Hirtelen jelentkező láz, köhögés, légszomj esetén ne a Fül-orr-gége Központba foglaljon időpontot, hanem maradjon otthonában / tartózkodási helyén és mielőbb keresse fel telefonon háziorvosát, illetve hívja a 06 80 277 455, 06 80 277 456 telefonszámot
A foniátriai vizsgálat során a szakember a hangképzési zavarok okát kutatja és kezeli. A pontos diagnózist segíti a stroboszkópos vizsgálat. Menetéről és arról, hogy milyen tünetek kapcsán indokolt az elvégzése, dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa nyilatkozott.
Mi a közös pont az ügyfélszolgálatos, a tanár és a színész munkájában? Az, hogy mindannyian sokat használják a hangjukat, nélküle dolgozni sem tudnak. Egy ilyen munkakörben gyorsan feltűnik, ha a hang könnyen fárad, gyakori rekedtség, torokfájás jelentkezik, azonban más foglalkozási körben dolgozók vagy akár gyermekek esetében is érdemes figyelni a hangképzési zavarra utaló jeleket.
„Nem természetes, ha egy kisgyermek rendszeresen túl hangosan beszél, szinte kiabál vagy túl mély, magas hangon szólal meg. Ha a munkahelyen napközben vagy estére rendszeresen berekedünk, szintén intő jel. A hang gyors elfáradása beszéd közben, fátyolossá váló hang, de gyakori némasággal járó légúti betegségek vagy a már ismert hangszalag betegségek kezelésében és a kiújulás megelőzésében is tud segíteni a foniátriai kivizsgálás.”
Ha szakemberhez fordulunk, akkor első körben kérdésekre készüljünk. A kivizsgálás szempontjából lényeges információk:
- mikor kezdődtek, mihez kötjük a panaszok kialakulását?
- dohányzunk-e?
- munkákban aktívan használjuk-e a hangunkat?
- van-e egyéb betegségünk, (például pajzsmirigy gond, asztma vagy reflux) ami kihatással lehet a hangunkra is?
- szedünk-e rendszeresen gyógyszereket?
Ez után következik a fül-orr-gégészeti vizsgálat, akár videoendoszkóp segítségével is. Ha a páciens régóta elhúzódó rekedtségre panaszkodik, vagy valamilyen egyéb, hangképzéssel összefüggő problémája van, akkor stroboszkópos vizsgálatra is sor kerül.
„A stroboszkópos vizsgálat a hangszalag olyan mozgását is láthatóvá teszi, amit szabad szemmel nem látunk. A pontosabb diagnózis felállításához nyújt segítséget. Elvégzésével megállapíthatjuk, hogy a rekedtséget kifáradás, a hang túlerőltetése vagy krónikus gyulladás okozza-e. Szabad szemmel például nem tudjuk megmondani, hogy a hangszalag mozgásképtelenségét egy valódi bénulás, vagy az egyik kisízület gyulladása miatt kialakult mozgásképtelenség okozza-e. Fontos információkat nyújt annak eldöntésére is, hogy a hangszalagon kialakult csomó még kezelhető konzervatív módon, vagy mindenképpen sebészi beavatkozásra van-e szükség. Kis daganatos elváltozások nagyon hamar rezgéskiesés képében mutatkoznak meg, így a felismerés is gyorsabb.”
Az alapos fül-orr-gégészeti kivizsgálás, melynek része lehet a foniáter által végzett stroboszkópos vizsgálat is, az alábbi esetekben mindenképp javasolt:
További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>
Rendelés típusa:
Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk
További vélemények"Részletes vizsgálat történt valamint további vizsgálatot tartott szükségesnek a doktornő a panasz minél teljesebb körű kivizsgálásához."
Koronavírus-fertőzést követően a tünetmentes vagy enyhe tünetekkel rendelkező egyének is gyakran számolnak be szaglászavarról, hirtelen kialakuló szaglásvesztésről. Ez a fertőzés lezajlását követően legtöbbször két hét alatt megszűnik, de hosszabb ideig, akár hetekig, az esetek egy részében tartósan is megmaradhat.
Egy megjelent közlemény alapján a COVID-19 fertőzésen átesett személyek közel fele számolt be arról, hogy a betegség lezajlása alatt a korábban is meglévő fülcsengése rosszabbodott. A kedvezőtlen hatás nemcsak a vírusfertőzés, hanem valószínűleg a járvány miatt megváltozott szokások következménye is lehet. Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus a Fül-orr-gége Központ orvosa beszélt róla, hogy mire érdemes különösen figyelni ebben az időszakban a fülzúgással élőknek.