Egész nap csak folyadékot kortyolgat, vagy cukorkákkal próbálja meg átvészelni a kellemetlen száraz torok érzést? Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa összefoglalta a gyakori kiváltó okokat és kezelési lehetőségeket.
A nap folyamán hajlamosak vagyunk megfeledkezni a rendszeres ivásról. Erre figyelmeztethet, a száraz torok érzés mellett a rossz közérzet, fejfájás, szédülés, kevesebb és sötétebb vizelet. Az is gyanús, ha hazaérkezve hirtelen tör ránk a szomjúság érzés, ez ugyanis azt jelzi, hogy ilyenkor próbáljuk meg behozni a napközben elfeledett folyadékpótlást.
A szükséges napi folyadékmennyiség eltérhet az egészségi állapottól, bizonyos betegségektől függően, de az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) ajánlása szerint egy felnőtt nőnek napi 2 litert, egy felnőtt férfinek pedig 2,5 liter folyadékot kell fogyasztania.
A tartós szájlégzés miatt a torok kiszáradhat, ezért, ha éjjelente rendszeresen orrdugulással küzdünk, vagy horkolunk, akkor érdemes utána járni, hogy mi okozhatja. A nyitott szájjal történő alvás nem pusztán kellemetlen, de komoly egészségügyi problémákra is felhívhatja a figyelmet. A rendszeres orrdugulás hátterében többek közt orrpolip, orrsövényferdülés, kezeletlen allergia, nem kontrollált érösszehúzó orrcsepp használat is állhat.
A száraz torok érzés nem pusztán zavaró, de a kiszáradt nyálkahártya védtelenebb a kórokozókkal szemben, könnyebben kaphatunk el fertőzéseket.
A száraz torok érzést okozhatja a nyelőcsőbe visszaáramló savas gyomortartalom is, mely egészen a garatig eljuthat. Itt a nyálkahártyát irritálja, gyulladást, száraz, kaparó érzést, rekedtséget okoz. A reflux tünetei fekvő testhelyzetben rosszabbodnak, így ez is állhat az ébredéskor jelentkező panaszok hátterében.
Refluxra utalhat még az étkezésekhez köthető - például fűszeres ételek, kávé vagy alkohol – gyomorégés jelentkezése, a gyakori böfögés és a rossz, savas szájíz.
A száraz torok légúti fertőzések tünete is lehet. Leggyakrabban torok-, vagy mandulagyulladás kapcsán jelentkezik, gyakran ez az első panasz a torokfájás megjelenése előtt. Erre utal, ha egyéb tünetek – láz, rossz közérzet, fejfájás, náthás panaszok – is jelentkeznek.
Ha a panaszok néhány napos tüneti kezelésre, fájdalomcsillapítóval, torokfertőtlenítővel és bőséges folyadékfogyasztással sem múlnak, akkor javasolt orvoshoz fordulni a megfelelő terápia beállításához.
További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>
Rendelés típusa:
Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk
További vélemények"Kedves, kellemes személy, minden kérdésre szívesen válaszolt, minden lehetséges vizsgálatot elvégzett, jó tanácsokat adott."
A dohányzás a halláscsökkenés egyik rizikótényezője. A kutatások azt mutatták, hogy a cigarettafüstnek való expozíció - akár közvetlen vagy közvetett módon – egyaránt károsíthatja a hallásunkat. Dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát az összefüggés okairól kérdeztük.
A jellegzetes orrhangzós beszéd kialakulhat akár egy egyszerű náthától is, de kezeléséhez olykor műtétre is szükség lehet. Arról, hogy mi okozhatja és hogyan történik az orrhangzós beszéd vizsgálata, dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniátert, a Fül-orr-gége Központ orvosát kérdeztük.
Szilveszter éjszakáján sokan fogadják meg, hogy a következő évtől kezdődően füstmentesen élnek. A dohányzás azonban függőség, így a leszokás kellemetlen mellékhatásokkal, elvonási tünetekkel is járhat. Ezekkel kapcsolatban kérdeztük dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniátert, a Fül-orr-gége Központ orvosát, aki azt is elmondta, hogy milyen esetben járhat gombócérzéssel a dohányzásról leszokás.
Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!