Hetek óta torokfájással küzd, a fájdalomcsillapító és a torokfertőtlenítő tabletta sem használ? A krónikus torokfájás hátterében álló lehetséges kiváltó okokat dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa foglalta össze.
Torok- vagy mandulagyulladás esetén jellemzően egyéb panaszok is jelentkeznek a betegnél: láz, fáradékonyság, fejfájás a leggyakoribb panasz. Vírusfertőzések esetén a torokfájás mellett, vagy azt követően orrdugulás, orrfolyás is jelentkezhet. Ilyen esetekben a torokfájás rendszerint a betegség első napjaiban erősebb, majd fokozatosan csökken. Ha nem múlik, vagy egyre jobban fáj, mindenképp forduljunk orvoshoz, mert bakteriális felülfertőzés tünete is lehet, ami antibiotikumos kezelést igényel.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
A krónikusan fájó torok egyik lehetséges oka a dohányzás, és/vagy a levegőszennyezés. A füst belélegzése irritálja a torok felületét borító érzékeny nyálkahártyát. A dohányzás közben a forró, száraz levegő és a toxikus vegyszereknek a dohányfüstben való belélegzése krónikus gyulladást képes előidézni a nyálkahártyán, emiatt a rendszeresen dohányzó embereknek olyan torokfájása lehet, amely tartósan nem szűnik meg.
Emellett a dohányzás gyengíti az immunrendszer működését, hajlamosít olyan légúti betegségekre is – például megfázás, influenza – amelyek torokfájással járnak. Súlyos szövődménye lehet a daganatos betegségek kialakulása, a tartós torokfájás a torokrák tünete is lehet.
Ha valaki szennyezett levegőjű környéken él, hasonló veszélynek van kitéve, mintha dohányozna. A szmog belégzése vagy a levegőszennyezés is károsítja az egészséget: a krónikus torokfájás mellett köhögés, asztmatikus tünetek is jelentkezhetnek.
Visszatérő arcüreggyulladás, krónikus orrdugulás, allergia vagy egyéb fül-orr-gégészeti elváltozások is okozhatnak hátsó garatfali csorgást. Ilyenkor az orrüregben egészséges személyeknél is termelődő orrváladék mennyisége megnő, és hátra felé, a garat irányába távozik. Ez fekvő testhelyzetben köhögési rohamokat, napközben is krákogást, tartós torokfájást okozhat.
Nem múló torokfájás és szájszárazság is jelentkezhet – különösen ébredéskor, a reggeli órákban – ha éjszaka nyitott szájjal alszunk. Ilyen esetben a szájlégzés okát – az orrdugulást kiváltó elváltozást - kell kivizsgálni és kezelni.
Reflux esetén a savas gyomortartalom visszaáramlik a nyelőcsőbe, ez okozza a gyomorégést. A reflux azonban nemcsak a gyomor és a nyelőcső, hanem a garat területén is tüneteket okozhat, jellegzetesek az elhúzódó torokfájásos panaszok. Ilyen esetben a torokfájás mellett a kiváltó okot, a reflux betegséget is kezelnie kell gasztroenterológus orvosnak.
További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>
Rendelés típusa:
Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk
Rendelési információ:
További véleményekMinden remek volt! A Doktornő nagyon precíz, mindent el magyarázott, és teljesen megnyugtatott a problémámmal kapcsolatban. Bármikor bizalommal vissza mennék hozzá.
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.