Mindenkinél előfordul, hogy kaparó érzés vagy rekedtség miatt időnként köszörüli a torkát. Ha azonban ez rendszeressé válik, betegségeket is jelezhet. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa elmondta, hogy milyen okok állhatnak a háttérben.
Allergia vagy arcüreggyulladás vagy reflux miatt is lehet, hogy az egyébként is termelődő orrváladék mennyisége megnő és a garat irányába távozik. A torokba lecsorgó váladék egy folyamatos inger, ami miatt gyakoribbá válik a torokköszörülés is. Az érintettek torka fájhat és úgy érezhetik, hogy sűrűbben kell nyelniük. A krákogást ilyen esetben az alapbetegség kezelésével lehet megszüntetni. A hátsó garatfali csorgást kiváltó ok ellen antihisztamin, antibiotikum vagy savlekötők szedésére is szükség lehet.
A refluxos betegek többségénél fül-orr-gégészeti tünetek is jelentkeznek. Sőt az is előfordulhat, hogy a klasszikus mellkasi, gyomortáji égő érzés nélkül, elsőként ezek hívják fel a figyelmet a betegségre. A gyomorból a nyelőcsőbe visszajutó savas gyomornedv a garat és a gége területét is irritálja, ez okozza, hogy a refluxos betegek gyakran köszörülik a torkukat, torokfájás, rekedtség és nyelési problémák is jelentkezhetnek. Ilyen esetben a gasztroenterológus és a fül-orr-gégész együtt kezeli a beteget, emellett fontos az életmódon is változtatni. A reflux tünetei csökkenthetők a dohányzás elhagyásával, az alkohol fogyasztás mérséklésével. Az étrendben kerülni kell a gyomorsav szintet növelő ételek fogyasztását és fontos a normál testsúly elérése, az elhízás szintén rontja a refluxos betegek állapotát.
Neurológiai betegségek és strukturális eltérések miatt is érezheti úgy a beteg, hogy problémája van a nyeléssel. Étkezések közben gyakran félrenyel, gyomorégés, köhögés és rekedtség is jelentkezhet. Ilyen esetben a gyakori krákogással próbálja rendezni a helyzetet. Még ha nem is eszik éppen, mégis úgy érezheti, hogy valami a torkán akadt, amitől a torokköszörüléssel próbál megszabadulni. Fül-orr-gégészeti vizsgálat során ki lehet szűrni az anatómiai rendellenességeket, ha itt nem mutatkozik eltérés, neurológiai kivizsgálásra is szükség lehet. A kezelés része lehet a beszédterápia is, a kiváltó októl függően.
A magasvérnyomás betegség kezelésére szolgáló gyógyszerek orrdugulást és hátsó garatfali csorgást okozhatnak és szedésük következtében tartós köhögés is jelentkezhet. Ha vérnyomáscsökkentőt szed, és ilyen panaszai vannak, gyakran köszörüli a torkát, akkor érdemes erre a lehetőségre is gondolni. A gyógyszer cseréjével lehet megszüntetni a zavaró mellékhatást.
A tic olyan hangokat vagy mozgásokat jelent, amelyeket az érintett nem tud irányítani. Egyik gyakori formája a tartós vokális vagy motoros betegség, melynek a toroktisztítás a leggyakoribb tünetei közé tartozik. A kiváltó okai nem ismertek, megfigyelhető a családi halmozódás, elsősorban férfiaknál jelentkezik. Ha ez áll a háttérben, a torokköszörülés gyógyszerekkel és viselkedésterápiával kezelhető.
Akik gyakran, vagy rosszul használják a hangjukat, túlerőltetik a hangszalagjaikat. Ilyenkor úgy érezhetik, hogy valami a torkukon akadt, a hangjuk rekedté válik, a beszéd fájdalommal is járhat. A hangtúlerőltetés következtében a hangszalagokon különböző elváltozások alakulhatnak ki, melyek eltávolítására műtét is szükségessé válhat, ám a kiújulás megelőzése végett fontos a kiváltó okok kezelése. A helyes hanghasználat tanulható beszédterápia segítségével, így elkerülhető a hang túlerőltetése. A hangszalagokat kímélhetjük a dohányzásról való leszokással, illetve fontos az egyéb betegségek – reflux, allergiák - szűrése és kezelése is.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt |
A közelmúltban megdöbbentő hír jelent meg az énekessel kapcsolatban. Egy nap arra ébredt, hogy elvesztette, majd rövid időn belül orrcseppek segítségével visszanyerte a hallását. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát arra kértük, segítsen értelmezni, hogy mi állhat az eset hátterében.
A mononukleózis, csókbetegség vagy Pfeiffer-féle mirigyláz néven is ismert fertőző betegség, melyet az Epstein-Barr vírus (EBV) okoz. Ez a vírus általában nyáron és őszi hónapokban terjed, és a legtöbb esetben tizenévesek és fiatal felnőttek körében okoz megbetegedéseket. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy mit tegyünk, ha a tüneteket tapasztaljuk.
A cukorbetegségről tudjuk, hogy többek között károsíthatja az idegrendszert, a veséket, az ereket és nehezen gyógyuló sebeket, lábszárfekélyt is okozhat. Kevésbé ismert szövődménye a halláskárosodás, mellyel kapcsolatban dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát kérdeztük.
Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!
Köszönettel:
Prima Medica Egészségközpontok