Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Dr. Holpert Valéria Módosítva: 2024.09.17 08:59

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

Online Bejelentkezés

Dr. Holpert Valéria

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Nem kapok levegőt!

A tartós orrdugulás légzési nehézséget, szájszárazságot és torokirritációt okoz, megfoszt az illat- és ízélményektől, hatással van mindennapi tevékenységeinkre, és rányomja a bélyegét közérzetünkre is. Érthető, hogy ilyenkor azonnali megkönnyebbülésre vágyunk, amit általában a nyálkahártya-lohasztó orrcseppek és orrspray-k használatától remélünk. Ezek – bár valóban praktikus eszközök lehetnek az orrdugulás leküzdéséhez –, de csak akkor, ha megfelelően alkalmazzuk őket.  

Jóból is megárt a sok

A dekongesztánsok rendkívül gyorsan fejtik ki hatásukat, és már percekkel az első használat után enyhülést nyújtanak. Az orr nyálkahártyájára juttatott finom permet hatására összeszűkülnek a benne található erek, a nyálkahártya duzzanata csökken, és az orr máris megfelelően szelel. Az azonnali és felszabadító megkönnyebbülés azonban csak ideig-óráig tart. A hatás elmúltával a vér újra beáramlik az erekbe, a nyálkahártyák ismét megduzzadnak, és visszatérnek a jól ismert tünetek, amelyeket újabb adag készítménnyel lehet csak csillapítani.

-Ha az orrspray használata rendszeressé válik, sajnos már egy-két hét is elegendő ahhoz, hogy kialakuljon a függőség. A gyógyszerektől való megválását pedig nehezíteni fogja, hogy a hosszúra nyúlt alkalmazás miatt a tünetek még kifejezettebbek lesznek, a kezdeti adagok hatásának mértéke és időtartama is csökken. Emiatt egyre gyakrabban és egyre nagyobb adagokban kell az orrspray-hez folyamodni a kívánt eredmény eléréséhez, ami már a tolerancia jele. Az orrspray-függők tehát észrevétlenül kerülnek bele egy előre programozott ördögi körbe – mondja dr. Holpert Valéria.

A függőség következményei

Az orrspray-függőség jelei gyorsan nyilvánvalóvá válnak. Az érintettek éjszaka arra ébrednek, hogy „fuldokolnak”, ezért lefekvés előtt már automatikusan befújják a készítményt. A függőség odáig fajulhat, hogy egy idő után egy tapodtat sem mernek tenni orrspray nélkül, és kizárólag akkor nyugodtak, ha a táskájukban mindig ott lapul a biztonságot nyújtó kis flakon. Mindeközben sokan azzal nyugtatják magukat, hogy az elhúzódó megfázás vagy allergia miatt kénytelenek a gyógyszerhez folyamodni akár heteken-hónapokon keresztül. Holpert doktornő arra is kitér, hogy függőség esetén a leszokásra tett kísérletek is rendre kudarcba fulladhatnak a pszichés tünetek (szorongás, erős szívdobogás-érzés) és a fulladástól való félelem miatt. Nem ritka, hogy az addikció következtében akár extrém hosszúságú, több éves orrspray alkalmazásba csúsznak a betegek. Ez esetben a következmények is rendkívül súlyosak.

-A legfontosabb tudnivaló, hogy ezeket a készítményeket legfeljebb egy hétig, naponta 3-4 alkalommal szabad csak alkalmazni, Ha ugyanis az orrdugulást alapos orvosi kivizsgálás nélkül, vény nélkül kapható dekongesztánsokkal szeretnénk hosszú távon orvosolni, az az orrnyálkahártya visszafordíthatatlan károsodását okozhatja. A tartós használat következtében kiszárad és elvékonyodik a nyálkahártya, ugyanakkor a felszínén lévő finom csillószőrök működése is károsodik. Emiatt az orr nem lesz képes a kórokozókkal szembeni szűrő- és védőfunkcióját ellátni. Az erek körüli kötőszövet felszaporodásával az orrnyálkahártya még duzzadtabbá válik, a beteg úgy érzi, mintha az orrdugulása állandósult volna, az orrváladék egyre nehezebben ürül és könnyen beszárad. Ezen a ponton az orrspray-függő már úgy érzi, soha nem lesz képes megszabadulni függésének tárgyától.

Így szabadulhat meg az orrspray függőségről

Az orrspray-függőség leküzdése nem egyszerű feladat, kellő elszántsággal és sok türelemmel azonban végleg megszabadulhatunk az orrspray-től. Az egyik módja a leszokásnak, ha fokozatosan csökkentjük az adagokat. Ha például korábban 10 óránként használtuk a szert, próbáljuk meg 12 óránként alkalmazni, majd néhány nap elteltével növeljük további 1-2 órával a fújások közt eltelt időt. Érdemes tengervizes orrspray-vel hidratálni a kiszáradt nyálkahártyát, és a leszokás időszakában olajos-vitaminos, a nyálkahártyát regeneráló kenőcsök alkalmazása is enyhítheti a tüneteinket.

-Orrspray-függőség esetén azt tanácsolom, hogy kérjünk szakorvosi segítséget, ugyanis elsőként azt kell kideríteni, mi okozza a gátolt orrlégzést. Tartós orrdugulást fül-orr-gégészeti elváltozások (pl. polip, orrsövényferdülés, krónikus orrmelléküreg-gyulladás), kezeletlen allergia és reflux, valamint gyógyszerek is előidézhetnek. Az okok feltárásával és célzott kezeléssel az orrdugulás is megszűnik. Az orrspray-ről való leszokás ideje alatt átmenetileg vényköteles, szteroid tartalmú orrspray-re is szükség lehet. Ezekkel tartósabb eredmény érhető el, ám mivel lassabban fejtik ki hatásukat, ezért egy ideig lohasztó készítmény adagolását is fenntarthatjuk, alacsonyabb dózisban. Ezzel a módszerrel a hosszabb ideje fennálló orrspray-függőség is jól kezelhető. Sajnos azonban egyes esetekben a konzervativ módszerek már nem eredményesek, ilyenkor a műtéti megoldások állíthatják vissza a megfelelő orrlégzést.

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

    Rendelési információ:

Orvos válaszol

Kedves Doktor úr/Doktornő!

Fellángolt Chlamydia és mycoplasma fertőzésem volt. Az orrnyálkahártyáim még mindig csúnyán vörösek, van egy kis orrkagyló túltengésem is. Antibiotikumot szedtem, a felírt Szteroid szpréj viszont nem használt. Sima dekongesztánssal tudom szépen kezelni, -de ugye ezt csak 5 napig használhatom huzamosan. A háziorvostól kértem egy beutalót az OFG-re (szinuszitisz vizsgálatra), addig nasopaxet javasolt használni (4 hétig max)+ köptetőt (sok a letapadt váladék). A kérdésem az lenne, hogy az ambroxol és egyéb köptetők a melléküregek esetleges pangó váladékát is oldják? Köszönettel; Maya

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Maya!


A nyákoldókat sinusitis esetén is használjuk kiegészítő terápiaként. A fül-orr-gégészhez beutaló nélkül is bejelentkezhet. A decongestans orrsprayt / a Nasopax is ilyen / nem javasolnám 4 hétig!


Üdvözlettel,


Dr. Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Figyelmes

"Igen, figyelmes, kedves volt, kérdéseimre megnyugtató válaszokat adott."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK