Hirtelen jelentkező láz, köhögés, légszomj esetén ne a Fül-orr-gége Központba foglaljon időpontot, hanem maradjon otthonában / tartózkodási helyén és mielőbb keresse fel telefonon háziorvosát, illetve hívja a 06 80 277 455, 06 80 277 456 telefonszámot
A helyileg ható készítmények a teljes pollenszezonban, hosszútávon is biztonsággal használhatóak, hatékonyan kezelik a szénanátha tüneteit. Gyakran önmagukban is hatásosak, vagy kombinációban biztosítják a tünetmentességet. Mivel fontos a megfelelő készítmény helyes megválasztása és alkalmazása, ezért csak orvosi javaslatra használhatók.
A náthaszezonban jól bevált nyálkahártya lohasztó orrcseppek, orrspray-k használata csak rövidtávon, általában egy hétig javasolt. Ezek az orrnyálkahártyában található ereket összehúzzák, így csökkentik az orrdugulást. Az előírt használati időn túli alkalmazásuk viszont nem javasolt, mert akár tartós orrdugulást is előidézhetnek, és károsíthatják a nyálkahártyát – magyarázza dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa. A szteroid tartalmú orrspray-k esetében azonban ilyen mellékhatással nem kell számolni. „A szteroid szó elsőre sokak számára ijesztően hangzik, pedig a hatóanyagok felszívódása helyileg, az orrban történik, ezért ezek a készítmények hosszútávon is biztonsággal alkalmazhatók.”
A kortikoszteroidokként is ismert szteroid tartalmú orrspay-k gyulladáscsökkentő hatásúak, ezáltal mérséklik a duzzanatot és az irritációt az orrban, enyhítik az orrdugulást és orrfolyást. A szénanátha tünetei mellett használhatjuk az egész éven át tartó – például poratka – allergia tünetei ellen is, de tartós orrnyálkahártya-gyulladás (nem allergiás rhinitis), vagy orrmelléküreg gyulladás, orrpolip kezelésében is alkalmazhatók.
Az orrspray használata előtt fújja ki az orrát, a fejét hajtsa kissé előre, majd a függőlegesen tartott spray-t használja az előírt mennyiségben. Egyszerre csak az egyik orrnyílásba permetezzen, a másikat fogja be. A befújás során lélegezzen az orrán keresztül, hogy a hatóanyagok az orr belsejébe juthassanak. Ismételje meg a műveletet a másik orrnyílásban is. Előfordulhat, hogy az orr annyira bedugul, hogy egyáltalán nem kap az orrán levegőt, így viszont nem tudja megfelelően használni a készítményt. Ebben az esetben tanácsos orrnyálkahártya-lohasztó orrcseppet is használni a művelet előtt, ám ne feledjük, hogy ez legfeljebb egy hétig javasolt. Ha az orrdugulás egy – két hét elteltével sem szűnik, keressük fel kezelőorvosunkat, hogy más, hosszútávon is alkalmazható terápiát javasoljon.
A nagymértékű orrdugulást szezonális allergia esetén az is okozhatja, ha nem a megfelelő időben kezdtük el a szteroid orrspray használatát. Dr. Augusztinovicz Monika elmondta, hogy ezek a készítmények nagyjából egy hét használat után kezdik el kifejteni a hatásukat. Amennyiben tehát valaki akkor kezdi használni, amikor az allergén pollen már nagyobb mennyiségben jelen van a levegőben, akkor kezdetben számíthat erősödő tünetekre, így orrdugulásra is. „Ha tudjuk, hogy a növény, amire allergiásak vagyunk, melyik hónapban virágzik, kövessük nyomon az aktuális pollenjelentést, hogy időben elkezdhessük a készítmény használatát” – tanácsolja a doktornő.
A készítmények nagyon ritkán okoznak mellékhatásokat. Mivel a felszívódásuk a használat helyén, az orrban történik, a mellékhatások is általában itt jelentkeznek: orrszárazság, orrvérzés előfordulhat. Ilyenkor néhány napra függesszük fel a készítmény használatát, majd később próbáljuk újra. A nyálkahártya kiszáradását megelőzhetjük rendszeres sós vizes orröblítéssel, mindig a szteroid tartalmú spray előtt alkalmazva, vagy esténként recept nélkül kapható orrolaj becseppentésével. A szteroidos orrspray használata előtt mindenképp kérje orvosa véleményét, ha a közelmúltban esett át orrműtéten, várandósság, szoptatás időszakában, vagy krónikus betegsége van.
További vélemények Dr. Augusztinovicz Monikáról >>>
Rendelés típusa:
Páciensek fogadása COVID fertőzés után:
További vélemények"Tetszett,hogy az előre foglalt időpontban behívtak,várakozás nélkül. A doktornő nagyon alaposan vizsgált,maximálisan elégedett vagyok vele."
A horkolásnak több kiváltó oka is lehet. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa néhány gyakori kiváltó okot nevezett meg, melyeket fül-orr-gégészeti vizsgálat során lehet diagnosztizálni.
A lágy szájpad közepén elhelyezkedő nyelvcsap gyulladását különböző tünetek kísérik. A fájdalom mellett nyelési nehézség jelentkezhet, a beteg úgy érezheti, hogy valami a torkán akadt. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy miben különbözik ez a betegség a valódi gombócérzéstől, más néven globus szindrómától.
A halláscsökkenés lehet átmeneti vagy tartós. Ha kialakult, fontos, hogy mielőbb felismerjék és kezeljék, mert az ép hallás hiánya az élet számos területén érezhető, és akár visszafordíthatatlan következményekkel is járhat. Dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy milyen korai jelekből ismerhető fel a halláscsökkenés.
Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!