Az orrpolip megjelenésének több oka is lehet. Kialakulásával és kezelésével kapcsolatos gyakori kérdésekre dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gégeközpont orvosa válaszolt.
Az orrpolip az orrnyálkahártya túlburjánzása az orrüregben, orrmelléküregekben. Különböző nagyságú kocsonyás, vizenyős nyálkahártya duzzanat.
A különböző polipok megjelenése a szervezetben nem ritka, nyálkahártyával fedett felszíneken alakulhat ki. Jóindulatú elváltozások, de kezeletlen esetben komoly problémákat okozhatnak.
A hazai lakosság 4-5 százalékánál jelentkezik orrpolip. Bármilyen életkorban előfordulhat, így gyerekeknél is megjelenhet.
Az orrpolip megjelenése családi halmozódást mutat, az öröklött hajlam mellett bizonyos betegségek – például asztma, légúti allergia, reflux vagy cisztás fibrózis – esetén is magasabb a kockázata. Kialakulásában döntő szerepe van az orrnyálkahártya krónikus gyulladásának. Az orrpolip tehát gyakran csak tünet, az eredményes kezeléshez a kiváltó okot, a tartós orrnyálkahártya duzzanat okát kell megkeresni és megszüntetni.
Az orrpolip tüneteit sokáig lehet, hogy észre sem vesszük, de ahogy a duzzanat nő, a kinövés egyre több helyet foglal el az orrüregben, így idővel tartós orrdugulást is okozhat. Ez a leggyakoribb panasz, amivel orvoshoz fordulnak. Emellett szaglásvesztés, orrfolyás, fejfájás és köhögés is előfordulhat.
Az életminőséget a krónikus orrdugulás és a szaglásvesztés egyértelműen rontja. Kezelés nélkül az orrpolip megnöveli az orrmelléküreg-gyulladás kockázatát, gyakori visszatérő felső és alsó légúti betegségekkel számolhatunk. További problémák jelentkezhetnek abból adódóan is, ha az orrpolipot kiváltó betegség nem kerül felismerésre és emiatt a kezelése elmarad.
Az orrpolip diagnózisát fül-orr-gégész tudja megállapítani. Már az orrtükri kép áttekintése során is felfedezhető az elváltozás, de videoendoszkóppal pontosan fel lehet térképezni az elváltozást. A felvételt rögzíteni is lehet, így a kontroll alkalmával össze lehet hasonlítani a két felvételt, felmérni a változást. A pontos diagnózishoz orrmelléküregek CT vizsgálata is szükséges.
Nem, ezt a vizsgálat alapján a fül-orr-gégész tudja megállapítani. Az orrnyálkahártya gyulladása szteroid orrspray használatával is csökkenthető, így ez az egyik lehetőség, vagy esetleg bizonyos ideig szteroid tartalmú tabletta szedése is segíthet. Ezek általában akkor jelentenek hatékony megoldást, ha a beteg korai stádiumban orvoshoz fordul. Súlyos esetben, például, ha az orrpolip mérete miatt állandó orrdugulás áll fenn, az orrmelléküregekben is gyulladás észlelhető, szövődményes betegségek jelentkeznek, mert az orrüreg szellőzése gátolt, akkor az orvos műtétet fog javasolni. Az orrpolipokat endoszkópos műtét során, sebészileg távolítják el. (FESS műtét)
A műtétet követően nagyon fontos a fül-orr-gégész tanácsait követve az utógondozás. Az orrüreg rendszeres sóoldatos átmosása és szteroid orrspray segít csökkenteni a kiújulás kockázatát. Ebben fontos szerepe van a kiváltó okok tisztázásának is. Meg kell előzni a nyálkahártya krónikus gyulladását, amihez lényeges például a szénanátha, reflux vagy egyéb betegség kezelése.
További véleményekMind a doktornő, mind a recepción dolgozók modora, kedvessége, kiegyensúlyozottsága, türelme, hozzáértése, figyelmessége.
A közelmúltban megdöbbentő hír jelent meg az énekessel kapcsolatban. Egy nap arra ébredt, hogy elvesztette, majd rövid időn belül orrcseppek segítségével visszanyerte a hallását. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát arra kértük, segítsen értelmezni, hogy mi állhat az eset hátterében.
A mononukleózis, csókbetegség vagy Pfeiffer-féle mirigyláz néven is ismert fertőző betegség, melyet az Epstein-Barr vírus (EBV) okoz. Ez a vírus általában nyáron és őszi hónapokban terjed, és a legtöbb esetben tizenévesek és fiatal felnőttek körében okoz megbetegedéseket. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy mit tegyünk, ha a tüneteket tapasztaljuk.
A cukorbetegségről tudjuk, hogy többek között károsíthatja az idegrendszert, a veséket, az ereket és nehezen gyógyuló sebeket, lábszárfekélyt is okozhat. Kevésbé ismert szövődménye a halláskárosodás, mellyel kapcsolatban dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát kérdeztük.
Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!
Köszönettel:
Prima Medica Egészségközpontok