Az MR ionizáló (röntgen) sugárzás nélkül képes az atomokban található protonok mágneses rezonanciáját felhasználva a CT-hez hasonló részletgazdag, keresztmetszeti képeket készíteni. A műszer két fő működési eleme a mágneses tér és a nagyfrekvenciás rádióhullám. A kettő összehangolt működésével tapogatják le a szervezetben a hidrogén atomok helyét. Mivel a csont, az izom, az agy és egyéb szövetekben a hidrogén eloszlása nem egyenletes, de az egyes szövetekre jellemző, igen részletgazdag képet tudunk az MR segítségével készíteni. Az MR elsősorban a lágyrészek, hasi-mellkasi szervek, agy vizsgálatára alkalmas.
Az MR hátránya, hogy klausztrofóbiában (bezártsági félelem) szenvedők nem vagy csak igen nehezen vizsgálhatóak, tekintettel arra, hogy a vizsgálat egy szűk csőben történik, miközben a cső körül forgó alkatrészek igen erős hanghatást keltenek. A modern MR készülékek egyik fő fejlődési iránya éppen ezért a cső rövidítése.
Jelentkezzen be online vizsgálatunkra
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.
Az időskori nyelési nehézség (diszfágia) nem csak egy kellemetlen tünet. Súlyos szövődményekkel (alultápláltság, kiszáradás, aspirációs tüdőgyulladás) járhat, drasztikusan rontja az életminőséget, és az idős emberek elszigetelődéséhez vezethet. Becslések szerint az 50 év felettiek több mint 20 százaléka tapasztal diszfágiát. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész-foniáter szakorvosa az időskori diszfágia okairól és kezelési lehetőségeiről beszél.
A légkondicionáló berendezések könnyebben elviselhetővé teszik a forró nyári időszakokat, ám nem árt tisztában lenni ezeknek a praktikus eszközöknek az egészségre gyakorolt hatásaival. Miért okozhat fülfájást a klímahasználat? –tettük fel a kérdést dr. Holpert Valériának, a Fül-orr-Gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberének.