Egyszerű torokfájás, vagy mandulagyulladás? Így ismerheti fel!

Egyszerű torokfájás, vagy mandulagyulladás? Így ismerheti fel!

Dr. Holpert Valéria Módosítva: 2024.03.07 13:10

A torokfájás gyakori panasz, de honnan tudhatjuk biztosan, hogy valóban elegendő az ilyenkor szokásos tüneti kezelés, vagy valami komolyabb problémával, tüszős mandulagyulladással állunk szemben? Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa segít eligazodni a témával kapcsolatban.

Vírus és baktérium is okozhatja

A torokfájással is járó felső légúti fertőzések többségét vírusok okozzák, kisebb százalékban fordulnak elő bakteriális eredetű megbetegedések. Torokfájás esetén ezért sem az antibiotikum szedés az első lépés, hiszen az vírusok ellen hatástalan. Ilyen esetben tüneti kezeléssel, házi praktikákkal tehetjük a legtöbbet a torokfájás ellen.

Online Bejelentkezés

Dr. Holpert Valéria

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

A torokfájás lehet a tüszős mandulagyulladás tünete is, mely szintén lehet bakteriális és vírusos eredetű is. A kiváltó októl függően a tünetek eltérhetnek, ami a kezelőorvost segíti a diagnózis megállapításában. Vírusos eredet esetén a láz általában rövidebb ideig tart, jellemzően nem túl magas értékekkel. Jellemzőek az általános tünetek, mint a rossz közérzet, levertség, fáradékonyság, gyomor- és bélrendszeri panaszok is előfordulhatnak.

Bakteriális eredet esetén a betegnek rendszerint napokig elhúzódó, magas láza van, emellett a fáradtság, levertség és rossz közérzet, étvágytalanság is jelen lehet. Az erőteljes torokfájás a fülbe is kisugározhat és nyelési nehézséget okozhat, amely nemcsak az étkezést, de súlyos esetekben a folyadékfogyasztást is megnehezíti. Gyerekeknél és időseknél erre fokozottan kell ügyelni, a kiszáradás veszélye miatt.

Duzzanat és lerakódás a mandulákon

Az eddig felsorolt panaszok mellett, ami egyértelműen a tüszős mandulagyulladás legjellemzőbb tünete, az a mandulák jelentős duzzanat és a rajtuk látható lerakódások. Ezek lehetnek fehéres, sárgás pontok, de akár nagyobb foltok is, sőt akár az egész mandulát befedheti a fehéres lepedék.

A gyerekeknél gyakran okoz egyéb kísérőtünetekettorokfájás vagy torokgyulladás

Akár vírusos-, akár bakteriális eredetű tüszős mandulagyulladásról van szó, általánosságban elmondható, hogy a gyerekeknél sokkal gyakrabban okoz a fentiek mellett különféle kísérőtüneteket – például hányingert, hányást, hasfájást - is a betegség.

Fontos mielőbb fül-orr-gégészhez fordulni

Ha baktérium áll a háttérben, akkor az esetek többségében a Streptococcus pyogenes okozza a bajt, ám a kórokozót pontosan beazonosítani csak a torokváladékból végzett tenyésztéssel lehet. Elérhetőek gyorstesztek is, amelyek az említett leggyakoribb kiváltó kórokozó baktériumot képesek kimutatni, néhány perces vizsgálattal. Ha tudjuk, hogy milyen kórokozó lapul meg a háttérben, akkor célzott antibiotikumos kezelést tudunk alkalmazni, ha szükséges – magyarázza dr. Holpert Valéria.

Az orvos felkeresése azért is fontos, hogy ki tudjuk zárni az egyéb betegségeket, ezzel elkerüljük a szükségtelen antibiotikum szedést és megfelelő kezelést kaphassunk. A mandulagyulladás ugyanis nemcsak önmagában fordulhat elő, de sok esetben más betegségeket kísérhet, mint például a rubeola vagy a mononukleózis.

Nem szabad elfelejteni továbbá, hogy a tüszős mandulagyulladás kezelés nélkül könnyedén okozhat szövődményeket. A mandula körül felhalmozódott gennyesedés, vagyis tályog hatására a környező szövetek is begyulladnak, ezzel okoznak súlyosabb gondokat. A tályog hatással lehet a középfülre is, az könnyen begyulladhat, de az elhúzódó betegség szövődménye lehet reumás láz is.

Dr. Holpert Valéria elmondta, hogy ha a torokfájás néhány napon belül a tüneti kezelése hatására nem enyhül, vagy éppen fokozódik, ha a láz sem szűnik, akkor mindenképp forduljunk orvoshoz.

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése, nehezített nyelés 
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista
    • középfül, arcüreggyulladás 

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés
    • Gyermekellátás 3 éves kor felett

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

     

    Rendelési információ:

    • Széll Kálmán tér: H, Sze
    • Kolosy tér: Cs

Orvos válaszol

Üdvözlöm!

3 hete esti fültisztítás következtében egy erős durranást éreztem a fülemben (már előtte is érzékeny volt, de belement a víz, és ahogy ki akartam az ujjammal folyatni belőle, vákuum képződött és egy durranás kíséretében erős fájdalmat éreztem). Sajnos csak elég későn, 1 hete mentem el szakorvoshoz, aki szerint nem durrant ki a dobhártyám. Átküldött audiológiára, ami szerint a bal fülemre 500 decibel feletti tartományban 30-40%-os halláscsökkenés volt tapasztalható a jobb fülemhez képest. Határozottan állíthatom, hogy sokkal rosszabbul hallok a bal fülemre. Az orvos azt tanácsolta, hogy próbáljam ki az Inaller antibiotikumot Nasonex orrspray-vel 3 hétig. Kizárt, hogy allergiás lennék bármire is, így ezt nem tartom megoldásnak.
Szükségem van a hallásomra, ugyanis nagy forgalmú étkezdében kasszázom. Tudna esetleg tanácsolni, javasolni nekem valami racionálisabb megoldást a fülemre?
Köszönettel: R. László

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt R. László !

Sajnos a leveléből nem derül ki, hogy ez a halláscsökkenés vezetéses vagy idegi jellegű halláscsökkenés. Ennek hiányában nem tudok mit tanácsolni mert más a teendő vezetéses halláscsökkenés esetén és egészen más a teendő idegi jellegű halláscsökkenés esetében is. Bár az elmondottak alapján inkább vezetéses csökkenésre tippelek.

Üdvözlettel

Dr Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Alapos

"Köszönjük a doktornő alapos munkáját, kedvességét és részletes magyarázatát."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

További részletek
Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK