Mi okozhat gyakori torokköszörülést, krákogást?

Mi okozhat gyakori torokköszörülést, krákogást?

Dr. Holpert Valéria Létrehozva: 2019.05.29 Módosítva: 2023.11.30

Mindenkinél előfordul, hogy kaparó érzés vagy rekedtség miatt időnként köszörüli a torkát. Ha azonban ez rendszeressé válik, betegségeket is jelezhet. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa elmondta, hogy milyen okok állhatnak a háttérben.

Hátsó garatfali csorgás

Allergia vagy arcüreggyulladás vagy reflux miatt is lehet, hogy az egyébként is termelődő orrváladék mennyisége megnő és a garat irányába távozik. A torokba lecsorgó váladék egy folyamatos inger, ami miatt gyakoribbá válik a torokköszörülés is. Az érintettek torka fájhat és úgy érezhetik, hogy sűrűbben kell nyelniük. A krákogást ilyen esetben az alapbetegség kezelésével lehet megszüntetni. A hátsó garatfali csorgást kiváltó ok ellen antihisztamin, antibiotikum vagy savlekötők szedésére is szükség lehet.

Online Bejelentkezés

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Reflux

Reflux is okozhat rekedtséget, krákogástA refluxos betegek többségénél fül-orr-gégészeti tünetek is jelentkeznek. Sőt az is előfordulhat, hogy a klasszikus mellkasi, gyomortáji égő érzés nélkül, elsőként ezek hívják fel a figyelmet a betegségre. A gyomorból a nyelőcsőbe visszajutó savas gyomornedv a garat és a gége területét is irritálja, ez okozza, hogy a refluxos betegek gyakran köszörülik a torkukat, torokfájás, rekedtség és nyelési problémák is jelentkezhetnek. Ilyen esetben a gasztroenterológus és a fül-orr-gégész együtt kezeli a beteget, emellett fontos az életmódon is változtatni. A reflux tünetei csökkenthetők a dohányzás elhagyásával, az alkohol fogyasztás mérséklésével. Az étrendben kerülni kell a gyomorsav szintet növelő ételek fogyasztását és fontos a normál testsúly elérése, az elhízás szintén rontja a refluxos betegek állapotát.

Nyelési problémák

Neurológiai betegségek és strukturális eltérések miatt is érezheti úgy a beteg, hogy problémája van a nyeléssel. Étkezések közben gyakran félrenyel, gyomorégés, köhögés és rekedtség is jelentkezhet. Ilyen esetben a gyakori krákogással próbálja rendezni a helyzetet. Még ha nem is eszik éppen, mégis úgy érezheti, hogy valami a torkán akadt, amitől a torokköszörüléssel próbál megszabadulni. Fül-orr-gégészeti vizsgálat során ki lehet szűrni az anatómiai rendellenességeket, ha itt nem mutatkozik eltérés, neurológiai kivizsgálásra is szükség lehet. A kezelés része lehet a beszédterápia is, a kiváltó októl függően.

Gyógyszerektorokköszürülés

A magasvérnyomás betegség kezelésére szolgáló gyógyszerek orrdugulást és hátsó garatfali csorgást okozhatnak és szedésük következtében tartós köhögés is jelentkezhet. Ha vérnyomáscsökkentőt szed, és ilyen panaszai vannak, gyakran köszörüli a torkát, akkor érdemes erre a lehetőségre is gondolni. A gyógyszer cseréjével lehet megszüntetni a zavaró mellékhatást.

Tic

A tic olyan hangokat vagy mozgásokat jelent, amelyeket az érintett nem tud irányítani. Egyik gyakori formája a tartós vokális vagy motoros betegség, melynek a toroktisztítás a leggyakoribb tünetei közé tartozik. A kiváltó okai nem ismertek, megfigyelhető a családi halmozódás, elsősorban férfiaknál jelentkezik. Ha ez áll a háttérben, a torokköszörülés gyógyszerekkel és viselkedésterápiával kezelhető.

Polipok és ciszták a hangszalagon

Akik gyakran, vagy rosszul használják a hangjukat, túlerőltetik a hangszalagjaikat. Ilyenkor úgy érezhetik, hogy valami a torkukon akadt, a hangjuk rekedté válik, a beszéd fájdalommal is járhat. A hangtúlerőltetés következtében a hangszalagokon különböző elváltozások alakulhatnak ki, melyek eltávolítására műtét is szükségessé válhat, ám a kiújulás megelőzése végett fontos a kiváltó okok kezelése. A helyes hanghasználat tanulható beszédterápia segítségével, így elkerülhető a hang túlerőltetése. A hangszalagokat kímélhetjük a dohányzásról való leszokással, illetve fontos az egyéb betegségek – reflux, allergiák - szűrése és kezelése is

Téma szakértői

Dr. Csóka János

Dr. Csóka János

fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Moric Krisztina

Dr. Moric Krisztina

fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Holpert Valéria

Dr. Holpert Valéria

fül-orr-gégész, foniáter

Orvos válaszol

Kedves Doktornő!
(Angliában élek.)
Egy másfél lassan - kezdetileg csak épphogy, figyelmen kívül hagytam, majd a tünetek egyre csak fokozódtak - folyamatos torokfájdalom, nyelési nehézséggel küzdök. El nem múló idegentest érzés. Nehezen eszem miatta, érzékeny minden apró nyomásra.
Hozzáteszem teljesen kiegyensúlyozott életem van - úgy gondolom lelkileg és pszichésen egészséges vagyok.
Az elmúlt hétben ez a szorító fájdalom sajnos felerősült és átterjedt a fülemre is. Emellett szédülök.
Sajnos két napja bepánikoltam (gondolom a stresszhelyzet is rontott rajta, hisz befeszültek a nyaki izmok) hiperventillálni kezdtem. lezsibbadtak a kezeim es izomrangásom volt, mindeközben fulladoztam. Bevitt édesapám a korházba.
Az orvos semmilyen elváltozást nem tudott kitapintani kívűlről, és a torkomba nézve nem látott semmilyen betegségre utaló jelet. Sajnos válasz nélkül hazaküldött.
Valóban egy ilyen rövid vizsgálat után elmondhatta, hogy nincs bajom? Ön szerint van olyan vizsgálat amire elmehetnék, hogy ténylegesen kizárjak minden fizikai rendellenességet?
Köszönöm válaszát

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Sára Rebeka!

A panaszai stressz talaján kialakult refluxnak megfelelhetnek. Nem tudom dohányzik-e ? A hiperventilláció a leírt tünetekkel jár. Érdemes lenne az idegentest érzés, nyelési nehézség és fájdalom miatt fül-orr-gégész szakorvost is felkeresni. Addig is figyeljen oda az étkezésre / refluxos diéta- interneten megtalálja/ bő folyadék, esetleg savközömbösítő szedését is megpróbálhatja. Nagyon enyhe sóoldattal gargarizálhat is.

Üdvözlettel

Dr. Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Kapcsolódó videók

Hírek

A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A nők negyedénél, a férfiak 40 százalékánál rendszeresen jelentkezik a horkolás, ami a velük egy ágyban alvó társukra is rossz hatással van. Számtalan horkolásgátló termék érhető el az interneten, de vajon működnek is ezek a pihentető alvást ígérő termékek? Dr. Csóka János, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, fej-nyaksebész szakembere azt tanácsolja, hogy horkolás esetén inkább vizsgáltassuk ki annak okát.

További részletek
9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

A hang világnapjának megünneplése (április 16.) brazil orvosok, logopédusok, valamint énektanárok kezdeményezésére indult el 1999-ben, amelyhez évről évre újabb országok csatlakoznak. Az idei világnap alkalmából dr. Kiss Sándor, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, audiológus szakembere osztott meg néhány érdekességet az emberi hangokról.  

További részletek
Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Kiss Sándor nevével

Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Kiss Sándor nevével

Fontos, betegek biztonságát veszélyeztető internetes visszaélésre hívja fel a Fül-Orr-Gége Központ minden páciens figyelmét.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Kiss Sándor
Dr. Kiss Sándor Audiológus, fül-orr-gégész
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK