Miért dugul be nyáron gyakrabban a fülem?

Miért dugul be nyáron gyakrabban a fülem?

Dr. Augusztinovicz Monika Módosítva: 2023.11.23 14:42

A fülben található verejték- és faggyúmirigyek a melegben intenzívebben dolgoznak, ezért ebben az időszakban azoknál is jelentkezhet fülzsírdugó, akik egyébként nem hajlamosak rá. Az otthoni eltávolítás veszélyeire figyelmeztet és a szakszerű gyors megoldást is elmondja dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, a Fül-orr-gégeközpont orvosa.

Halláscsökkenés, fülzúgás és fülfájás kísérheti

A fülzsír fontos védelmi szerepet tölt be a fülben: megakadályozza, hogy a kórokozók, a por, kosz, vagy akár apró bogarak a fülbe jussanak. Védi a hallójárat és a külső fül érzékeny bőrét a kiszáradástól, így is segítve a fertőzések megelőzését. Ha azonban a felgyülemlett fülzsír valamilyen oknál fogva nem képes kiürülni a fülből, akkor fülzsírdugót képezve halláscsökkenést, fülfájást, fülzúgást is okozhat.

Online Bejelentkezés

Dr. Augusztinovicz Monika

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Ki hajlamos rá?

Normális esetben a fülzsír eltávolítása a fülből egy öntisztuló folyamat során valósul meg: folyamatosan halad a külvilág felé, ahol megszáradva kihullik a fülből. Bizonyos körülmények hatására azonban ez a folyamat nem működik tökéletesen; idősebbeknél például gyakori, hogy a felgyülemlett fülzsír nem tud eltávozni a fülből. A fülzsírdugó kialakulására hajlamosíthat az is, ha valaki poros környezetben tartózkodik rendszeresen, vagy szűkebb a hallójárata, fokozott a faggyúmirigy termelése, zsírosabb a bőre.

Az otthoni eltávolítás kockázatai

A fülzsírdugó megelőzése és eltávolítása céljából több eszköz is létezik, dr. Augusztinovicz Monika azonban nem javasolja ezek otthoni használatát. A legismertebb fülfecskendő sem veszélytelen, hiszefúll zúgásn csak ép dobhártya és gyulladásmentes hallójárat esetében alkalmazható, ezek vizsgálata pedig szakorvos feladata. „Az otthoni próbálkozások során nem ritka, hogy a betegek felsértik a hallójárat érzékeny bőrét, vagy épp beljebb tolják a fülzsírdugót.”

Megelőzhetjük a kialakulását?

Nem érdemes tehát otthon kísérleteznünk, fülészeti rendelésen a fül átmosásával, szakszerűen eltávolítják a fülzsírdugót. „A fül tisztítását követően, ha otthon rendszeresen paraffin, vagy olíva olajat csepegtetünk a hallójáratba, akkor azzal segíthetjük megelőzni újabb dugó kialakulását. A fül öntisztulását, a fülzsír távozását segíti az állkapocs rendszeres mozgatása, a rágás is. Bizonyos betegségek esetén szintén gyakrabban alakul ki fülzsírdugó. A bőrszárazsággal, intenzív hámosodással járó kórképek, mint az ekcéma, vagy pikkelysömör esetén érdemes panaszoktól függően fél, vagy egy évente fülészeten elvégeztetni a fül ellenőrzését, szükség esetén tisztítását.”

Téma szakértője

  • Dr. Augusztinovicz Monika

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
  • Specialitások:
    • orrmelléküreg (arcüreg, homloküreg) specialista
    • COVID utáni szaglásvesztés, szaglástréning
    • felsőlégúti allergiák
    • általános fül-orr-gégészeti panaszok
    • gyermek fül-orr-gégészeti kezelések
    • fülfájás, füldugulás kezelése

     

    További vélemények Dr. Augusztinovicz Monikáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit
    • Távkonzultáció (telefonon) szerda délután
    • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available

     

     

Orvos válaszol

Kedves Doktor Úr/Doktornő!

Tegnap voltam fül-orr-gégészeten panaszommal, de sajnos egy újabb jött rá.
A jobb fülem hónapok óta sportoláskor pattog. Amikor "bedugul", a légzésem nagyon hangossá válik, suhog, ilyenkor belégzéskor érzem, hogy behúzódik a dobhártyám, kilégzéskor pedig mintha belülről félkör ívben nyomná ki valami. Az orvos belenézett, akkor éppen nem volt panaszom, így ahhoz nem is nyúlt. A bal fülemmel viszont rosszabbul hallottam, kiderült, hámfelrakódás és némi fülzsír miatt, amit kitisztított az orvos. Ekkor jött a 2. problémám, ami most nagyon nyugtalanít. Közvetlen a bal fülem tisztítása után azt éreztem, hogy a jobb teljesen eltompult. Nyomást éreztem benne, és mintha tompán hallanék vele. Tudom, hogy a "féloldali" fültisztítás után ez természetes a nyomásváltozás miatt, és mert a bal fülemmel hirtelen minden hangosabb lett, de sajnos a jobb fülemben a tompa érzés nem múlt el. Mintha bezsírozták volna a dobhártyám, vagy ott lenne most fülzsírdugó, de az orvos azt mondta, az teljesen tiszta volt. Meg vagyok ijedve most nagyon, mert rettentő kellemetlen, és még ilyen sosem volt, hogy ez nem tudott rendeződni. Próbálom a szokott trükköket alkalmazni, és várom, hogy nyelésre, ásításra vagy befogott orral a levegő kifújására egyszer csak majd kipattan, de semmi nem segít. 3 éve tinnitusom is van, és a bal fülem tisztítása óta a jobb fülem sokkal hangosabban is sípol. 2 hét múlvára kaptam kontroll időpontot, de nem tudom, minél előbb orvoshoz kellene-e mennem ezzel, így nagyon sokat jelent nekem, ha egy picit meg tud nyugtatni addig is.

Köszönettel:

Adrienn

Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi
> Kedves Adrienn!
A hónapok óta visszatérő füldugulásos panaszai hátterét szívesen elmagyarázom egyszer , de személyesen, mert kéne ott , akkor egy tympanometriás vizsgálat is.
A jobb fülén tapasztalt hirtelen halláscsökkenésről írja, hogy “a másik fül kitisztítása után természetes a nyomásváltozás miatt”, de ez azért nem így van! Ha belenéztek és nem volt semmi a hallójáratában, de Ön dugultnak érzi a fülét, akkor is 1. lépésben egy dobüregi nyomásmérés kell és annak függvényében esetleg tisztahang audiometria is.
Nyilván ha azóta sincs javulás, mióta megírta a levelét, akkor jobb lenne ezeket mielőbb ellenőrizni.
Üdvözlettel
Dr Fülöp Györgyi

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Várakozás nélkül

"Tetszett,hogy az előre foglalt időpontban behívtak,várakozás nélkül. A doktornő nagyon alaposan vizsgált,maximálisan elégedett vagyok vele."

További vélemények

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK