Hogyan kezelhetők a pajzsmirigy műtét utáni hangproblémák?

Hogyan kezelhetők a pajzsmirigy műtét utáni hangproblémák?

fulorrgegekozpont.hu Módosítva: 2023.11.22 12:08

A gége közelében zajló műtéti beavatkozások után a hang időnként megváltozhat. Átmeneti némaság, súlyos rekedtség, a hang erőtlensége a leggyakoribb tünet. Annak érdekében, hogy a panaszok mielőbb megszűnjenek, illetve ne rosszabbodjanak, javasolt foniáter és logopédus segítségét kérni.

A gége közelében zajló műtéti beavatkozások után a hang időnként megváltozhat. Átmeneti némaság, súlyos rekedtség, a hang erőtlensége a leggyakoribb tünet. Annak érdekében, hogy a panaszok mielőbb megszűnjenek, illetve ne rosszabbodjanak, javasolt foniáter és logopédus segítségét kérni.

Pajzsmirigy és hangszalagok a szervezetben

A hangszalagok a gégében helyezkednek el, közvetlenül a légcső felett, ezen a területen öleli körbe a légcsövet a pillangó alakú pajzsmirigy és itt érik el a gégét a hangszalagok mozgását szabályozó mozgató idegek. Jellegzetes tünet lehet strumás betegeknél a hangszín megváltozása és a rekedtség, amit a hormonális változáson túl akár a megnagyobbodott pajzsmirigy környezetére való direkt nyomása is kiválthat – magyarázza dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa. Mivel ennyire közel helyezkednek el egymáshoz, a hang változása nemcsak a pajzsmirigybetegség során következhet be, hanem akkor is, ha műtétre kerül sor.

Online Bejelentkezés

Dr. Holpert Valéria

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Tünetek a műtét után

A műtét utáni időszakban rekedtség, a hang erőtlensége, korai kifáradása a leggyakoribb panasz. Gyakran elfogy beszéd közben a páciens levegője. Amennyiben ezeket a tüneteket észleljük, gondolni kell az egyoldali hangszalag mozgató ideg károsodására. Ha mindkét oldalon sérül az ideg, akkor a beteg hangja meglepően jó is lehet, de erős fulladásérzés jelentkezik, ami azonnali műtéti beavatkozást tesz szükségessé.

Az idegek sérülése hangszál-bénulást okoz

Pajzsmirigy műtét közben sérülhet a hangszalag mozgató ideg, aminek az a következménye, hogy az azonos oldali hangszalag megbénul. Ez általában nagyon jellegzetes hangképzési zavart okoz, amire a gyakorlott fül-orr-gégész, foniáter már akkor gyanakodni kezd, amikor a beteg belép a rendelőbe, köszön és elkezd beszélni - mondja dr. Holpert Valéria, aki a páciensek visszajelzése alapján elnyerte a Fül-orr-gége Központ Év Kiváló Orvosa díjat. Ritkább, de súlyosabb tüneteket okozó állapot, ha az ideg mindkét oldalon sérül, így mindkét hangszalag lebénul. A két mozdulatlan hangszál majdnem teljesen elzárja a légcsövet, emiatt nagyon súlyos légszomj alakul ki a betegnél.

Kétoldali hangszalag-bénulás kezelése műtéttel

Ha mindkét hangszalag lebénult, akkor altatásban végzett műtét során az egyik hangszalagot aHanproblémák pajzsmirigy műtét után középvonalból oldalra kihúzzák egy endoscopos műtét kapcsán, ezzel ugyan a hang minősége inkább romlik, de a beteg fulladásérzése megszűnik, levegőt kap. A kezelés ez esetben is nagyon fontos, hiszen amennyiben a bénulás átmeneti, akkor a hanggyakorlatokkal megelőzhetjük az izomzat sorvadását

Kevesebb panasza lesz, ha felkészíti hangját a műtétre!

A kétoldali hangszalag-bénulást követő felépülésben, a féloldali hangszalag-bénulás kezelésében, sőt a műtétre való felkészülésben is sokat segít, ha megfelelő szakemberhez fordulunk. A hangképzési zavarok vizsgálatával és kezelésével a foniáter foglalkozik, a gyakorlatok betanítását és helyes kivitelezését logopédus segítségével tudjuk elsajátítani. Ők segíthetnek a műtét előtti és az utógondozásban is. Azt, hogy a műtét utáni időszakban minél optimálisabb hangot tudjunk produkálni, ahhoz foniáter, tehát hangképzésben jártas specialista kell, hogy segítsen. Hangterápiával, megfelelő légzésvezetési gyakorlatokkal nagyon sokat lehet javítani a hangon.

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

    Rendelési információ:

Orvos válaszol

Jónapot kivànok doktornő érdeklődni szeretnék hangszàl és gége bénulàsom van minden vizsgàlattot végigjàrtam minden eredményem jó nem derült ki hogy mi okoza most Nyiregyhàzàn a doktornő javasolta hogy keresek fel Pesten egy orvost aki ekvégzi a mütétet hangszàl kivaràs azt szeretném megkérdezni hogy allelgiàs is vagyok hogy ez okozhatja e a hangszàl bénulàst vagy önn mitt javasol

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Nagy Zoltánné!


Nem írta, hogy a hangszál bénulás egy vagy kétoldali. Hangszál kivarrást csak kétoldali bénulás esetén szoktak végezni, egyoldali bénulás esetén erre nincs szükség. Allergia nem okozhatja ezt a megbetegedést. Amennyiben a folyamat csak az egyik oldali gégefelet érinti általában az operatív beavatkozással 8 hónapot szoktak várni.

Üdvözlettel

Dr. Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Segítőkész és megértő

"A fül- orr gégészeti orvos nagyon segítőkész és megértő volt."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK