Ha náthásak vagyunk, régóta dugul az orrunk, fáj a fülünk, fül-orr-gégészhez fordulunk. Vannak azonban olyan kevésbé egyértelmű tünetek, melyek kapcsán szintén indokolt a kivizsgálás. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa most az alvással kapcsolatos fül-orr-gégészeti problémákra hívja fel a figyelmet.
Az éjszakai alvásproblémák közül kétség kívül a legismertebb a horkolás, erre az esetek többségében a hálótárs hívja fel a figyelmet. A fül-orr-gégészeti kivizsgálás során fontos tisztázni, hogy a horkolás időszakos vagy kóros és a kiváltó ok függvényében kell kezelni. Az alváshoz köthető fül-orr-gégészeti problémák sok esetben azonban nem ennyire egyértelműek, olyan tünetek formájában is jelentkezhetnek, melyeket nem feltétlenül kapcsolunk össze az alvászavarokkal.
Sok oka lehet annak, ha fáradtan ébredünk. Egyszerűbb esetben nyilván a kevés alvás okozza, de sokan hiába fekszenek le időben, mégis fáradtan kelnek fel. Ilyen esetben az alvás minőségével lehet probléma, melynek hátterében fül-orr-gégészeti eredetű kiváltó ok is állhat. A napközbeni aluszékonyság, dekoncentráltság szintén intő jel, de a reggeli szájszárazságot vagy az éjszakai felriadásokat sem szabad félvállról venni.
Dr. Augusztinovicz Monika elmondta, hogy a tünetek hátterében állhat alvási apnoé betegség, amely miatt az éjszakai légzéskimaradások következtében a beteg többször felriadhat, napközben fáradt lehet. Ezek sok esetben olyan mikroébredések, amelyeket az éjszaka folyamán nem is érzékelünk, nem emlékszünk rá reggel. A reggeli szájszárazság is arra hívja fel a figyelmet, hogy az éjszakai alvás nem volt pihentető, hiszen valószínű, hogy ilyenkor a beteg valamilyen okból szájlégzéssel töltötte az alvásidő nagy részét. Ilyen esetben az orrdugulás okát kell feltárni és kezelni.
Ha a betegnél felmerül a horkolás, alvási apnoé gyanúja, akkor alvásvizsgálatra is sor kerül. Az alvásproblémák kivizsgálása ugyanis sok szakmát érintő és együttműködést kívánó folyamat, amelyet a szomnológus fog össze. Az is lehet, hogy egyszerűen csak az orrdugulás okát kell megszüntetni, hogy ismét pihentető legyen az alvás. Ilyenkor ki kell vizsgálni, hogy nincs-e például légúti allergia, krónikus orrmellléküreg-gyulladás, orrsövényferdülés vagy orrpolip a háttérben, amely a tartós orrdugulást kiváltja. Ennek felderítését a fül-orr-gégészeti kivizsgálás, eszközös vizsgálatok, allergia teszt és képalkotó vizsgálatok segítik. Ha a probléma ennél összetettebb, akkor alvásendoszkópiára is sor kerülhet, melynek során a horkolást okozó légúti elzáródás pontos helye és oka is megállapítható és műtétre is sor kerülhet.
Ha nem alszunk megfelelően, rosszabbul teljesítünk napközben, idegesebbek, feszültebbek vagyunk. A tartós alváshiány megnöveli a krónikus betegségek, mint a cukorbetegség vagy magasvérnyomás kialakulásának kockázatát. Az elhanyagolt fül-orr-gégészeti problémák újabb allergiák, asztma kialakulásához vezethetnek, tartós orrmelléküreg-gyulladás is kialakulhat, annak számtalan szövődményével.
Ma már a jogosítvány megújításának feltétele, hogy a betegnél jelentkeznek-e alvászavarra, alvási apnoéra utaló tünetek. A kialvatlan, dekoncentrált vezető veszélyezteti nemcsak a saját, de a forgalomban haladó többi sofőr életét is.
A felsorolt tünetek esetén tehát nagyon fontos a kivizsgálás – hangsúlyozza dr. Augusztinovicz Monika. Korszerű megoldások léteznek a problémák kezelésére. Akár gyógyszeres úton, CPAP segítségével vagy allergén immunterápiával az allergia tartós kezelésére, biológiai terápiával a krónikus orrmelléküreg-gyulladás, kiújuló orrpolip esetén vagy ha szükséges akár műtéttel is megszüntethető a kiváltó ok.
További vélemények Dr. Augusztinovicz Monikáról >>>
Rendelés típusa:
További véleményekNagyon tetszett a bánásmód, az alapos lelkiismeretes vizsgálat. jó szívvel tudom ajánlani a doktornőt ismerőseimnek hozzátatozóimnak.
Ha náthásak vagyunk, régóta dugul az orrunk, fáj a fülünk, fül-orr-gégészhez fordulunk. Vannak azonban olyan kevésbé egyértelmű tünetek, melyek kapcsán szintén indokolt a kivizsgálás. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa most az alvással kapcsolatos fül-orr-gégészeti problémákra hívja fel a figyelmet.
Az akut arcüreggyulladás következtében az orrmelléküregekben nyálkahártya duzzanat alakul ki, váladék termelődik. A náthás tünetek mellett kellemetlen arcfeszülés és erős fejfájás is jelezheti a betegséget. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ orvosa összefoglalta az akut arcüreggyulladás tüneteivel és kezelésével kapcsolatos tudnivalókat.
A dohányzás a halláscsökkenés egyik rizikótényezője. A kutatások azt mutatták, hogy a cigarettafüstnek való expozíció - akár közvetlen vagy közvetett módon – egyaránt károsíthatja a hallásunkat. Dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát az összefüggés okairól kérdeztük.
Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!