Hirtelen jelentkező láz, köhögés, légszomj esetén ne a Fül-orr-gége Központba foglaljon időpontot, hanem maradjon otthonában / tartózkodási helyén és mielőbb keresse fel telefonon háziorvosát, illetve hívja a 06 80 277 455, 06 80 277 456 telefonszámot
A torokfájás gyakori panasz tavasszal. A változékony időjárás miatt könnyen kaphatunk el légúti betegségeket, de akár allergia vagy reflux betegség tünete is lehet. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa összefoglalta a gyakori kiváltó okait és azt is elmondta, mit használjunk torokfájás ellen. Mikor elég az otthoni kezelés, és mikor kell orvoshoz fordulni?
Torokfájásnak nevezzük, ha a torokban fájdalmas, száraz vagy kaparó érzés jelentkezik. A fájdalom helyéből következtetni lehet a baj forrására is.
Torokgyulladás: közvetlenül a szájpadlás, illetve a mandulák mögötti terület fájdalmas.
Mandulagyulladás: a torokban hátul két oldalt lévő mandulák jól láthatóan duzzadtak, vörösek.
Gégegyulladás: a gége területének duzzanata és fájdalma jelzi. Különös ismertetőjele a betegséget kísérő rekedtség vagy akár a hang átmeneti elvesztése.
Vírusok
A felnőtt korban jelentkező torokfájást 90%-ban vírusok okozzák. Az esetek többségében megfázás, nátha, influenza és egyéb, pl. mononukleózis vírusfertőzések.
Baktériumok
A torok- és a mandulák gyulladását okozó, Streptococcus baktérium fertőzések előfordulása különösen magas – 40% körüli – az 5 és 15 év közötti gyermekek körében.
Allergia
Az orrdugulás, orrfolyás, szem- és orrviszketés mellett a torok irritáció, kaparó és viszkető érzés légúti allergia tünete is lehet, de a következményeként fellépő hátsó garatfali csorgás is okozhatja.
Száraz levegő
Ha a lakásban vagy a munkahelyen – például légkondicionáló miatt - túl száraz a belső levegő, a nyálkahártya is kiszáradhat, amit száraz, kaparó érzés jelez a torokban. Ez csak fokozódik, ha napközben nem fogyasztunk elég folyadékot.
Irritáló anyagok a levegőben
A vegyszerek, erős illatanyagok, a légszennyezettség és a dohányfüst tartós belélegzése nem tesz jót a légutaknak. A torok irritáció fokozottan veszélyezteti azokat, akik munkájukból adódóan rendszeresen, hosszabb ideig tartózkodnak ilyen környezetben.
Sérülés
Akár egy autóbaleset után is jelentkezhet torokfájás, ha hirtelen megrándul a nyak. Ha a torkunkon akad egy falat, utána ez a terület érzékenyebb, fájdalmas lehet. Bizonyos foglalkozási körökben, ahol sokat beszélnek – például ügyfélszolgálat, tanár, sport edző - is gyakori a torokfájás, különösen ha valaki nem megfelelően használja, túlerőlteti a hangját. Ha ezek a panaszok tartósan jelentkeznek, foniáter tud segíteni a helyes hangképzésben.
Reflux
A gyenge záróizom miatt a gyomorsav visszaáramlik a nyelőcsőbe, ami torokfájást is okozhat. Ilyenkor gasztroenterológiai kezelésre is szükség van a panasz megszüntetéséhez.
Daganat
A torok vagy a gége területén kialakuló rosszindulatú elváltozás is okozhat tartós rekedtséget, torokfájást.
Ha a torokfájás vírusfertőzés következménye, antibiotikumot nem kell szednünk, pihenéssel és tüneti kezeléssel kell kivárni, míg néhány napon belül enyhül a fájdalom. Ezt az alábbi praktikákkal segíthetjük:
Ha a torokfájás néhány nap alatt nem enyhül, vagy még inkább erősödik, akkor bakteriális fertőzés is állhat a háttérben, forduljunk orvoshoz. Ha mellé az alábbi tünetek is társulnak, akkor mindenképp:
A horkolásnak több kiváltó oka is lehet. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa néhány gyakori kiváltó okot nevezett meg, melyeket fül-orr-gégészeti vizsgálat során lehet diagnosztizálni.
A lágy szájpad közepén elhelyezkedő nyelvcsap gyulladását különböző tünetek kísérik. A fájdalom mellett nyelési nehézség jelentkezhet, a beteg úgy érezheti, hogy valami a torkán akadt. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy miben különbözik ez a betegség a valódi gombócérzéstől, más néven globus szindrómától.
A halláscsökkenés lehet átmeneti vagy tartós. Ha kialakult, fontos, hogy mielőbb felismerjék és kezeljék, mert az ép hallás hiánya az élet számos területén érezhető, és akár visszafordíthatatlan következményekkel is járhat. Dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy milyen korai jelekből ismerhető fel a halláscsökkenés.
Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!