Aki rendszeresen sportol, nehezen hagy ki edzéseket, de vajon jól tesszük-e, ha kezdődő légúti betegséggel is a mozgást választjuk? Az őszi és téli időszakban gyakran felmerülő kérdésre dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ főorvosa válaszolt.
Egy átlagos nátha 7-10 napig tart. Az enyhébb nátha nem jár köhögéssel, torokfájással, lázzal. Amennyiben csak náthás tüneteink vannak, de egyéb panasz nincs, nem feltétlenül kell lemondani az edzésről. Közérzettől függően egy könnyebb sport, kiadós séta a szabad levegőn megengedett. Felépülés után azonnal elkezdhetünk a korábban megszokott módon sportolni. Ha viszont már gyengének érezzük magunkat, láz, köhögés is jelentkezik, akkor semmiképp sem javasolt sportolni. Ilyenkor egy hetet javasolt kihagyni és fontos fokozatosan visszaépíteni a megszokott edzéseket.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
Enyhébb náthás tünetek esetén, ha csak orrfolyás, tüsszögés és orrdugulás jelentkezik, akkor gondolni kell arra is, hogy esetleg allergia áll a háttérben. A téli, vagy beltéri allergiát úgy tudjuk megkülönböztetni a náthától, hogy nem csak 7-10 napig tart, hanem akár hónapokon át. A betegek ezt nem mindig tudják eldönteni, hogy allergiával, vagy náthával van dolguk, a helyzetet pedig tovább súlyosbítja, hogy a koronavírus delta variánsa is okozhat allergiaszerű tüneteket. Az egyik jellegzetessége például a légúti tünetek mellett a kötőhártya-gyulladás, amely nagyon gyakran az allergiához, szénanáthás tünetekhez is társultan jelentkezik – magyarázza dr. Moric Krisztina.
Ha betegnek érezzük magunkat, elsőként telefonon jelezzük háziorvosunknak, hiszen, ha felmerül a koronavírus-fertőzés esélye, akkor semmiképp sem javasolt közösségbe menni. Ha allergiás tünetekre gyanakszunk, akkor is van lehetőségünk személyes találkozó nélkül tanácsadást kérni allergológustól, távkonzultáció formájában. A beszélgetés során a szakemberrel a további kivizsgálások menetét is egyeztetni tudjuk.
Akár sportolunk, akár nem, jelen helyzetben még fontosabb tisztázni, hogy a náthás tüneteinket megfázás, allergia vagy delta variáns okozza-e. Dr. Moric Krisztina felhívta a figyelmet arra is, hogy az allergia kezelése fontos, mert a gyulladt orrnyálkahártya miatt könnyebben kaphatunk el légúti betegségeket. A kezeletlen allergia mellett további légúti betegségekre is számíthatunk, illetve szövődményként asztma is kialakulhat. A tüneti kezelés mellett ma már tartós terápia is létezik allergia esetén. A négy éven át tartó allergén immunterápiás kezeléssel 10-12 éves tünetmentességet lehet elérni.
További vélemények Dr. Moric Krisztináról >>>
Rendelés típusa:
RENDELÉSE ÁTMENETILEG NEM ELÉRHETŐ!
*Első vizit esetén - megfelelő fizikális vizsgálat is szükséges - javasolt személyes, rendelői viziten megjelenni!
További véleményekNagyon tetszett a tájékoztatás precizitása és a kedves fogadtatás. A Doktornőt mindenkit csak ajánlani tudom!
Hangszalagbénulás akkor alakulhat ki, ha a hangszalagokhoz futó idegi impulzusok megszakadnak. Ez érintheti csak az egyik vagy mindkét hangszálat. A kétoldali hangszalagbénulás ritka, de életveszélyes jelenség, ugyanis fulladást is okozhat, ezért sürgős esetekben akár légcsőmetszésre is szükség lehet. Az utóbbi időben már egy úgynevezett hangszalag lateralizációs műtétet végeznek ilyen esetekben. Az egyoldali hangszalag bénulás sokkal gyakoribb, tünetei közé tartozik a rekedtség, a légszomj beszéd során, a gyenge, suttogó vagy remegő hang, félrenyelés is jelentkezhet kezdetben. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ – Prima Medica orvosa arra hívta fel a figyelmet, hogy már az enyhe tünetekkel is fontos szakorvoshoz fordulni, különösen, ha az előzményekben betegség, trauma vagy nyakat érintő műtét szerepelt.
Bőven benne járunk a légúti betegségek, fertőzések szezonjában, amikor rengetegen küzdenek „megfázásos” jellegű panaszokkal. Ezek azonban 7-10 nap alatt általában megszűnnek, tehát ha az orrdugulás ennél hosszabban fennáll, esetleg valaki arra figyel fel, hogy hetek, hónapok óta szenved, aludni is alig tud a bedugult orra miatt, mindenképpen érdemes megkeresni a konkrét kiváltó okot. Dr. Viszoki Mónika, a Fül-orr-gége Központ – Prima Medica fül-orr-gégésze, allergológus és klinikai immunológus az orrdugulást okozó gyakori kórképekre hívta fel a figyelmet.
A torokfájás gyakori panasz, de honnan tudhatjuk biztosan, hogy valóban elegendő az ilyenkor szokásos tüneti kezelés vagy valami komolyabb problémával, akár krónikus mandulagyulladással, vagy a sokszor ennek talaján megjelenő mandulakövekkel állunk szemben? Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ – Prima Medica orvosa hívta fel a figyelmet a kivizsgálásra és a mandulakő eltávolítás lehetőségeire.