A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

Dr. Csóka János Módosítva: 2024.04.24 17:50

A nők negyedénél, a férfiak 40 százalékánál rendszeresen jelentkezik a horkolás, ami a velük egy ágyban alvó társukra is rossz hatással van. Számtalan horkolásgátló termék érhető el az interneten, de vajon működnek is ezek a pihentető alvást ígérő termékek? Dr. Csóka János, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, fej-nyaksebész szakembere azt tanácsolja, hogy horkolás esetén inkább vizsgáltassuk ki annak okát.

Online Bejelentkezés

Dr. Csóka János

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Miért horkolunk?

-Horkoláskor a felső légutak ellazulnak. A túl szűk, részlegesen vagy teljesen elzáródott légutakban pedig akadályba ütközik az átáramló levegő, ami rezgésbe hozza a környező szöveteket. A légutak elzáródását okozhatja a laza garatfal, hátracsúszó nyelvgyök, megnyúlt nyelvcsap, szűk orrbemenet, megnagyobbodott mandulák, krónikus arcüreggyulladás, orrsövényferdülés vagy ezek kombinációja. Előfordulhat, hogy megfázás, nátha vagy nem megfelelően kezelt allergia miatt kezd el horkolni valaki. Az idősebb kor, a várandósság, a dohányzás és alkoholfogyasztás, valamint a plusz kilók szintén hajlamosítanak horkolásra – ismerteti dr. Csóka János.

Több, mint kellemetlen hanghatás

-A horkolás számtalan egészségügyi gondot okozhat, és az életminőséget is jelentősen befolyásolhatja. Akinél az obstruktív alvási apnoé szindróma részeként jelentkezik ez a probléma, annál nagyobb valószínűséggel alakulhat ki szív- és érrendszeri betegség, magas vérnyomás, sztrók, agyvérzés, valamint cukorbetegség – mondja a fül-orr-gégész szakember. A horkolás miatti kialvatlanság fejfájáshoz, koncentrációs zavarokhoz és aluszékonysághoz vezethet, ami nehezítheti a munkavégzést és jelentősen növeli a balesetek kockázatát is.

Horkolásgátló eszközök

Horkolásgátló óra, légzéskönnyítő orrtapasz, horkolásgátló spray és orrklipszek – aki az interneten keres megoldást az elviselhetetlenné váló horkolásra, az számtalan eszköz közül válogathat. Ám, ahogyan Csóka doktor szavaiból nyilvánvalóvá válik, sem a különféle házi praktikák, sem ezek az eszközök nem jelentenek univerzális és végleges megoldást a problémára, hiszen a horkolásnak számtalan oka lehet. -Az orrklipsz akkor segíthet, ha a horkolást szűk orrbemenet okozza, míg egy horkolásgátló szájbetét vásárlásának csak akkor van értelme, ha a horkolást az állkapocs rendellenes állása okozza, ami miatt a nyelvgyök hátraesik. Amíg azonban nem fordulnak szakemberhez, ezekkel az okokkal nem valószínű, hogy laikusként tisztában vannak az érintettek – magyarázza dr. Csóka János, aki hozzáteszi, hogy a nagy népszerűségnek örvendő horkolásgátló szájtapaszoktól sem várhatunk megoldást, ha ferde orrsövény miatt vagyunk szájlélegzők.

Mit tegyünk, ha horkolunk?

-A lehető legjobb megoldás, ha ilyenkor fül-orr-gégész szakembert keresünk fel a panaszainkkal, aki egy alapos kivizsgálás után kiderítheti, hogy pontosan milyen ok állhat tüneteink mögött. Az orvos kikérdezi alvási szokásainkat, felméri a társbetegségeket és a rizikófaktorokat egyaránt. Számos olyan műtéti eljárás létezik, amellyel a felső légutak anatómiai eltéréseit orvosolhatjuk, így például az orrpolipok eltávolítása, nyelvcsap megkisebbítése vagy a garat-és orrmandulák eltávolítása. Ha az orrkagyló kóros megnagyobbodása akadályozza az orrlégzést, akkor rádiófrekvenciás orrkagylókisebbítő műtét jöhet szóba, míg a rádiófrekvenciás lágyszájpad kezeléssel a laza garat szöveteinek célzott helyen történő feszesítését végezhetjük el. Horkolás esetén gyógyszeres és eszközös terápiát is javasolhatunk pácienseinknek, amennyiben pedig felmerül az alvási apnoé gyanúja, akkor alvásvizsgálatra is sor kerül.

-A kezeletlen horkolás az egészséget is veszélyezteti, és az egyéb krónikus betegségeket is súlyosbíthatja. Sokféle korszerű megoldás létezik ennek a problémának kezelésére, és akár életmód változtatással (pl. dohányzás abbahagyása, súlycsökkentés) is megszüntethető a kiváltó ok – hangsúlyozza dr. Csóka János, a Fül-orr-gége Központ orvosa.

Téma szakértője

  • Dr. Csóka János

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
  • Specialitások:
    • garat és mandula specialista
    • orrdugulás és orrsövény-ferdülés megszüntetése
    • horkolás gátlás 
    • felnőtt és gyermek fül orr gégészet
    • fül-orr-gégészeti műtétek / kisműtétek

     

    További vélemények Dr. Csóka Jánosról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit

     

Orvos válaszol

Azt szeretném kérdezni, hogy az orrsövényferdülést ma is a hagyományos véső-kalapács módszerrel végzik, vagy van már korszerűbb műtéti megoldás is?

Dr. Csóka János
Dr. Csóka János
Tisztelt Kérdező!

A korszerű műtéti megoldás során is alkalmazunk néha vésőt, vagyis a módszer nem attól korszerű hogy használunk-e kalapácsot, vagy vésőt.

Tisztelettel: Dr. Csóka János

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Körültekintő

"Első alkalommal voltam a Fül-orr-gégeközpont-nál. Hosszú évek óta fennálló panaszommal kerestem fel a Főorvos Urat. A vizsgálat nem volt túl kellemes, de nagy körültekintéssel végezte, így a vártnál kevésbé volt fájdalmas. Számomra is érthető magyarázattal találkozhattam a panaszaimra. A Főorvos Úr további teendőket vázolta, amit teljes mértékben elfogadok. A szükséges vizsgálatokat, beavatkozásokat szívesen választottam és választom Önöknél."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK