Orrpolip – gyakori kérdések

Orrpolip – gyakori kérdések

Dr. Augusztinovicz Monika Módosítva: 2023.12.11 16:07

Az orrpolip megjelenésének több oka is lehet. Kialakulásával és kezelésével kapcsolatos gyakori kérdésekre dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gégeközpont orvosa válaszolt.

Polip az orrban?

Az orrpolip az orrnyálkahártya túlburjánzása az orrüregben, orrmelléküregekben. Különböző nagyságú kocsonyás, vizenyős nyálkahártya duzzanat.

Mennyire súlyos?

A különböző polipok megjelenése a szervezetben nem ritka, nyálkahártyával fedett felszíneken alakulhat ki. Jóindulatú elváltozások, de kezeletlen esetben komoly problémákat okozhatnak.

Online Bejelentkezés

Dr. Augusztinovicz Monika

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Kiket érint? Milyen gyakori?

A hazai lakosság 4-5 százalékánál jelentkezik orrpolip. Bármilyen életkorban előfordulhat, így gyerekeknél is megjelenhet.

Miért alakulnak ki?

Az orrpolip megjelenése családi halmozódást mutat, az öröklött hajlam mellett bizonyos betegségek – például asztma, légúti allergia, reflux vagy cisztás fibrózis – esetén is magasabb a kockázata. Kialakulásában döntő szerepe van az orrnyálkahártya krónikus gyulladásának. Az orrpolip tehát gyakran csak tünet, az eredményes kezeléshez a kiváltó okot, a tartós orrnyálkahártya duzzanat okát kell megkeresni és megszüntetni.

Milyen tüneteket okoz az orrpolip?orrpolip

Az orrpolip tüneteit sokáig lehet, hogy észre sem vesszük, de ahogy a duzzanat nő, a kinövés egyre több helyet foglal el az orrüregben, így idővel tartós orrdugulást is okozhat. Ez a leggyakoribb panasz, amivel orvoshoz fordulnak. Emellett szaglásvesztés, orrfolyás, fejfájás és köhögés is előfordulhat.

Mi történik, ha nem kezeltetjük?

Az életminőséget a krónikus orrdugulás és a szaglásvesztés egyértelműen rontja. Kezelés nélkül az orrpolip megnöveli az orrmelléküreg-gyulladás kockázatát, gyakori visszatérő felső és alsó légúti betegségekkel számolhatunk. További problémák jelentkezhetnek abból adódóan is, ha az orrpolipot kiváltó betegség nem kerül felismerésre és emiatt a kezelése elmarad.

Hogyan lehet diagnosztizálni?

Az orrpolip diagnózisát fül-orr-gégész tudja megállapítani. Már az orrtükri kép áttekintése során is felfedezhető az elváltozás, de videoendoszkóppal pontosan fel lehet térképezni az elváltozást. A felvételt rögzíteni is lehet, így a kontroll alkalmával össze lehet hasonlítani a két felvételt, felmérni a változást. A pontos diagnózishoz orrmelléküregek CT vizsgálata is szükséges.

Mindig műteni kell?

Nem, ezt a vizsgálat alapján a fül-orr-gégész tudja megállapítani. Az orrnyálkahártya gyulladása szteroid orrspray használatával is csökkenthető, így ez az egyik lehetőség, vagy esetleg bizonyos ideig szteroid tartalmú tabletta szedése is segíthet. Ezek általában akkor jelentenek hatékony megoldást, ha a beteg korai stádiumban orvoshoz fordul. Súlyos esetben, például, ha az orrpolip mérete miatt állandó orrdugulás áll fenn, az orrmelléküregekben is gyulladás észlelhető, szövődményes betegségek jelentkeznek, mert az orrüreg szellőzése gátolt, akkor az orvos műtétet fog javasolni. Az orrpolipokat endoszkópos műtét során, sebészileg távolítják el. (FESS műtét)

Az orrpolip műtét után is kiújulhat?

A műtétet követően nagyon fontos a fül-orr-gégész tanácsait követve az utógondozás. Az orrüreg rendszeres sóoldatos átmosása és szteroid orrspray segít csökkenteni a kiújulás kockázatát. Ebben fontos szerepe van a kiváltó okok tisztázásának is. Meg kell előzni a nyálkahártya krónikus gyulladását, amihez lényeges például a szénanátha, reflux vagy egyéb betegség kezelése.

Téma szakértői

Dr. Csóka János

Dr. Csóka János

fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Augusztinovicz Monika

Dr. Augusztinovicz Monika

fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Góckutatás

„Góckutatás miat mentem a Doktórnőhöz. Nagyon elégedett voltam az előzmények részletes feltérképezésével, a lehetséges okok és a szükséges vizsgálatok részletes átbeszélésével, alapos és körültekintő volt a Doktórnő. Türlemesen, részletesen minden elmagyarászott, bármit kérdezhettem, megkaptam a választ. Csak ajánlani tudom.„

További vélemények

Hírek

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek
Miért megy nehezebben a nyelés időskorban?

Miért megy nehezebben a nyelés időskorban?

Az időskori nyelési nehézség (diszfágia) nem csak egy kellemetlen tünet. Súlyos szövődményekkel (alultápláltság, kiszáradás, aspirációs tüdőgyulladás) járhat, drasztikusan rontja az életminőséget, és az idős emberek elszigetelődéséhez vezethet. Becslések szerint az 50 év felettiek több mint 20 százaléka tapasztal diszfágiát. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész-foniáter szakorvosa az időskori diszfágia okairól és kezelési lehetőségeiről beszél.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK