Ezért tapasztalhat fülfájást, ha túlzásba viszi a klímahasználatot

Ezért tapasztalhat fülfájást, ha túlzásba viszi a klímahasználatot

Dr. Holpert Valéria Módosítva: 2024.06.25 07:32

A légkondicionáló berendezések könnyebben elviselhetővé teszik a forró nyári időszakokat, ám nem árt tisztában lenni ezeknek a praktikus eszközöknek az egészségre gyakorolt hatásaival. Miért okozhat fülfájást a klímahasználat? –tettük fel a kérdést dr. Holpert Valériának, a Fül-orr-Gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberének.

Online Bejelentkezés

Dr. Holpert Valéria

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Nyári náthás panaszokat a klimatizált környezet is okozhat

-A nyári időszakban is gyakran jelentkeznek szakrendelésünkön a páciensek náthás, köhögős panaszokkal és a fület érintő megbetegedésekkel – mondja dr. Holpert Valéria, aki szerint a kellemetlen tünetek kialakulásához nem csak a mind jobban elterjedő allergiás megbetegedések, de a klimatizált környezet is nagymértékben hozzájárul. Otthonainkban, munkahelyünkön, autóinkban és a bevásárló központokban naponta akár többszöri is nagy hőmérséklet különbségnek tesszük ki szervezetünket, ami számtalan egészségügyi problémát (mozgásszervi panaszokat, kötőhártya-gyulladást, fej-és fogfájást) okozhat. A hideg, száraz levegő mindezeken túl azonban az orr, a fül és a torok nyálkahártyájának kiszáradáshoz is vezethet. Ez azért probléma, mert a kiszáradt nyálkahártya nem képes megnedvesíteni, temperálni a belélegzett levegőt, és kiszűrni a megbetegedéseket okozó kórokozókat, amelyek az orron keresztül a fül legmélyebb részeibe is eljuthatnak.

Mit okozhat a túlzásba vitt klímahasználat?Fülfájást is okozhat a túlzásba vitt klímahasználat.

-Tapasztalataim szerint sokan hajlamosak jóval alacsonyabb hőfokot beállítani a külső hőmérséklethez képest, a hirtelen hőmérsékletváltozás pedig könnyen meghűléshez vezethet. Amikor a kinti forró környezet után hirtelen egy hideg, száraz helyiségben találjuk magunkat, szinte azonnal elered az orrunk. Hasonlóképp, mint amikor télen kilépünk fűtött otthonunkból a hidegbe. Ilyenkor a hirtelen hőmérséklet- és páratartalom-változás erőteljes nyálkatermelésre készteti az orrnyálkahártyán található mirigyeket, a váladék túlzott felhalmozódása pedig az orrgaratból induló fülkürt működési zavarát eredményezheti – magyarázza Holpert doktornő. Mivel a kiegyenlítetlen légnyomás miatt a dobhártya behúzódik, ezért tapasztalhatnak fülfájást, füldugulást az érintettek. A tartósan fennálló orrdugulás, fülfájás vagy a fülben észlelt nyomásérzet fülkürthurutot is jelezhet, amit érdemes komolyan venni és fül-orr-gégészhez fordulni vele, hiszen akár középfülgyulladás is kialakulhat belőle.

Mit tanácsol a szakember?

A nagy nyári meleg időszaka kihívást jelenthet a klímaberendezések miatt a fül, az orr és a torok egészsége szempontjából, de néhány óvintézkedéssel elejét veheti a fülét érintő megbetegedéseknek:  

  • Optimalizáljuk a klímaberendezés működését és hőfokát. Lehetőleg ne működjék folyamatosan a légkondicionáló, és ne legyen 6 foknál nagyobb a hőmérsékletkülönbség a benti és a kinti hőmérséklet között.
  • Ha szükséges a helyiség hűtése, lehetőség szerint időzítsük ezt arra az időszakra, amikor éppen nem vagyunk ott.
  • Ne tartózkodjunk a klíma közvetlen közelében!
  • Párásítsunk a helyiségben, hogy megelőzzük a nyálkahártya kiszáradását!
  • Az orrnyálkahártya kiszáradása hidratálással és rendszeres orrmosással megelőzhető.
  • Náthás panaszainkat átmenetileg orrnyálkahártya-lohasztó készítményekkel is orvosolhatjuk. Ezeket azonban ne használjuk egy hétnél hosszabb ideig!

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

    Rendelési információ:

Orvos válaszol

Kisfiam 7 éves. Ki akarják venni az orrmanduláját. Borzasztóan rosszul alszik. Levegőért kapkod, légzéskimaradása is van néha. Mintha mindig taknyos lenne. Ha kifújja is, pár perc múlva újra van váladék. Vagy nem jön semmi, viszont lehet hallani a tortyogást. 26 nappal ezelőtt savós fülgyulladás miatt felszúrták a fülét. Most megint nem hall rendesen. A kérdésem. Csak a megnagyobbodott orrmandula okozhatja ezeket a tüneteket? Vagy táplálék esetleg légúti allergia is?

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Regdonyné Kubinyi Éva!

A leírt panaszok hátterében általában az orrmandula megnagyobbodása áll, de természetesen kb 5-10 %-ban az Ön által felsoroltak és a reflux is állhat a panaszok hátterében. Amennyiben alvászavara van mindenképpen javasolnék alvásvizsgálatot is.


Üdvözlettel,

Dr Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Minden remek volt

Minden remek volt! A Doktornő nagyon precíz, mindent el magyarázott, és teljesen megnyugtatott a problémámmal kapcsolatban. Bármikor bizalommal vissza mennék hozzá.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK