Hirtelen jelentkező láz, köhögés, légszomj esetén ne a Fül-orr-gége Központba foglaljon időpontot, hanem maradjon otthonában / tartózkodási helyén és mielőbb keresse fel telefonon háziorvosát, illetve hívja a 06 80 277 455, 06 80 277 456 telefonszámot
Az orrfolyás kezeléséhez a kiváltó okot kell megszüntetni. Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gégeközpont főorvosa összefoglalta a gyakori kiváltó okokat és elmondta, hogy mit tehetünk orrfolyás ellen.
Orrváladék minden nap termelődik, hogy az orrnyálkahártyát nedvesen tartsa, megelőzze a kiszáradását, a száraz orr kialakulását. Fontos szerepe van abban, hogy megakadályozza a kórokozók, por és pollenek tüdőbe jutását. A felesleges orrváladék észrevétlenül távozik, a torok irányába lecsorog. Irritáció vagy gyulladás következtében több orrváladék termelődhet, emiatt orrfolyás jelentkezhet. Ez történik nátha, megfázás esetén is, ám ha tartósan jelentkezik, mindenképp javasolt orvoshoz fordulni.
Az orrfolyás a szénanátha tipikus tünete. Pollenek, háziállatok, poratka és penészgomba is kiválthatja a tüneteket. Ha az orrfolyás mellett orrdugulás, szem-, orr-, és torokviszketés és tüsszögés is panaszt okoz, és a tünetek heteken vagy hónapokon át is jelentkeznek - főleg ha évről évre visszatérően ugyan abban az időszakban, vagy évszaktól függetlenül ugyan azon a helyen, ugyan olyan körülmények közt - akkor valószínű, hogy ez áll a háttérben. Orrfolyás ellen ilyen esetben a szénanáthát kell kezelni.
Egy egyszerű megfázás is okozhat orrfolyást. Télen a vírusok, nyáron a klímahasználat miatt. A nátha miatt jelentkező orrfolyás általában 7-10 nap alatt elmúlik, kísérheti enyhe láz, rossz közérzet, fejfájás, fáradtság, torokfájás is. Orrfolyás ellen ilyen esetben a nátha kezelése segít: nyálkahártya lohasztó orrspray, bőséges folyadékfogyasztás és pihenés, esetleg tüneti szerek a torok-, vagy fejfájás ellen.
Az orrsövény a jobb és bal orrüreget választja el egymástól. Habár teljes mértékben senkinél sem teljesen egyenes, orrsövényferdülésről akkor beszélünk, ha az egyik oldal irányába vagy S alakban elferdült. Ha ez a görbület nagyobb mértékű, akkor gátolt orrlégzés, tartós orrdugulás, visszatérő arcüreggyulladás és tartós orrfolyás is jelentkezhet. Ha ez áll a háttérben, orrfolyás ellen az orrsövényferdülés műtéti kezelése jelent megoldást.
Bizonyos gyógyszerek – nem-szteroid gyulladáscsökkentők, nyugtatók, antidepresszánsok és magas vérnyomás elleni szerek - szedése kapcsán is jelentkezhet mellékhatásként orrfolyás. Ilyen esetben az orrfolyás ellen a gyógyszer cseréje – orvossal egyeztetve - jelent megoldást.
Vazomotoros rhinitisz néven is ismert, a szénanátha tüneteire teljes mértékben hasonlító, de nem allergiás eredetű tünetegyüttes. Az orrfolyást ilyen esetben valamilyen egyéb körülmény váltja ki, ez lehet akár a tűző napfény, hőmérsékletváltozás vagy valamilyen egészségügyi ok, például hormonális hatás pubertás és terhesség idején vagy fogamzásgátló szedése mellett. Orrfolyás ellen ilyenkor tüneti kezelés, antihisztamin tabletta, orrspray vagy sós vizes orrmosás segíthet.
Az orrpolip egyik tünete lehet a gyakori orrfolyás. A tartós orrnyálkahártya-gyulladás miatt megjelenő kinövések, duzzanatok az orrban sokáig csak enyhe tüneteket okoznak. Idővel azonban, ahogy egyre nagyobb teret foglalnak el az orrüregben, tartós orrdugulást és szaglásvesztést is előidézhetnek. Ha orrpolip okozza az orrfolyást, akkor a fül-orr-gégész szteroid orrspray használatát vagy műtétet fog javasolni.
Náthás tünetek esetén a túlzásba vitt orrspray használat is okozhat orrfolyást. A lohasztó orrspray-ket nem szabad általában egy hétnél tovább használni, ugyanis komoly nyálkahártya károsodást, tartós orrdugulást és orrfolyást is okozhatnak. Ha nem ismerjük a tartós orrfolyás okát, akkor ne a nátha esetén használt orrspray legyen a megoldást. Fül-orr-gégészeti kivizsgálást követően a megfelelő, hosszútávon is biztonságos készítményeket kaphatunk orrfolyás ellen.
További vélemények Dr. Moric Krisztináról >>>
Rendelés típusa:
Páciensek fogadása COVID fertőzés után:
További véleményekNagyon tetszett a tájékoztatás precizitása és a kedves fogadtatás. A Doktornőt mindenkit csak ajánlani tudom!
Góckutatást javasolt akkor, ha különböző panaszaink jelentkeznek, melyek a tüneti kezelés ellenére megmaradnak, vagy a kezelést követően újra és újra visszatérnek. Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gégeközpont főorvosa elmondta, hogyan zajlik a kivizsgálás.
A torokgyulladást az esetek többségében vírusok okozzák, ilyenkor jellegzetes tünet az intenzív fájdalom, a torok vérbő, vörös színű. Ha azonban a torokfájás mellett, a mandulákon sárgás-fehéres foltokat is látunk, kisebb nyaki nyirokcsomó megnagyobbodás mellett, akkor valószínű, hogy baktérium a kórokozó, tüszős mandulagyulladással lehet dolgunk. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy mit tegyünk ilyen esetben.