Rekedtséget okozó betegségek és szokások

Rekedtséget okozó betegségek és szokások

Dr. Holpert Valéria Létrehozva: 2023.04.25 Módosítva: 2023.04.25

Nem csak a légúti betegségek miatt jelentkezhet rekedtség. Ez a zavaró tünet bármilyen évszakban előfordulhat és akár súlyos problémákra is felhívhatja a figyelmet. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy milyen gyakori kiváltó okok állhatnak a háttérben.

Rekedtség reflux miatt

A túlzott gyomorsav képződés során a savas gyomortartalom visszajut a nyelőcsőbe, ami gyakran a torkot, a hangszalagokat is irritálja. Ez is állhat a háttérben, ha a hang rekedtessé válik. A reflux egy speciális típusa, a néma reflux, mely nem mindig okoz jellegzetes tüneteket, sok esetben csak a torokkaparás, rekedtség vagy köhögés hívja fel rá a figyelmet.

Kezeletlen allergia is okozhatja

Allergia is okozhat rekedtséget.Az allergiás orrdugulás miatt hátsó garatfali csorgás jelentkezhet. Ilyen esetben a torok felé lecsorgó orrváladék irritálhatja a hangszálakat, ez és a gyakori köhögés is okozhat rekedtséget. Emellett az allergiára szedett antihisztaminok is kiszáríthatják a nyálkahártyát, ami szintén nem tesz jót a hangszalagoknak. A hátsó garatfali csorgás hátterében az allergia mellett több fül-orr-gégészeti betegség is állhat, így ilyen esetben mindenképp indokolt a kivizsgálás – figyelmeztet dr. Holpert Valéria.

Elváltozások a hangszalagokon

A hang túlerőltetése – a helytelen beszédtechnika, vagy kevés pihentetés – miatt a hangszalagok közepén bőrkeményedés szerű képletek, hangszalag csomók alakulhatnak ki, a rekedtség ennek egyik tünete is lehet. Egy másik lehetséges ok, ha a hangunk egyre rekedtsebbé válik, hogy hangszalag polip jelent meg - általában az egyik – hangszalagon. Kiváltó oka elsősorban a hang túlerőltetése, illetve a dohányzás. A hangszalagon, vagy annak közelében ciszták is kialakulhatnak. Az orvos valószínűleg műtétet fog javasolni, ha zavaróak, nagymértékben rontják a beszédet. A rekedtség kivizsgálását azért sem szabad halogatni, mert akár daganatos elváltozást is jelezhet a torokban.

Egyéb betegségek tünete

A sokízületi gyulladás olyan autoimmun betegség, amely elsősorban duzzadt, fájó ízületekkel, szem- és nyálkahártya szárazsággal jár, azonban háromból egy betegnél jelentkeznek hangszalag problémák is: torokfájás és a hangszalagok működési zavara miatt a hang elvesztése is előfordulhat. Az elsősorban nőket érintő pajzsmirigybetegség által okozott szerteágazó tünetek közt szerepelhetnek hangproblémák is. A rekedtség lehet a pajzsmirigy alulműködés egyik tünete, de okozhatja a megnagyobbodott pajzsmirigy is.

Daganatos elváltozást is jelezhet

A tartós dohányzás miatt idővel a hang mélyebbé, rekedtebbé válik, gyakori köhögés jelentkezik. Fontos, hogy ezeket a tüneteket ne bagatellizáljuk el, mert a dohányosok körében háromszor magasabb a kockázata, hogy valamilyen probléma jelentkezik a hangszalagokon. Az elváltozás lehet jóindulatú is - gyakori a hangszalag polip kialakulása - de műtéti kezelést igényel.

Rossz szokások, helytelen beszédtechnika

Ha hang könnyen elfárad, megjelennek a túlerőltetésből adódó problémák: estére rendszeresen berekedünk, vagy napközben sokat köszörüljük a torkunkat, az nem jó jel. Ilyenkor érdemes szakember segítségét kérni a helyes, a hangszalagok számára sem megerőltető hanghasználat elsajátításához. Néhány életmódbeli szokás megváltoztatásával is sokat tehetünk a hangunk egészségéért:

  • Ügyeljünk a folyadék fogyasztásra! A megfelelően hidratált hangszalagok kevésbé sérülékenyek, a jelentős igénybevételt is kevésbé sínylik meg.
  • A száraz levegő belélegzése sem kedvez a hangszalagoknak. Télen a fűtés, nyáron a légkondicionáló miatt kell ügyelni a párásításra.
  • A dohányzás, a dohányfüstös levegő belélegzése is irritálja a hangszálakat, hosszútávon pedig hozzájárulhat daganatos elváltozás kialakulásához is.
  • Vannak, akik megszokásból krákognak, köszörülik a torkukat, köhécselnek, ezek azonban mind nagyon megterhelik a hangszalagokat, csakúgy, mint a túl hangos, vagy túl sok beszéd.

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

    Rendelési információ:

Orvos válaszol

Tisztelt Cím! 62 éves vagyok. 4 hónapja mandula körüli tályog volt. 3 hónapja kivették a mandulát. Azóta mintha gombóc volna a torkomban. Egyes szavak kiejtése is nehézségbe ütközik. A nyelvem alatt állandóan egy savanykás kesernyés ízt érzek. Az ételék ízét sem úgy érzem mint amikor még megvolt a mandulám. Voltam kontrollon. Doktor úr szerint minden rendben,meg kell szokni. De én ezt nem tudom. Kérem segítsenek! Tisztelettel: Török László

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Török László !

Így vizsgálat nélkül nem igazán tudok mit tanácsolni, próbáljon enyhe sós vízzel gargarizálni. Étkezzen rendszeresen, vitamin dúsan.

Üdvözlettel

Dr. Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Részletes vizsgálat

"Részletes vizsgálat történt valamint további vizsgálatot tartott szükségesnek a doktornő a panasz minél teljesebb körű kivizsgálásához."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

A hang világnapjának megünneplése (április 16.) brazil orvosok, logopédusok, valamint énektanárok kezdeményezésére indult el 1999-ben, amelyhez évről évre újabb országok csatlakoznak. Az idei világnap alkalmából dr. Kiss Sándor, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, audiológus szakembere osztott meg néhány érdekességet az emberi hangokról.  

További részletek
Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Kiss Sándor nevével

Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Kiss Sándor nevével

Fontos, betegek biztonságát veszélyeztető internetes visszaélésre hívja fel a Fül-Orr-Gége Központ minden páciens figyelmét.

További részletek
Fejhallgatón érkezik a halláskárosodás a gamerek életébe

Fejhallgatón érkezik a halláskárosodás a gamerek életébe

Becslések szerint 2022-ben több mint 3 milliárdan hódoltak rendszeresen a videójátékoknak, miközben egy nemrégiben közzétett tanulmány arra hívja fel a figyelmet, hogy a gamerek akár visszafordíthatatlan halláskárosodást is szenvedhetnek a helytelen fülhallgató használat miatt. Dr. Kiss Sándor, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, audiológus szakembere szerint a videójátékokkal összefüggő fülhallgató használat egyre komolyabb problémát jelent a fiatalok körében is.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Kiss Sándor
Dr. Kiss Sándor Audiológus, fül-orr-gégész
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK