Orrcseppfüggőség: egy gyors műtét segíthet

Orrcseppfüggőség: egy gyors műtét segíthet

Dr. Csóka János Módosítva: 2023.11.24 12:21

Ön is hetek-hónapok óta, naponta több alkalommal használ orrsprayt az állandó orrdugulás ellen, netán esténként van rá szüksége, hogy éjszaka zavartalanul lélegezhessen? Dr. Csóka János fül-orr-gégész, a Fül-orr-gége Központ főorvosa gyakran találkozik orrcsepp-függőségben szenvedőkkel, ám elmondása szerint létezik hatékony megoldás a probléma kezelésére.

Gondot az jelent, ha nem előírás szerint használjuk

Az orrspray-függőség a nyálkahártya-lohasztó készítményeket használók körében fordul elő. Ezek azok a termékek, amiket bárki recept nélkül beszerezhet a patikában, ám emiatt sajnos azt senki sem ellenőrzi, hogy mennyi ideig használja az illető az adott terméket. Ezek a készítmények ugyanis a nátha, felső légúti betegségek tüneteként jelentkező orrdugulás kezelésére szolgálnak. Ha a betegségek idején, a betegtájékoztatóban leírt ideig használjuk, akkor nem is okoznak panaszt, ám sokan rászoknak és elhúzódóan, akár hónapokig is képesek naponta egy-egy fújással enyhíteni az orrdugulást.

Online Bejelentkezés

Dr. Csóka János

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Miért szokik rá valaki az orrcseppre?

Az ok nyilván valóan a tartós orrdugulás, amit így gyorsan enyhíteni lehet. Az orrdugulás azonban csak tünet, az orrcsepp-függők pedig nem járnak utána, hogy mi az, ami a tartós orrdugulást kiváltja, hanem gyors megoldást keresve az orrcseppekhez nyúlnak. Ezek a készítmények összehúzzák az orrnyálkahártyában található ereket, így csökkentik a duzzanatot, ami a gátolt orrlégzést okozza.

Mi okozhat tartós orrdugulást?

Ha valaki ilyen panaszokkal küzd: nincsenek náthás tünetei, de napközben, vagy esténként mégis mindig bedugul az orra, akkor javasolt fül-orr-gégészhez fordulnia. A szakember fájdalmatlan vizsgálat keretén belül – esetleg CT, allergiavizsgálat elvégzésére is szükség lehet – meg tudja állapítani, hogy a tartós orrdugulást mi okozza. Ez lehet akár orrsövényferdülés, orrpolip, de fel nem ismert allergia vagy reflux is képes tartós gyulladást előidézni az orrnyálkahártyán. A tartós gyulladás, vagy a hosszan tartó orrspray használat gyakori következménye az alsó orrkagylók megnagyobbodása. Amennyiben bebizonyosodik,orcsepp függőség műtéti megoldása hogy a tartós orrdugulás hátterében nincs más kiváltó ok, mint az orrkagylók megnagyobbodása, azt rádiófrekvenciás műtéttel, rövid idő alatt kezelni lehet.

A műtétet követően megszabadulhat az orrspray-függőségétől is

Az orrüregben elhelyezkedő három – alsó, középső és felső – orrkagylók a levegő szűréséért, felmelegítéséért és párásításáért felelősek. Ha a felsorolt okok miatt az orrkagylók megnagyobbodnak, akkor akadályozzák a légzést és tartós orrdugulást okoznak. Ilyenkor rádiófrekvenciás műtéttel van lehetőség az orrkagylók méretét kisebbíteni. A beavatkozás helyi érzéstelenítésben történik, elvégzése megközelítőleg egy órát vesz igénybe, majd ezt követően a páciens még egy órát tölt a rendelőben, hogy a műtét után esetleg fellépő panaszait kezelni tudjuk – magyarázza dr. Csóka János. Egyéntől, az orrkagyló eredeti méretétől függően már egy műtét is végleges megoldást jelenthet, de valakinél ahhoz, hogy teljes értékű javulást tudjunk elérni, a beavatkozást 2-3 hónap múlva meg kell ismételni. A rádiófrekvenciás műtét segítségével a korábban állandóan bedugult orr szabaddá válik, így a korábban rendszeresen szükséges orrsprayk elhagyhatók.

Téma szakértője

  • Dr. Csóka János

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
  • Specialitások:
    • garat és mandula specialista
    • orrdugulás és orrsövény-ferdülés megszüntetése
    • horkolás gátlás 
    • felnőtt és gyermek fül orr gégészet
    • fül-orr-gégészeti műtétek / kisműtétek

     

    További vélemények Dr. Csóka Jánosról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit

     

Orvos válaszol

Üdvözlet!

Több mint 2 hónapja vették ki a manduláimat,
24 éves koromban szeptember 18.an volt műtétem, majd rá 4. Napra bevéreztem, utána megint 3nap kórház volt. 3 hét után elkezdtem dolgozni, kisebb fájdalmaim voltak. Viszont az utóbbi időben azt vettem észre a szájpadlásom megzuhant, minden fogmosás után vérzik az ínyem. Jelenleg elviselhetetlenül fáj a torkom és a baloldalon szúró fájdalmat érzek, fehéres lepedéket látok a mandula helyén, néha nehezen megy a nyelés, van amikor olyat érzek mintha homok lenne a számban, keserű szájíz érzésem is van. Úgy érzem mintha a varr nem tudna leválni a baloldalon. Hiába eszem töményet semmi sem tisztítja le. Mintha lenne ott valami ami nem akar megszűnni. Nagyon régóta szenvedek a torkommal, most talán valami fertőzést kaptam? Tényleg nagyon aggaszt, hogy több mint 2 hónap után sem vagyok jobban.

Előre is köszönöm válaszukat.

Tamás

Dr. Csóka János
Dr. Csóka János
Tisztelt Farkas Tamás!

A leírtak alapján helyi fertőzés (gomba, vagy baktérium) is okozhatja panaszait, viszont szakvizsgálat nélkül nehéz állást foglalni ez ügyben.
Mindenképpen indokolt egy gégészeti szakvizsgálat, szükség esetén torokváladék tenyésztés is.

Tisztelettel: Dr. Csóka János



Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Türelmes

"A Doktor Úr türelmesen, minden részletre kiterjedően meghallgatta a panaszaim és még a nem a szakterületéhez tartozó tünetekre is próbált megoldást találni. A kedvessége, türelme és a folyamatos tájékoztatás még a nem éppen kellemes vizsgálatokat is elviselhetővé (már majdnem észrevehetetlenné) teszi. Ezúton is köszönök mindent a Doktor Úrnak!"

További vélemények

Hírek

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek
Miért megy nehezebben a nyelés időskorban?

Miért megy nehezebben a nyelés időskorban?

Az időskori nyelési nehézség (diszfágia) nem csak egy kellemetlen tünet. Súlyos szövődményekkel (alultápláltság, kiszáradás, aspirációs tüdőgyulladás) járhat, drasztikusan rontja az életminőséget, és az idős emberek elszigetelődéséhez vezethet. Becslések szerint az 50 év felettiek több mint 20 százaléka tapasztal diszfágiát. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész-foniáter szakorvosa az időskori diszfágia okairól és kezelési lehetőségeiről beszél.

További részletek
Ezért tapasztalhat fülfájást, ha túlzásba viszi a klímahasználatot

Ezért tapasztalhat fülfájást, ha túlzásba viszi a klímahasználatot

A légkondicionáló berendezések könnyebben elviselhetővé teszik a forró nyári időszakokat, ám nem árt tisztában lenni ezeknek a praktikus eszközöknek az egészségre gyakorolt hatásaival. Miért okozhat fülfájást a klímahasználat? –tettük fel a kérdést dr. Holpert Valériának, a Fül-orr-Gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberének.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK