Vertigo vagy szédülés?

Vertigo vagy szédülés?

Dr. Fülöp Györgyi Módosítva: 2023.11.23 13:36

Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gégeközpont orvosát a különbségekről és a vertigo kiváltó okairól és kezeléséről kérdeztük.

A vertigo jellegzetesen forgó irányú szédülés, a beteg úgy érzi, hogy ő forog, vagy a környezete forog körülötte, pedig valójában mozdulatlanul áll, ül vagy fekszik. A szédülés más típusainál inkább bizonytalanság érzés jelentkezik, vagy a beteg attól fél, hogy elájul.

Bármelyik típusú szédülésről is legyen szó, közös vonásuk, hogy nagyon ijesztő lehet a beteg számára, sokszor nehéz elkülöníteni az alaptüneteket, a félelem miatt kiváltott pánik tüneteitől. Ha ilyen panaszaink vannak, a szédülés körülményeit, kiváltó okokat, lefolyást jól meg kell figyelni és mielőbb orvoshoz fordulni!

Online Bejelentkezés

Dr. Fülöp Györgyi

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Kiszáradás is okozhat szédülést

A vertigo előfordulása a népességben jellemzően az életkor előrehaladtával nő. A 65 év felettieknél már 80%-os a szédülés előfordulásának a gyakorisága. Nagyobb felmérések eredményei azt mutatják, hogy a sürgősségi osztályokra szédüléssel érkező betegek esetén, a háttérben a legnagyobb arányban a kiszáradás, vagy a csekély folyadékbevitel áll. Az egyensúlyszervünk megbetegedései általában jól körülírt tüneteket szoktak okozni, tipikusan zajló időbeli lefolyással, ez nagyban segíti a diagnózis felállítását.

Egy egyszerű gyakorlattal is kezelhető?

A vertigo egyik típusa, a jóindulatú helyzeti szédülés (BPPV) akkor jelentkezik, ha a belső fülben egy aprószédülés vagy vertigo mészkristály leválik a helyéről és a fej bizonyos irányú mozgatásakor elmozdul a félkörös ívjáratokban, egy igen rövid ideig tartó, ám annál hevesebb szédülést okozva. Ilyenkor a szédüléses tüneteket egy mozdulatsorral igyekszünk a rendelőben kiváltani, ezzel igazolni a diagnózist. Ez esetben valóban jó eredményeket lehet elérni egy egyszerű mozgássorral, az ún. Epley-manőver segítségével – magyarázza dr. Fülöp Györgyi. A kezelőorvos az érintett ívjáratnak megfelelő tornát betanítja a betegnek, aki később otthonában – segítséggel – el tudja végezni a megadott rendszerességgel. Bár nem ritka kórképről van szó, mégis sajnos gyakrabban hangzik el ez a diagnózis napjainkban, mint az indokolt lenne.

Kihez forduljon a panaszaival?

Habár szédülés több okból is jelentkezhet, elsőként mégis a fül-orr-gégészeti vizsgálat javasolt. Ennek célja, hogy eldöntsük, hogy a szédülés hátterében perifériás- tehát fülészeti-, vagy centralis, tehát neurológia eltérés áll-e, esetleg egyik sem. Az eredményektől függően javaslat születhet további vizsgálatokra, például neurológiai, belgyógyászati, kardiológiai, vagy szemészeti irányban, de előfordul, hogy a leghasznosabb, ha pszichológushoz irányítjuk a pácienst.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Nő

Olyan problémával fordulok önhöz hogy 1 hónapig meg voltam fázva és a gyulladás rá ment a fülemre ezáltal kilyukadt a jobb dobhártyám fül orr gégész megállapította.
2 hét múlva vissza mentem ellenörzésre és a doktornő azt mondta összeforrt a lyuk de még gyulladt.
Viszont továbbra se hallok jobban mint amikor kiszakadt, a doktornő azt mondta hogy túl hamar forrt össze és azért. Volt hallásvizsgálat nem jó eredménnyel és 3 hét múlva kell vissza mennem újabb hallásvizsgálatra ha nem javul akkor fel akarja szúrni.
Addig meleg sózzam azt mondta meg orrsprét és egy allergia gyógyszert írt fel 2 hete szedtem antibiotikumot is.
Mit javasol ha nem javul a hallás tényleg fel kell szúrni?
Attól javulni fog a hallásom?
Mitől lehet az hogy továbbra sem hallok rendesen?
Mit jelentenek azok hogy jo.-n balra tolt, kifejezett csúcs nélküli tg., bal oldalon balra tolt, csúcsos tg. (-185daPa)
Előre is köszönöm a válaszát!
Üdv Mónika

Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi
Kedves Mónika!

Hogy nem hall jól, annak számos oka lehet, amit így nem is szeretnék felsorolni, mert Önnek csak az legyen a fontos, hogy Ön mitől nem hall jól!

Erről a vizsgálata nélkül nem is tudok pontosabbat mondani.

A tympanogramm eredménye alapján: balra tolt, kifejezett csúcs nélküli, azt jelenti, hogy még nem tökéletes a dobhártyája mögött a légnyomás, de ez még nem olyan probléma, ami miatt ismét fel kéne szúrni a dobhártyáját, ha egyébként ott van légtartalom.

Az, hogy már folytonos a dobhártya, nem jelenti azt, hogy minden rendeződött, időt kell adni neki, és az adott tünetek, vizsgálati eredmények alapján még kezelni.

Üdvözlettel,

Dr. Fülöp Györgyi

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Egyből rávilágított

"Egy nagyon kedves Doktor Nőhöz sikerült eljutnom, gyorsan és egyszerűen, ritka az ilyen. Egyből rávilágított a problémám egyik lehetséges forrására, aztán, ahogy egyre inkább szót értettünk egymással, még közelebb kerültünk a gondom forrásához. Igyekszem a javaslatait megfogadni, amennyire munkám és szabadidős elfoglaltságom engedi, mert hiába, hogy az ember megismer egy remekül teljesítő doktort, de senki sem szeret beteg lenni :) "

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek
Miért megy nehezebben a nyelés időskorban?

Miért megy nehezebben a nyelés időskorban?

Az időskori nyelési nehézség (diszfágia) nem csak egy kellemetlen tünet. Súlyos szövődményekkel (alultápláltság, kiszáradás, aspirációs tüdőgyulladás) járhat, drasztikusan rontja az életminőséget, és az idős emberek elszigetelődéséhez vezethet. Becslések szerint az 50 év felettiek több mint 20 százaléka tapasztal diszfágiát. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész-foniáter szakorvosa az időskori diszfágia okairól és kezelési lehetőségeiről beszél.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK