A hangképzés zavaraival foglalkozó szakember a házi praktikákon túl az elhúzódó, nem légúti betegség következtében jelentkező rekedtség kezeléséhez is adott tanácsokat. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, mit javasol rekedtség ellen.
Sportrendezvények, koncertek után másnap gyakran rekedt hanggal ébredtünk, ez az állapot azonban gyakran már másnapra teljes mértékben rendeződött. Ha azonban a hang túlerőltetése tartósan fennáll, elhúzódó rekedtség jelentkezik. Dr. Holpert Valéria elmondta, hogy ez elsősorban azokban a foglalkozási körökben fordul elő, ahol jellemzően sokat használják a hangjukat.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
Előadóművészek, színészek, énekesek, ügyfélszolgálaton, call centerben dolgozók és tanárok is túlerőltethetik a hangszálaikat, ha nem megfelelő a hangképzésük. Ezt a tartós rekedtség mellett arról is fel lehet ismerni, hogy a nap folyamán a hangunk egyre erőtlenebbé válik, délutánra egyre hangosabban próbálunk beszélni, hogy a normál hangerősséget fenntartsuk, a hangunk mégis inkább fátyolos, torokfájás, kaparó érzés is jelentkezhet. Ilyen probléma esetén, a rekedtség ellen beszéd- és hangterápiára van szükség ahhoz, hogy a hangunkat megfelelően használjuk és így megelőzzük a panaszokat.
A rekedtség az esetek többségében légúti fertőzések tüneteként jelentkezik és a lezajlását követően még hosszabb ideig is megmaradhat. Ilyen esetben a rekedtség ellen, a torokfájás ellen már bevált praktikák – méz, gyömbér, folyadék fogyasztás, sós vizes öblögetés és a hang kímélése, hang és gégediéta - segíthetnek.
Az elhúzódó rekedtség hátterében reflux és pajzsmirigybetegség is állhat. Reflux során a savas gyomortartalom a nyelőcsőbe visszaáramlik és eljuthat egészen a garatig is. Emiatt torokfájás és rekedtség is jelentkezhet. Rekedtség ellen ilyen esetben a túlzott gyomorsavképződést kell kezelni, gasztroenterológus bevonásával.
A pajzsmirigy növekvő mérete miatt nyomást gyakorolhat a gégére, légcsőre és a hangszalagot mozgató idegekre is. A területen nyomásérzés, nyelési nehézségek és gombócérzés is jelentkezhet. Hang problémák pajzsmirigy műtétet követően is felléphetnek, ilyen esetben is szükség lehet foniáter bevonására a felépüléshez. Sőt már a műtét előtt is hasznos a szakembert felkeresni, megfigyelni a hangszalagok működését.
Az elhúzódó rekedtség kivizsgálása során az is előfordulhat, hogy a háttérben semmilyen szervi elváltozást nem lehet kimutatni. Ilyen esetben van különös jelentősége az alapos kikérdezésnek, a vizsgálat előtti részletes beszélgetésnek. Ennek során ugyanis kiderül, ha a páciens dohányzik – akár aktív, akár passzív módon – ha szennyezett levegőjű környezetben rendszeresen és sokat tartózkodik, vagy csípős ételeket, alkoholt, szénsavas üdítőket nagyobb mennyiségben és rendszeresen fogyaszt. Ezek ugyanis egyaránt hozzájárulhatnak a tartós rekedtség kialakulásához. A rekedtség ellen ilyen esetben ezeken a szokásokon szükséges változtatni.
A beszélgetés alatt az is feltűnő, ha a páciens ideges, stresszes, az izmai feszesek, helytelen a légzés vezetése. Ilyenkor a hangszalagok izmai is megfeszülnek, túlerőltetés, tartós rekedtség is jelentkezhet. Ilyen esetben a beszéd- és hangterápia mellett érdemes megküzdési stratégiákat, relaxációs technikákat elsajátítani a stressz leküzdésére.
A foniátriai vizsgálat segítségével a hangszalagok állapotát tudjuk feltérképezni, így minden szervi elváltozást fel tudunk fedezni, ami a tartós rekedtség megjelenésében közrejátszhat – magyarázza dr. Holpert Valéria. Rekedtség ellen a kivizsgálás nemcsak azért fontos, mert egy igen kellemetlen, az életminőséget is befolyásoló problémáról van szó, hanem az egyéb, esetleg fennálló betegségek mielőbbi felismerése és kezelése miatt is. Az elhúzódó rekedtség utalhat akár a gége daganatos elváltozására is, mely korai stádiumban felismerve akár véglegesen gyógyítható.
Két hétnél tovább fennálló rekedtség esetén már elhúzódó panaszról, beszélünk, ilyen esetben már javasolt orvoshoz fordulni. A szakember felkeresését semmiképp sem szabad halogatni, ha egyéb tünetek – fájdalom, a hang megváltozása, köhögés - is jelentkeznek.
További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>
Rendelés típusa:
Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk
Rendelési információ:
További vélemények"A fül- orr gégészeti orvos nagyon segítőkész és megértő volt."
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.
Az időskori nyelési nehézség (diszfágia) nem csak egy kellemetlen tünet. Súlyos szövődményekkel (alultápláltság, kiszáradás, aspirációs tüdőgyulladás) járhat, drasztikusan rontja az életminőséget, és az idős emberek elszigetelődéséhez vezethet. Becslések szerint az 50 év felettiek több mint 20 százaléka tapasztal diszfágiát. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész-foniáter szakorvosa az időskori diszfágia okairól és kezelési lehetőségeiről beszél.
A légkondicionáló berendezések könnyebben elviselhetővé teszik a forró nyári időszakokat, ám nem árt tisztában lenni ezeknek a praktikus eszközöknek az egészségre gyakorolt hatásaival. Miért okozhat fülfájást a klímahasználat? –tettük fel a kérdést dr. Holpert Valériának, a Fül-orr-Gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberének.