Nyáron is fertőz a mononukleózis!

Nyáron is fertőz a mononukleózis!

Dr. Holpert Valéria Módosítva: 2024.05.28 10:52

A mononukleózis, csókbetegség vagy Pfeiffer-féle mirigyláz néven is ismert fertőző betegség, melyet az Epstein-Barr vírus (EBV) okoz. Ez a vírus általában nyáron és őszi hónapokban terjed, és a legtöbb esetben tizenévesek és fiatal felnőttek körében okoz megbetegedéseket. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy mit tegyünk, ha a tüneteket tapasztaljuk.

Ilyen egyszerűen terjed

Az EBV akár egy csókkal, vagy például közös evés és ivás során is átadható. A nyálkahártyába és a nyirokszövetbe került kórokozó miatt hamarosan megjelennek a fertőzés tünetei.

Online Bejelentkezés

Dr. Holpert Valéria

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

mononukleózis viszonylag gyakori fertőző betegség. A világon széles körben elterjedt, és az emberek nagy része élete során legalább egyszer találkozik a fertőzést okozó Epstein-Barr vírussal. A legtöbb esetben a fertőzött személyként tünetmentes hordozóvá válik, vagy csak enyhe tüneteket tapasztal. Becslések szerint a tizenévesek körében az esetek kb. 50-75%-ában jelentkeznek tünetek, míg a fiatal felnőtteknél ez az arány körülbelül 25-50% között mozog.

A betegség tünetei

  • fáradtság,
  • torokfájás,
  • duzzadt nyirokcsomók,
  • láz,
  • izomfájdalom,
  • fejfájás,
  • étvágytalanság.

A tünetek súlyossága és a betegség lefolyása egyénenként változhat. Néhány esetben a lép vagy a máj is megnagyobbodhat. A tünetek általában néhány hétig tartanak, de a fáradtság hónapokig is elhúzódhat.

A mononukleózis kezelése

A mononukleózis kezelése általában tüneti terápiára és pihenésre épül, mivel nincs specifikus gyógymód az Epstein-Barr vírusra. Az alábbi tanácsok segíthetnek enyhíteni a tüneteket és elősegíteni a gyógyulást:

  • Fontos pihenni és megfelelő időt szánni a regenerációra. Kerülni kell a túlzott fizikai aktivitást és a sporttevékenységeket, mivel ezek a szövődmények kockázatát is növelhetik.
  • Ügyeljünk rá, hogy elegendő folyadékot fogyasszunk, hogy megelőzzük a kiszáradást és segítsük a test regenerálódását.
  • Az enyhe vagy közepes fájdalmak, mint például torokfájás és izomfájdalom, kezelhetők vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókkal. Azonban aszpirin tartalmú készítményeket nem szabad adni 12 év alatti fiataloknak, mivel ebben a korosztályban fennáll a Reye-szindróma kialakulásának kockázata.
  • Enyhe, langyos sóoldattal, torokspray használatával vagy toroköblítővel is lehet enyhíteni a fájdalmat és a duzzanatot.
  • Kerülni kell a túlzottan kemény, száraz, fűszeres vagy irritáló ételeket, amelyek tovább ronthatják a torokfájdalmat.
  • A fertőzés terjedésének megelőzésében az alapos, rendszeres kézmosás és a kontaktus kerülése segíthet. Ne találkozzunk másokkal, amíg a tünetek tartanak, mivel az EBV fertőzés könnyen terjedhet.

Szövődményeket is okozhattorokfájás, mononucleosis

A betegség általában enyhe lefolyású és komplikációk nélkül gyógyul, de néhány esetben jelentkezhetnek súlyosabb szövődmények. A leggyakoribb szövődmények közé tartoznak:

  • Lépmegnagyobbodás: Az Epstein-Barr vírus okozta mononukleózisban gyakran megduzzad a lép. Ez általában magától meggyógyul, de a lép megnagyobbodása sérülést vagy lépfájdalmat okozhat. Emiatt is fontos a pihenés a betegség ideje alatt és ajánlott elkerülni a túlzott fizikai aktivitást, amíg a lép visszanyeri normál méretét.
  • Májgyulladás: A mononukleózis ritkán májgyulladást okozhat, ami fájdalommal, sárgasággal és a máj enzimek szintjének emelkedésével járhat. A legtöbb esetben ez a tünet magától elmúlik.
  • Torokmandula-gyulladás és garatgyulladás: Ilyen esetben a betegség erős torokfájdalommal, nyelési nehézségekkel és vörös, duzzadt mandulákkal járhat, a mandulákat szürkésfehér lepedék fedi, amit a nyakon kifejezetten nagy nyirokcsomók kísérnek. Az esetek kis részében bakteriális fertőzés is társulhat, amely antibiotikum kezelést igényel.

Fontos megjegyezni, hogy a mononukleózisban jelentkező szövődmények viszonylag ritkák, és a legtöbb esetben a betegség magától gyógyul. Azonban, ha súlyos tüneteket tapasztal, vagy a tünetek nem javulnak, esetleg fokozódnak, javasolt orvoshoz fordulni a megfelelő diagnózis és kezelés érdekében.

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése, nehezített nyelés 
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista
    • középfül, arcüreggyulladás 

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés
    • Gyermekellátás 3 éves kor felett

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

     

    Rendelési információ:

    • Széll Kálmán tér: H, Sze
    • Kolosy tér: Cs

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő! Szeretném megkérdezni, hogy mi a különbség az Otipax és a C*l**an fülcseppek között. 11 éves lányom fülfájásra panaszkodott, vásároltam a patikában Otipax fülcseppet (ezt ajánlották), majd másnap mégis elvittük orvoshoz, ahol a C*l**an cseppet írták fel. Kérdésem az volna, amellett, hogy természetesen a felírt cseppet alkalmazzuk, hogy az Otipax fülcsepp mire jó, mikor használhatjuk? Ha egyáltalán használjuk...Köszönöm válaszát: Annamária

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Orosz Annamária !

Az Otipax egy Lidocain tartalmú fájdalomcsillapító, de sajnos oki kezelést nem tud, tartalmaz még egy kis gyulladáscsökkentőt is. A C*l**an pedig egy antibiotikumot tartalmazó csepp, amit bakteriális gyulladás esetén ír fel az orvos.


Üdvözlettel,

Dr Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Nagyon alapos

Azonnal fogadtak, a kérdőív kitöltése után kb. 5 perccel már a vizsgálóban voltunk. A főorvos asszony nagyon alaposan vizsgálta meg a gyereket, közérthetően és részletesen elmondta a diagnózist, a kezelés módját és a gyógyulás várható folyamatát, időtartamát.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

További részletek
Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK