Nyáron is fertőz a mononukleózis!

Nyáron is fertőz a mononukleózis!

Dr. Holpert Valéria Módosítva: 2024.05.28 10:52

A mononukleózis, csókbetegség vagy Pfeiffer-féle mirigyláz néven is ismert fertőző betegség, melyet az Epstein-Barr vírus (EBV) okoz. Ez a vírus általában nyáron és őszi hónapokban terjed, és a legtöbb esetben tizenévesek és fiatal felnőttek körében okoz megbetegedéseket. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy mit tegyünk, ha a tüneteket tapasztaljuk.

Ilyen egyszerűen terjed

Az EBV akár egy csókkal, vagy például közös evés és ivás során is átadható. A nyálkahártyába és a nyirokszövetbe került kórokozó miatt hamarosan megjelennek a fertőzés tünetei.

Online Bejelentkezés

Dr. Holpert Valéria

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

mononukleózis viszonylag gyakori fertőző betegség. A világon széles körben elterjedt, és az emberek nagy része élete során legalább egyszer találkozik a fertőzést okozó Epstein-Barr vírussal. A legtöbb esetben a fertőzött személyként tünetmentes hordozóvá válik, vagy csak enyhe tüneteket tapasztal. Becslések szerint a tizenévesek körében az esetek kb. 50-75%-ában jelentkeznek tünetek, míg a fiatal felnőtteknél ez az arány körülbelül 25-50% között mozog.

A betegség tünetei

  • fáradtság,
  • torokfájás,
  • duzzadt nyirokcsomók,
  • láz,
  • izomfájdalom,
  • fejfájás,
  • étvágytalanság.

A tünetek súlyossága és a betegség lefolyása egyénenként változhat. Néhány esetben a lép vagy a máj is megnagyobbodhat. A tünetek általában néhány hétig tartanak, de a fáradtság hónapokig is elhúzódhat.

A mononukleózis kezelése

A mononukleózis kezelése általában tüneti terápiára és pihenésre épül, mivel nincs specifikus gyógymód az Epstein-Barr vírusra. Az alábbi tanácsok segíthetnek enyhíteni a tüneteket és elősegíteni a gyógyulást:

  • Fontos pihenni és megfelelő időt szánni a regenerációra. Kerülni kell a túlzott fizikai aktivitást és a sporttevékenységeket, mivel ezek a szövődmények kockázatát is növelhetik.
  • Ügyeljünk rá, hogy elegendő folyadékot fogyasszunk, hogy megelőzzük a kiszáradást és segítsük a test regenerálódását.
  • Az enyhe vagy közepes fájdalmak, mint például torokfájás és izomfájdalom, kezelhetők vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókkal. Azonban aszpirin tartalmú készítményeket nem szabad adni 12 év alatti fiataloknak, mivel ebben a korosztályban fennáll a Reye-szindróma kialakulásának kockázata.
  • Enyhe, langyos sóoldattal, torokspray használatával vagy toroköblítővel is lehet enyhíteni a fájdalmat és a duzzanatot.
  • Kerülni kell a túlzottan kemény, száraz, fűszeres vagy irritáló ételeket, amelyek tovább ronthatják a torokfájdalmat.
  • A fertőzés terjedésének megelőzésében az alapos, rendszeres kézmosás és a kontaktus kerülése segíthet. Ne találkozzunk másokkal, amíg a tünetek tartanak, mivel az EBV fertőzés könnyen terjedhet.

Szövődményeket is okozhattorokfájás, mononucleosis

A betegség általában enyhe lefolyású és komplikációk nélkül gyógyul, de néhány esetben jelentkezhetnek súlyosabb szövődmények. A leggyakoribb szövődmények közé tartoznak:

  • Lépmegnagyobbodás: Az Epstein-Barr vírus okozta mononukleózisban gyakran megduzzad a lép. Ez általában magától meggyógyul, de a lép megnagyobbodása sérülést vagy lépfájdalmat okozhat. Emiatt is fontos a pihenés a betegség ideje alatt és ajánlott elkerülni a túlzott fizikai aktivitást, amíg a lép visszanyeri normál méretét.
  • Májgyulladás: A mononukleózis ritkán májgyulladást okozhat, ami fájdalommal, sárgasággal és a máj enzimek szintjének emelkedésével járhat. A legtöbb esetben ez a tünet magától elmúlik.
  • Torokmandula-gyulladás és garatgyulladás: Ilyen esetben a betegség erős torokfájdalommal, nyelési nehézségekkel és vörös, duzzadt mandulákkal járhat, a mandulákat szürkésfehér lepedék fedi, amit a nyakon kifejezetten nagy nyirokcsomók kísérnek. Az esetek kis részében bakteriális fertőzés is társulhat, amely antibiotikum kezelést igényel.

Fontos megjegyezni, hogy a mononukleózisban jelentkező szövődmények viszonylag ritkák, és a legtöbb esetben a betegség magától gyógyul. Azonban, ha súlyos tüneteket tapasztal, vagy a tünetek nem javulnak, esetleg fokozódnak, javasolt orvoshoz fordulni a megfelelő diagnózis és kezelés érdekében.

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése, nehezített nyelés 
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista
    • középfül, arcüreggyulladás 

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés
    • Gyermekellátás 3 éves kortól

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

     

    Rendelési információ:

    • Széll Kálmán tér: H, Sze
    • Kolosy tér: Cs

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor úr/Nő!
Van egy 5 és fél éves kislányom, aki amióta beszél a hangja egy kicsit kaparós, rekedtes, erős.
A közelmúltban a gyermekorvos elküldött vele fül orr gégész szakorvoshoz, de nem tudtak megállapatani semmit, mert a a kislány nem volt nyílvan nyugodt, ezért a hangszalagokat a gegetukorrel nem sikerült megvizsgálni.
A doktornő kizárta, hogy gyomorsav okozná a hangelvaltozast.
És a fibroszkópos vizsgálatot, illetve a hang phoniatriai vizsgálatat javasolta.
Én nagyon tartok a fibroszkópos vizsgálattól.
Valóban szükség van rá? Nem elegendő rögtön logopédushoz fordulni?
Hiszen ha veleszületett jóindulatú elváltozasrol van szó, ilyen korban nem szokás műténi?
Tisztelettel üdvözlöm.
Takács Mónika

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Takács Mónika !

A fiberoszkópos vizsgálattól nem kell tartani, mert nem fájdalmas, de mindenképpen szükség van azért a gyermek közreműködésére is. A logopédiai kezelés előtt mindenképpen szükség van foniátriai vizsgálatra is. A magam részéről amennyiben nem sikerül a gyermeket rábírni egy eszközös vizsgálatra a logopédiai kezelés megkezdését is ajálanám és a későbbiekben vissza lehet térni a fizikalis vizsgálatra is.


Üdvözlettel
Dr Holpert Valéria


Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Részletes

"Szeretném megköszönni a doktornőnek a figyelmességét, az alapos kivizsgálást és a részletes tanácsadást a terápiát illetően."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Gégetükrözés - fájdalmatlan és fontos vizsgálat!

Gégetükrözés - fájdalmatlan és fontos vizsgálat!

A gégetükrözés szó hallatán néhányan szorongani kezdenek, holott egy fájdalmatlan és sok esetben igen fontos vizsgálatról van szó. Legyen szó krónikus rekedtségről, gombócérzésről vagy a hang bármilyen problémájáról, a gégetükrözés hasznos információkkal szolgálhat az okokról. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa beszélt a vizsgálat indikációiról és lehetőségeiről.

További részletek
Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.

További részletek
Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész, horkolás specialista
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, szédülés specialista
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK