Hirtelen jelentkező láz, köhögés, légszomj esetén ne a Fül-orr-gége Központba foglaljon időpontot, hanem maradjon otthonában / tartózkodási helyén és mielőbb keresse fel telefonon háziorvosát, illetve hívja a 06 80 277 455, 06 80 277 456 telefonszámot
A hangképzés zavaraival foglalkozó szakember a házi praktikákon túl az elhúzódó, nem légúti betegség következtében jelentkező rekedtség kezeléséhez is adott tanácsokat. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, mit javasol rekedtség ellen.
Sportrendezvények, koncertek után másnap gyakran rekedt hanggal ébredtünk, ez az állapot azonban gyakran már másnapra teljes mértékben rendeződött. Ha azonban a hang túlerőltetése tartósan fennáll, elhúzódó rekedtség jelentkezik. Dr. Holpert Valéria elmondta, hogy ez elsősorban azokban a foglalkozási körökben fordul elő, ahol jellemzően sokat használják a hangjukat.
FOGLALJON IDŐPONTOT REKEDTSÉG KIVIZSGÁLÁSÁRA ONLINE |
Előadóművészek, színészek, énekesek, ügyfélszolgálaton, call centerben dolgozók és tanárok is túlerőltethetik a hangszálaikat, ha nem megfelelő a hangképzésük. Ezt a tartós rekedtség mellett arról is fel lehet ismerni, hogy a nap folyamán a hangunk egyre erőtlenebbé válik, délutánra egyre hangosabban próbálunk beszélni, hogy a normál hangerősséget fenntartsuk, a hangunk mégis inkább fátyolos, torokfájás, kaparó érzés is jelentkezhet. Ilyen probléma esetén, a rekedtség ellen beszéd- és hangterápiára van szükség ahhoz, hogy a hangunkat megfelelően használjuk és így megelőzzük a panaszokat.
A rekedtség az esetek többségében légúti fertőzések tüneteként jelentkezik és a lezajlását követően még hosszabb ideig is megmaradhat. Ilyen esetben a rekedtség ellen, a torokfájás ellen már bevált praktikák – méz, gyömbér, folyadék fogyasztás, sós vizes öblögetés és a hang kímélése, hang és gégediéta - segíthetnek.
Az elhúzódó rekedtség hátterében reflux és pajzsmirigybetegség is állhat. Reflux során a savas gyomortartalom a nyelőcsőbe visszaáramlik és eljuthat egészen a garatig is. Emiatt torokfájás és rekedtség is jelentkezhet. Rekedtség ellen ilyen esetben a túlzott gyomorsavképződést kell kezelni, gasztroenterológus bevonásával.
A pajzsmirigy növekvő mérete miatt nyomást gyakorolhat a gégére, légcsőre és a hangszalagot mozgató idegekre is. A területen nyomásérzés, nyelési nehézségek és gombócérzés is jelentkezhet. Hang problémák pajzsmirigy műtétet követően is felléphetnek, ilyen esetben is szükség lehet foniáter bevonására a felépüléshez. Sőt már a műtét előtt is hasznos a szakembert felkeresni, megfigyelni a hangszalagok működését.
Az elhúzódó rekedtség kivizsgálása során az is előfordulhat, hogy a háttérben semmilyen szervi elváltozást nem lehet kimutatni. Ilyen esetben van különös jelentősége az alapos kikérdezésnek, a vizsgálat előtti részletes beszélgetésnek. Ennek során ugyanis kiderül, ha a páciens dohányzik – akár aktív, akár passzív módon – ha szennyezett levegőjű környezetben rendszeresen és sokat tartózkodik, vagy csípős ételeket, alkoholt, szénsavas üdítőket nagyobb mennyiségben és rendszeresen fogyaszt. Ezek ugyanis egyaránt hozzájárulhatnak a tartós rekedtség kialakulásához. A rekedtség ellen ilyen esetben ezeken a szokásokon szükséges változtatni.
A beszélgetés alatt az is feltűnő, ha a páciens ideges, stresszes, az izmai feszesek, helytelen a légzés vezetése. Ilyenkor a hangszalagok izmai is megfeszülnek, túlerőltetés, tartós rekedtség is jelentkezhet. Ilyen esetben a beszéd- és hangterápia mellett érdemes megküzdési stratégiákat, relaxációs technikákat elsajátítani a stressz leküzdésére.
A foniátriai vizsgálat segítségével a hangszalagok állapotát tudjuk feltérképezni, így minden szervi elváltozást fel tudunk fedezni, ami a tartós rekedtség megjelenésében közrejátszhat – magyarázza dr. Holpert Valéria. Rekedtség ellen a kivizsgálás nemcsak azért fontos, mert egy igen kellemetlen, az életminőséget is befolyásoló problémáról van szó, hanem az egyéb, esetleg fennálló betegségek mielőbbi felismerése és kezelése miatt is. Az elhúzódó rekedtség utalhat akár a gége daganatos elváltozására is, mely korai stádiumban felismerve akár véglegesen gyógyítható.
Két hétnél tovább fennálló rekedtség esetén már elhúzódó panaszról, beszélünk, ilyen esetben már javasolt orvoshoz fordulni. A szakember felkeresését semmiképp sem szabad halogatni, ha egyéb tünetek – fájdalom, a hang megváltozása, köhögés - is jelentkeznek.
További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>
Rendelés típusa:
Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk
További vélemények"Kisfiammal voltunk fül-orr-gégészeti vizsgálaton. Nagyon pozitív volt, hogy volt idő felengedni, nem éreztem magam siettetve, volt idő minden kérdés átbeszélésére, a doktornő a kisfiamhoz is kedvesen közelített, mindent elmagyarázott. Mindent összegezve a kisfiam számára is jó élmény volt az orvosi vizsgálat. "
A horkolásnak több kiváltó oka is lehet. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa néhány gyakori kiváltó okot nevezett meg, melyeket fül-orr-gégészeti vizsgálat során lehet diagnosztizálni.
A lágy szájpad közepén elhelyezkedő nyelvcsap gyulladását különböző tünetek kísérik. A fájdalom mellett nyelési nehézség jelentkezhet, a beteg úgy érezheti, hogy valami a torkán akadt. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy miben különbözik ez a betegség a valódi gombócérzéstől, más néven globus szindrómától.
A halláscsökkenés lehet átmeneti vagy tartós. Ha kialakult, fontos, hogy mielőbb felismerjék és kezeljék, mert az ép hallás hiánya az élet számos területén érezhető, és akár visszafordíthatatlan következményekkel is járhat. Dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy milyen korai jelekből ismerhető fel a halláscsökkenés.
Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!