A helyileg ható készítmények a teljes pollenszezonban, hosszútávon is biztonsággal használhatóak, hatékonyan kezelik a szénanátha tüneteit. Gyakran önmagukban is hatásosak, vagy kombinációban biztosítják a tünetmentességet. Mivel fontos a megfelelő készítmény helyes megválasztása és alkalmazása, ezért csak orvosi javaslatra használhatók.
A náthaszezonban jól bevált nyálkahártya lohasztó orrcseppek, orrspray-k használata csak rövidtávon, általában egy hétig javasolt. Ezek az orrnyálkahártyában található ereket összehúzzák, így csökkentik az orrdugulást. Az előírt használati időn túli alkalmazásuk viszont nem javasolt, mert akár tartós orrdugulást is előidézhetnek, és károsíthatják a nyálkahártyát – magyarázza dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa. A szteroid tartalmú orrspray-k esetében azonban ilyen mellékhatással nem kell számolni. „A szteroid szó elsőre sokak számára ijesztően hangzik, pedig a hatóanyagok felszívódása helyileg, az orrban történik, ezért ezek a készítmények hosszútávon is biztonsággal alkalmazhatók.”
A kortikoszteroidokként is ismert szteroid tartalmú orrspay-k gyulladáscsökkentő hatásúak, ezáltal mérséklik a duzzanatot és az irritációt az orrban, enyhítik az orrdugulást és orrfolyást. A szénanátha tünetei mellett használhatjuk az egész éven át tartó – például poratka – allergia tünetei ellen is, de tartós orrnyálkahártya-gyulladás (nem allergiás rhinitis), vagy orrmelléküreg gyulladás, orrpolip kezelésében is alkalmazhatók.
Az orrspray használata előtt fújja ki az orrát, a fejét hajtsa kissé előre, majd a függőlegesen tartott spray-t használja az előírt mennyiségben. Egyszerre csak az egyik orrnyílásba permetezzen, a másikat fogja be. A befújás során lélegezzen az orrán keresztül, hogy a hatóanyagok az orr belsejébe juthassanak. Ismételje meg a műveletet a másik orrnyílásban is. Előfordulhat, hogy az orr annyira bedugul, hogy egyáltalán nem kap az orrán levegőt, így viszont nem tudja megfelelően használni a készítményt. Ebben az esetben tanácsos orrnyálkahártya-lohasztó orrcseppet is használni a művelet előtt, ám ne feledjük, hogy ez legfeljebb egy hétig javasolt. Ha az orrdugulás egy – két hét elteltével sem szűnik, keressük fel kezelőorvosunkat, hogy más, hosszútávon is alkalmazható terápiát javasoljon.
A nagymértékű orrdugulást szezonális allergia esetén az is okozhatja, ha nem a megfelelő időben kezdtük el a szteroid orrspray használatát. Dr. Augusztinovicz Monika elmondta, hogy ezek a készítmények nagyjából egy hét használat után kezdik el kifejteni a hatásukat. Amennyiben tehát valaki akkor kezdi használni, amikor az allergén pollen már nagyobb mennyiségben jelen van a levegőben, akkor kezdetben számíthat erősödő tünetekre, így orrdugulásra is. „Ha tudjuk, hogy a növény, amire allergiásak vagyunk, melyik hónapban virágzik, kövessük nyomon az aktuális pollenjelentést, hogy időben elkezdhessük a készítmény használatát” – tanácsolja a doktornő.
A készítmények nagyon ritkán okoznak mellékhatásokat. Mivel a felszívódásuk a használat helyén, az orrban történik, a mellékhatások is általában itt jelentkeznek: orrszárazság, orrvérzés előfordulhat. Ilyenkor néhány napra függesszük fel a készítmény használatát, majd később próbáljuk újra. A nyálkahártya kiszáradását megelőzhetjük rendszeres sós vizes orröblítéssel, mindig a szteroid tartalmú spray előtt alkalmazva, vagy esténként recept nélkül kapható orrolaj becseppentésével. A szteroidos orrspray használata előtt mindenképp kérje orvosa véleményét, ha a közelmúltban esett át orrműtéten, várandósság, szoptatás időszakában, vagy krónikus betegsége van.
További vélemények Dr. Augusztinovicz Monikáról >>>
Rendelés típusa:
További vélemények"Tetszett,hogy az előre foglalt időpontban behívtak,várakozás nélkül. A doktornő nagyon alaposan vizsgált,maximálisan elégedett vagyok vele."
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.
Az időskori nyelési nehézség (diszfágia) nem csak egy kellemetlen tünet. Súlyos szövődményekkel (alultápláltság, kiszáradás, aspirációs tüdőgyulladás) járhat, drasztikusan rontja az életminőséget, és az idős emberek elszigetelődéséhez vezethet. Becslések szerint az 50 év felettiek több mint 20 százaléka tapasztal diszfágiát. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész-foniáter szakorvosa az időskori diszfágia okairól és kezelési lehetőségeiről beszél.
A légkondicionáló berendezések könnyebben elviselhetővé teszik a forró nyári időszakokat, ám nem árt tisztában lenni ezeknek a praktikus eszközöknek az egészségre gyakorolt hatásaival. Miért okozhat fülfájást a klímahasználat? –tettük fel a kérdést dr. Holpert Valériának, a Fül-orr-Gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberének.