Rekedtség ellen – ezeket ajánlja a foniáter

Rekedtség ellen – ezeket ajánlja a foniáter

Dr. Holpert Valéria Létrehozva: 2021.02.02 Módosítva: 2024.01.05

A hangképzés zavaraival foglalkozó szakember a házi praktikákon túl az elhúzódó, nem légúti betegség következtében jelentkező rekedtség kezeléséhez is adott tanácsokat. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, mit javasol rekedtség ellen.

Rekedtség – foglalkozási ártalom?

Sportrendezvények, koncertek után másnap gyakran rekedt hanggal ébredtünk, ez az állapot azonban gyakran már másnapra teljes mértékben rendeződött. Ha azonban a hang túlerőltetése tartósan fennáll, elhúzódó rekedtség jelentkezik. Dr. Holpert Valéria elmondta, hogy ez elsősorban azokban a foglalkozási körökben fordul elő, ahol jellemzően sokat használják a hangjukat.

Online Bejelentkezés

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Előadóművészek, színészek, énekesek, ügyfélszolgálaton, call centerben dolgozók és tanárok is túlerőltethetik a hangszálaikat, ha nem megfelelő a hangképzésük. Ezt a tartós rekedtség mellett arról is fel lehet ismerni, hogy a nap folyamán a hangunk egyre erőtlenebbé válik, délutánra egyre hangosabban próbálunk beszélni, hogy a normál hangerősséget fenntartsuk, a hangunk mégis inkább fátyolos, torokfájás, kaparó érzés is jelentkezhet. Ilyen probléma esetén, a rekedtség ellen beszéd- és hangterápiára van szükség ahhoz, hogy a hangunkat megfelelően használjuk és így megelőzzük a panaszokat.

Rekedtség ellen – az alapbetegség kezelése

A rekedtség az esetek többségében légúti fertőzések tüneteként jelentkezik és a lezajlását követően még hosszabb ideig is megmaradhat. Ilyen esetben a rekedtség ellen, a torokfájás ellen már bevált praktikák – méz, gyömbér, folyadék fogyasztás, sós vizes öblögetés és a hang kímélése, hang és gégediéta - segíthetnek.

Az elhúzódó rekedtség hátterében reflux és pajzsmirigybetegség is állhat. Reflux során a savas gyomortartalom a nyelőcsőbe visszaáramlik és eljuthat egészen a garatig is. Emiatt torokfájás és rekedtség is jelentkezhet. Rekedtség ellen ilyen esetben a túlzott gyomorsavképződést kell kezelni, gasztroenterológus bevonásával.

A pajzsmirigy növekvő mérete miatt nyomást gyakorolhat a gégére, légcsőre és a hangszalagot mozgató idegekre is. A területen nyomásérzés, nyelési nehézségek és gombócérzés is jelentkezhet. Hang problémák pajzsmirigy műtétet követően is felléphetnek, ilyen esetben is szükség lehet foniáter bevonására a felépüléshez. Sőt már a műtét előtt is hasznos a szakembert felkeresni, megfigyelni a hangszalagok működését.

Rossz szokások a rekedtség hátterébenrekedség mögötti rossz szokások

Az elhúzódó rekedtség kivizsgálása során az is előfordulhat, hogy a háttérben semmilyen szervi elváltozást nem lehet kimutatni. Ilyen esetben van különös jelentősége az alapos kikérdezésnek, a vizsgálat előtti részletes beszélgetésnek. Ennek során ugyanis kiderül, ha a páciens dohányzik – akár aktív, akár passzív módon – ha szennyezett levegőjű környezetben rendszeresen és sokat tartózkodik, vagy csípős ételeket, alkoholt, szénsavas üdítőket nagyobb mennyiségben és rendszeresen fogyaszt. Ezek ugyanis egyaránt hozzájárulhatnak a tartós rekedtség kialakulásához. A rekedtség ellen ilyen esetben ezeken a szokásokon szükséges változtatni.

 

A beszélgetés alatt az is feltűnő, ha a páciens ideges, stresszes, az izmai feszesek, helytelen a légzés vezetése. Ilyenkor a hangszalagok izmai is megfeszülnek, túlerőltetés, tartós rekedtség is jelentkezhet. Ilyen esetben a beszéd- és hangterápia mellett érdemes megküzdési stratégiákat, relaxációs technikákat elsajátítani a stressz leküzdésére.

Ezért fontos orvoshoz fordulni

A foniátriai vizsgálat segítségével a hangszalagok állapotát tudjuk feltérképezni, így minden szervi elváltozást fel tudunk fedezni, ami a tartós rekedtség megjelenésében közrejátszhat – magyarázza dr. Holpert Valéria. Rekedtség ellen a kivizsgálás nemcsak azért fontos, mert egy igen kellemetlen, az életminőséget is befolyásoló problémáról van szó, hanem az egyéb, esetleg fennálló betegségek mielőbbi felismerése és kezelése miatt is. Az elhúzódó rekedtség utalhat akár a gége daganatos elváltozására is, mely korai stádiumban felismerve akár véglegesen gyógyítható.

Két hétnél tovább fennálló rekedtség esetén már elhúzódó panaszról, beszélünk, ilyen esetben már javasolt orvoshoz fordulni. A szakember felkeresését semmiképp sem szabad halogatni, ha egyéb tünetek – fájdalom, a hang megváltozása, köhögés - is jelentkeznek.

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

    Rendelési információ:

Orvos válaszol

Jónapot kivànok doktornő érdeklődni szeretnék hangszàl és gége bénulàsom van minden vizsgàlattot végigjàrtam minden eredményem jó nem derült ki hogy mi okoza most Nyiregyhàzàn a doktornő javasolta hogy keresek fel Pesten egy orvost aki ekvégzi a mütétet hangszàl kivaràs azt szeretném megkérdezni hogy allelgiàs is vagyok hogy ez okozhatja e a hangszàl bénulàst vagy önn mitt javasol

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Nagy Zoltánné!


Nem írta, hogy a hangszál bénulás egy vagy kétoldali. Hangszál kivarrást csak kétoldali bénulás esetén szoktak végezni, egyoldali bénulás esetén erre nincs szükség. Allergia nem okozhatja ezt a megbetegedést. Amennyiben a folyamat csak az egyik oldali gégefelet érinti általában az operatív beavatkozással 8 hónapot szoktak várni.

Üdvözlettel

Dr. Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Nagyon alapos

Azonnal fogadtak, a kérdőív kitöltése után kb. 5 perccel már a vizsgálóban voltunk. A főorvos asszony nagyon alaposan vizsgálta meg a gyereket, közérthetően és részletesen elmondta a diagnózist, a kezelés módját és a gyógyulás várható folyamatát, időtartamát.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A nők negyedénél, a férfiak 40 százalékánál rendszeresen jelentkezik a horkolás, ami a velük egy ágyban alvó társukra is rossz hatással van. Számtalan horkolásgátló termék érhető el az interneten, de vajon működnek is ezek a pihentető alvást ígérő termékek? Dr. Csóka János, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, fej-nyaksebész szakembere azt tanácsolja, hogy horkolás esetén inkább vizsgáltassuk ki annak okát.

További részletek
9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

A hang világnapjának megünneplése (április 16.) brazil orvosok, logopédusok, valamint énektanárok kezdeményezésére indult el 1999-ben, amelyhez évről évre újabb országok csatlakoznak. Az idei világnap alkalmából dr. Kiss Sándor, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, audiológus szakembere osztott meg néhány érdekességet az emberi hangokról.  

További részletek
Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Kiss Sándor nevével

Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Kiss Sándor nevével

Fontos, betegek biztonságát veszélyeztető internetes visszaélésre hívja fel a Fül-Orr-Gége Központ minden páciens figyelmét.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Kiss Sándor
Dr. Kiss Sándor Audiológus, fül-orr-gégész
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK