Orrdugulás otthoni kezelése

Orrdugulás otthoni kezelése

Dr. Augusztinovicz Monika Módosítva: 2024.01.22 14:03

Átmeneti, pár napig fennálló orrdugulás leggyakrabban légúti betegség tünete. A tartós orrdugulás azonban komolyabb betegségekre is felhívhatja a figyelmet. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát az orrdugulás otthoni kezelése kapcsán kérdeztük, illetve azt is elmondta, hogy mikor forduljunk mindenképp orvoshoz.

Mitől alakul ki az orrdugulás?

Az orrüregeket belül nyálkahártya borítja. Ha az orrnyálkahártyán gyulladás alakul ki, megduzzad, így pedig elzárja a levegő útját, orrdugulást okoz. Az orrnyálkahártya gyulladásának több oka is lehet, a légúti fertőzéseket kiváltó kórokozók mellett egyéb betegségek, környezeti tényezők is szerepet játszhatnak a kialakulásában. Állhat a háttérben például allergia, reflux, de akár orrpolip is.

Online Bejelentkezés

Dr. Augusztinovicz Monika

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

A hiba, amit a legtöbb tartós orrdugulástól szenvedő elkövet

Sokan választják a nátha esetén bevált ún. orrnyálkahártya-lohasztó, recept nélkül beszerezhető orrspray-ket ilyen esetben. Ezek használata valóban gyors enyhülést hoz, hiszen érösszehúzó hatásuknál fogva rövid idő alatt csökkentik az orrnyálkahártya duzzanatát, ezáltal az orrdugulást. Tartós használatuk azonban semmiképp sem javasolt, mert fennáll az orrcsepp-függőség kialakulásának esélye, amely komoly, gyakran csak műtéttel kezelhető orrnyálkahártya károsodást is okozhat!

Orrdugulás otthoni kezelése

- A recept nélkül kapható orrspray használata javasolt a betegtájékoztatóban leírt ideig, ez általában 7-10 nap.

- Kiegészítésként érdemes sós, tengervizes orrspray-t is használni. Hidratáló hatású, segíthet megelőzni az orrspray használat mellékhatásaként kialakuló orrszárazságot, orrvérzést.

- Fogyasszunk bőségesen folyadékot.orrdugulás otthoni kezelése

- Ellenőrizzük, hogy mennyire párás a lakás levegője! A túl száraz, 40% alatti levegő is kiszáríthatja az orrnyálkahártyát. Ilyen esetben érdemes párásítani, akár az olyan, orrdugulás ellen jótékony hatású illóolajok párologtatásával, mint az eukaliptusz vagy a borsmenta. Figyelem, csecsemők-és kisgyerekek esetében az illóolajok használata nem javasolt, csak felnőtteknél!

- Hasznos eszköz az orrdugulás otthoni kezelésében az orrmosó készülék, amihez forralt és lehűtött vízben kell feloldani a készen kapható, előre összeállított port, majd ezzel átmosni az orrüregeket.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Dr. Augusztinovicz Monika ezért arra figyelmeztet, hogy ha néhány napon, egy héten túl is fennálló orrdugulást tapasztalunk, akkor forduljunk orvoshoz. Ilyen esetben fül-orr-gégészeti vizsgálatra van szükség, hogy a kiváltó okra fény derüljön és megfelelő kezelésben részesüljünk.

Téma szakértője

  • Dr. Augusztinovicz Monika

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
  • Specialitások:
    • orrmelléküreg (arcüreg, homloküreg) specialista
    • COVID utáni szaglásvesztés, szaglástréning
    • felsőlégúti allergiák
    • általános fül-orr-gégészeti panaszok
    • gyermek fül-orr-gégészeti kezelések
    • fülfájás, füldugulás kezelése

     

    További vélemények Dr. Augusztinovicz Monikáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit
    • Távkonzultáció (telefonon) szerda délután
    • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available

     

     

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK