A mononukleózis, csókbetegség vagy Pfeiffer-féle mirigyláz néven is ismert fertőző betegség, melyet az Epstein-Barr vírus (EBV) okoz. Ez a vírus általában nyáron és őszi hónapokban terjed, és a legtöbb esetben tizenévesek és fiatal felnőttek körében okoz megbetegedéseket. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy mit tegyünk, ha a tüneteket tapasztaljuk.
Az EBV akár egy csókkal, vagy például közös evés és ivás során is átadható. A nyálkahártyába és a nyirokszövetbe került kórokozó miatt hamarosan megjelennek a fertőzés tünetei.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
A mononukleózis viszonylag gyakori fertőző betegség. A világon széles körben elterjedt, és az emberek nagy része élete során legalább egyszer találkozik a fertőzést okozó Epstein-Barr vírussal. A legtöbb esetben a fertőzött személyként tünetmentes hordozóvá válik, vagy csak enyhe tüneteket tapasztal. Becslések szerint a tizenévesek körében az esetek kb. 50-75%-ában jelentkeznek tünetek, míg a fiatal felnőtteknél ez az arány körülbelül 25-50% között mozog.
A tünetek súlyossága és a betegség lefolyása egyénenként változhat. Néhány esetben a lép vagy a máj is megnagyobbodhat. A tünetek általában néhány hétig tartanak, de a fáradtság hónapokig is elhúzódhat.
A mononukleózis kezelése általában tüneti terápiára és pihenésre épül, mivel nincs specifikus gyógymód az Epstein-Barr vírusra. Az alábbi tanácsok segíthetnek enyhíteni a tüneteket és elősegíteni a gyógyulást:
A betegség általában enyhe lefolyású és komplikációk nélkül gyógyul, de néhány esetben jelentkezhetnek súlyosabb szövődmények. A leggyakoribb szövődmények közé tartoznak:
Fontos megjegyezni, hogy a mononukleózisban jelentkező szövődmények viszonylag ritkák, és a legtöbb esetben a betegség magától gyógyul. Azonban, ha súlyos tüneteket tapasztal, vagy a tünetek nem javulnak, esetleg fokozódnak, javasolt orvoshoz fordulni a megfelelő diagnózis és kezelés érdekében.
További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>
Rendelés típusa:
Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk
Rendelési információ:
További véleményekAzonnal fogadtak, a kérdőív kitöltése után kb. 5 perccel már a vizsgálóban voltunk. A főorvos asszony nagyon alaposan vizsgálta meg a gyereket, közérthetően és részletesen elmondta a diagnózist, a kezelés módját és a gyógyulás várható folyamatát, időtartamát.
Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.