Egész nap csak folyadékot kortyolgat, vagy cukorkákkal próbálja meg átvészelni a kellemetlen száraz torok érzést? Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa összefoglalta a gyakori kiváltó okokat és kezelési lehetőségeket.
A nap folyamán hajlamosak vagyunk megfeledkezni a rendszeres ivásról. Erre figyelmeztethet, a száraz torok érzés mellett a rossz közérzet, fejfájás, szédülés, kevesebb és sötétebb vizelet. Az is gyanús, ha hazaérkezve hirtelen tör ránk a szomjúság érzés, ez ugyanis azt jelzi, hogy ilyenkor próbáljuk meg behozni a napközben elfeledett folyadékpótlást.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
A szükséges napi folyadékmennyiség eltérhet az egészségi állapottól, bizonyos betegségektől függően, de az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) ajánlása szerint egy felnőtt nőnek napi 2 litert, egy felnőtt férfinek pedig 2,5 liter folyadékot kell fogyasztania.
A tartós szájlégzés miatt a torok kiszáradhat, ezért, ha éjjelente rendszeresen orrdugulással küzdünk, vagy horkolunk, akkor érdemes utána járni, hogy mi okozhatja. A nyitott szájjal történő alvás nem pusztán kellemetlen, de komoly egészségügyi problémákra is felhívhatja a figyelmet. A rendszeres orrdugulás hátterében többek közt orrpolip, orrsövényferdülés, kezeletlen allergia, nem kontrollált érösszehúzó orrcsepp használat is állhat.
A száraz torok érzés nem pusztán zavaró, de a kiszáradt nyálkahártya védtelenebb a kórokozókkal szemben, könnyebben kaphatunk el fertőzéseket.
A száraz torok érzést okozhatja a nyelőcsőbe visszaáramló savas gyomortartalom is, mely egészen a garatig eljuthat. Itt a nyálkahártyát irritálja, gyulladást, száraz, kaparó érzést, rekedtséget okoz. A reflux tünetei fekvő testhelyzetben rosszabbodnak, így ez is állhat az ébredéskor jelentkező panaszok hátterében.
Refluxra utalhat még az étkezésekhez köthető - például fűszeres ételek, kávé vagy alkohol – gyomorégés jelentkezése, a gyakori böfögés és a rossz, savas szájíz.
A száraz torok légúti fertőzések tünete is lehet. Leggyakrabban torok-, vagy mandulagyulladás kapcsán jelentkezik, gyakran ez az első panasz a torokfájás megjelenése előtt. Erre utal, ha egyéb tünetek – láz, rossz közérzet, fejfájás, náthás panaszok – is jelentkeznek.
Ha a panaszok néhány napos tüneti kezelésre, fájdalomcsillapítóval, torokfertőtlenítővel és bőséges folyadékfogyasztással sem múlnak, akkor javasolt orvoshoz fordulni a megfelelő terápia beállításához.
További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>
Rendelés típusa:
Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk
Rendelési információ:
További vélemények"Rendkivül kedves, empatikus, mindamellett maximális profizmussal kezelte a problémámat."
A gégetükrözés szó hallatán néhányan szorongani kezdenek, holott egy fájdalmatlan és sok esetben igen fontos vizsgálatról van szó. Legyen szó krónikus rekedtségről, gombócérzésről vagy a hang bármilyen problémájáról, a gégetükrözés hasznos információkkal szolgálhat az okokról. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa beszélt a vizsgálat indikációiról és lehetőségeiről.
Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.
Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.