatásos lehet.

Régóta fennálló fülzúgás: átfogó vizsgálatok

A hosszabb ideje fennálló fülzúgás hátterében vérellátási zavar állhat, ezért itt a kezelés során rendszerint keringésjavítókat adunk, tabletta formájában – magyarázza dr. Fülöp Györgyi. Emellett fel kell deríteni, hogy a háttérben áll-e szív- és érrendszeri, anyagcsere-, esetleg endokrinológiai, neurológiai betegség. Fülzúgást okozhat a nyaki csigolyák elváltozásai, fogászati rendellenességek, stressz, élvezeti szerek is, de jelentkezhet valamilyen gyógyszer mellékhatásaként is.

Miért fontos kezeltetni a fülzúgást?

Amellett, hogy a mindennapokban igen zavaró fülzúgás megszüntetése az életminőséget is jelentősen javítja, az idejében kezdett kezeléssel a komolyabb szövődményeket is megelőzhetjük. „Bizonyos betegségeknél, ahol az idő múlásával a kiváltó ok folyamatosan súlyosbodik (például a belsőfül csontosodási betegsége, fokozódó érszűkület), valóban fontos, hogy mikor jutunk diagnózishoz. Hirtelen fellépő, vagy fokozódó tünetek esetén javaslom, hogy mindenképpen forduljanak fül-orr-gégész orvoshoz.”

A fülének is árt, ha nem iszik eleget!

A fülcsengést kiváltó okok közt meg kell említenünk még egy, nyáron különösen aktuális tényezőt, az elegendő folyadék fogyasztást. „Sokszor a kellő folyadékbevitel önmagában is megszünteti a fülzúgást, de a gyógyszeres és egyéb kezelések hatásosságához is nélkülözhetetlen.”

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Szakértők!

Krónikus arcüreggyulladás (vagy polip?) okozhat újra és újra heveny légcső- és hörghurutot? Áprilisban volt egy bronchitiszem és akkor nem kezeltek antibioval, hiába panaszkodtam a gennyes köpetről. Azóta pedig nem tudnak kikezelni. Az orrom nyálkahártyái vörösek, az orrkagylóim duzzadtak. Voltam vele F.O.G.-nél, aki megkérdezte, hogy van-e lázam, fáj-e a fejem/arcom stb. Mondtam, hogy nem, a diagnózisa rhinitisz lett és mometason ciplát kaptam. Azóta azt leváltották rhinocortra, (+allergia miatt antihisztamint szedek mellé), de semmi javulást nem érzékelek. Legutóbb egy hónapja volt hörghurutom újból, de akkor már 2 hétig kaptam klaritromicint. Az arcomat lámpáztam, otthon himalájás langyos vízzel átöblögettem, hogy ne terjedjen rá. Arcpanaszom nincs, szaglászavarom sincs, bűzös/színes orrváladékom nincs, s az orrom csak a szokásos fiziológiai 4-8 órás dugulásnál dugul el, viszont a megduzzadt orrkagylók érezhetően lezárják/akadályozzák a levegő áramlását. Valamint hiperérzékeny lettem a szagokra (portörlés/autóba légkondi kvázi kivitelezhetetlen..). Refluxra rákérdeztem, a gégészeten vizsgálat után nem látták indokoltságát. Fogi góc negatív. Megszeretném kérdezni, hogy milyen egyéb -gyanakvási- tünetei lehetnek még mondjuk az arcban pangó váladéknak; fordított helyzetben a tüdő bakteriális góca okozhatja-e a rhino tüneteket, valamint Ön szerint érdemes lenne-e visszmennem a háziorvoshoz egy újabb f.o.g. beutalóért és egy arcüreg CT-t kérnen? Köszönöm megtisztelő segítségét! Üdvözlettel: Tóth Milán

Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi
Kedves Tóth Milán!

Kérdései alapján elhúzódó panaszai vannak és ezek kapcsán igyekezett tájékozódni is állapotáról és a lehetséges kórképekről.

Én inkább próbálnám összességében értékelni a felmerülő panaszait. Több alkalommal felmerült a bakteriális fertőzés lehetősége az elmúlt hónapokban és az antibiotikus kezelés lehetősége. Az ilyen kérdéses helyzetekben azt javasolnám, hogy ha nem egyértelmű, hogy az adott tünetek hátterében heveny bakteriális fertőzés áll-e bárhol a szervezetben, akkor készüljön egy laborvizsgálat - vérkép és CRP akár elegendő lehet-, és ez tisztázza a helyzetet néhány órán belül!

Ha már minimum egy hónapja rendszeresen használja a felírt orrsprayket, akkor úgy gondolom érdemes lenne egy arckoponya CT vizsgálat, mely tisztázná a számos kérdése hátterében álló melléküreg folyamatokat. Ezt a képalkotó leletet mindenképp érdemes lenne fül-orr-gégésszel kielemezni és megbeszélni a további teendőket.

Addig is el kéne gondolkodnia, hogy élete valamelyik helyszínén éri-e olyan vegyszer, allergén, mely okozhatja esetleg elhúzódó panaszait.

Üdvözlettel,

Dr. Fülöp Györgyi

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Teljes körű, alapos

"Teljes körű, alapos, minden körülményt figyelembe vevő vizsgálat. Közvetlen, nyugodt konzultáció, amely elősegítette, hogy az összes, valószínűsíthető okok háttérében álló kisebb-nagyobb információ-részletet át tudjam adni. A további vizsgálat és az azt követő kezelés gyors és hatékony elindítása."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Gégetükrözés - fájdalmatlan és fontos vizsgálat!

Gégetükrözés - fájdalmatlan és fontos vizsgálat!

A gégetükrözés szó hallatán néhányan szorongani kezdenek, holott egy fájdalmatlan és sok esetben igen fontos vizsgálatról van szó. Legyen szó krónikus rekedtségről, gombócérzésről vagy a hang bármilyen problémájáról, a gégetükrözés hasznos információkkal szolgálhat az okokról. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa beszélt a vizsgálat indikációiról és lehetőségeiről.

További részletek
Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.

További részletek
Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész, horkolás specialista
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, szédülés specialista
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK