5 kérdés a fülzúgásról

5 kérdés a fülzúgásról

Dr. Fülöp Györgyi Létrehozva: 2018.06.28 Módosítva: 2023.11.23

A fülzúgás, fülcsengés gyakori panasz. Mi okozhatja és miért fontos, hogy mielőbb orvoshoz forduljunk, ha panaszaink vannak? Többek közt erről is kérdeztük dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gégeközpont orvosát.

Mit nevezünk fülcsengésnek, vagy fülzúgásnak?

Zúgás, csengés, ciripelés, duruzsolás – ha tapasztalta már ezeket a hangokat egy csendes szobában ülve, ahol a zajok nem külső forrásból eredtek, akkor valószínűleg fülzúgásban szenved. A hangok lehetnek enyhék, vagy hangosabbak, jelentkezhetnek egyik oldalon, vagy mindkét fülben is, folyamatosak, vagy pulzálóak. A páciensek egy részénél a tünetek idővel az életminőséget is jelentősen rontják, zavarják a nyugodt pihenést, tanulást, munkavégzést, jobb ezért mielőbb orvoshoz fordulni és kezeltetni.

Online Bejelentkezés

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Kiket veszélyeztet?

Az évek múlásával az idegrostok száma is jelentősen csökken, ez pedig hozzájárulhat az idősebb korban megjelenő fülzúgáshoz. A hallás folyamatában szintén fontos szerepet játszó szőrsejtek károsodása azonban már fiatalabb korban is bekövetkezhet, rendszerint zajártalom következtében. Ezért bizonyos foglalkozási körökben – építkezésen, iparban dolgozóknál, zenészeknél, katonáknál - még nagyobb a fülzúgás kialakulásának rizikója. A fülzúgás kialakulásának kockázatát növeli a dohányzás, stresszes életmód, a magas-, vagy alacsony vérnyomás betegség és az érszűkület is. Bizonyos gyógyszerek is előidézhetik: antibiotikumok, a rosszindulatú, daganatos betegségek gyógyításban használt készítmények, vagy vizelethajtók szedése mellett is kialakulhat fülzúgás, emellett gyakran jelentkezik poszttraumatikus stressz-szindrómás betegeknél is. Bármilyen okból kialakuló belsőfül-vérellátási zavar hatására is létrejöhet, gyakran halláscsökkenés mellett. Fülzúgást okozhatnak a nyaki csigolyák elváltozásai, fogászati rendellenességek, élvezeti szerek is, de jelentkezhet fülkürt hurut, vagy középfül-gyulladás és fülműtét szövődményeként is.

Hogyan készüljünk a kivizsgálásra?

A fülzúgást hirtelen hanghatás is kiválthatja, egy hangos durranás, koncert, vagy balesetből fakadó hang. Érdemes átgondolni, előfordult-e ilyesmi a közelmúltban. Néhány gyógyszer is közrejátszhat a fülzúgás megjelenésében, kivizsgálás előtt ezért írjuk össze a rendszeresen szedett készítményeket és a recept nélkül kapható szereket, táplálék kiegészítőket is. Jegyezzük fel, ha a közelmúltban valamilyen balesetet szenvedtünk, a fejet, vagy a nyakat sérülés érte, vagy műtéten estünk át. Az is fontos információ lehet, hogy fogyasztunk-e rendszeresen koffeint, vagy alkoholt, dohányzunk-e, mennyi folyadékot veszünk magunkhoz naponta, illetve sok stressz ér-e a mindennapokban. Ha készült bármilyen laborvizsgálat, képalkotó vizsgálat a közelmúltban, annak eredménye is fontos lehet.

Kell majd gyógyszert kell szednem, hogy megszűnjön a fülzúgás?

Rövidebb ideje fennálló fülzúgás hátterében különböző okokból kialakult vérellátási zavar állhat, ezért itt afűlzúgás kezelés során rendszerint valóban keringésjavítókat adunk, ill. a kezdeti időszakban -első 10 nap- a szteroid terápiától várjuk leginkább a javulást – magyarázza dr. Fülöp Györgyi. A kellő folyadékbevitel minden időszakban fontos. Ha a páciens hajlamot mutat rá, akkor a kezdeti időszakban is ki lehet egészíteni jó hatásfokú -nem gyógyszeres- kezeléssel a keringésjavítást!

Alternatív módszerekkel is kezelhető?

Ha a gyógyszeres kezeléssel sem érünk el érezhető javulást, akkor alternatív kezelési módok is szóba jönnek. A magyar kutatók által kifejlesztett - a korábban használtakhoz képest sokszoros teljesítményű- lágy lézerrel az utóbbi két évben igen jó eredmények születnek! A mágneses terápia továbbra is jó alternatíva lehet, de fontos tudomásul venni, hogy 4-6 hetes, naponta történő kezeléstől várhatunk csak általában javulást! A "Neuromoduláció" elvén működő készülékeknél a megfelelően kiválasztott, a fülzúgást elfedő hangot szintén tartósan javasolt alkalmazni, így elősegítheti, hogy agyunk "elfelejtse" a berögzült hangot. Sajnos sem a gyógyszeres, sem az alternatív lehetőségek alkalmazása nem garancia arra, hogy a páciens tünetmentessé váljon, de a részletes anamnézis felvétel segítheti az orvost a leghatásosabb kezelés megválasztásában.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornö/Úr,

Szeretném a véleményét kérni.
Két hónappal ezelött volt egy egyszerü megfázásom, ami alatt elvesztettem a szaglásomat, valamint az ízlelésemet. Pár hétig betudtam a megfázàsnak, hiszen máskor is volt már ilyen.
A megfázásból teljesen meggyógyultam, viszont a szaglás és ízlelés nem tért vissza. A háziorvos az orrnyálkahártya gyulladását állapította meg, melyre Nasonex steroid tartalmú orrsprayt írt fel. Ez, 3 heti használat utàn sem hasznàlt semennyire, így visszentem. A háziorvosom szerint nem javult a gyulladás, most Fixonase orrcseppet kaptam, ami erösebb steroid. Ezt egy hete használom, nulla eredménnyel. Így már 8 hete nincs se szaglásom, se ízérzèkelésem. A következö lépcsö a kórházi kivizsgálás lenne, arra viszont kb 6 hónapot kellene várnom. Az eset Angliában történik.
A kérdésem a következö: vajon egy antibiotikumos kezelés jó eséllyel gyógyítana, esetleg érdemesebb-e Magyarországon kezeltetni privát orvosnál, aki nemcsak a tünetet, de az okot is megszüntetné?

Mellékszálként még annyit, hogy az elmúlt évben volt egy szemfenék-gyulladásom (Uveitis), valamint ennek további vizsgálatakor egy tüdö CT vérrögöket mutatott a tüdömben. Viszont egyiknél sem volt semmi tünetem, szóval vizsgálatok sorozata után arra jutottak a brit orvosok, hogy valamiféle gyulladàs okozhatta/táplálhatta ezeket.
Véleményem szerint ez a még mindig fennálló gyulladás okozhatja a jelenlegi problémámat is. Viszont ezt felvetve a háziorvosnak, ö csak elbagatellizálta.

Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi
Kedves Péter!
A gyulladásos hátteret egy egyszerű laborvizsgálat tisztázhatja. Angliában tudom háziorvosnál ez sem egyszerű, de talán magánlaborban... Ami kell: vérkép, CRP. Ha a CRP értéke nem haladja meg a 20-at, akkor nem kell antibiotikumot szednie. Javasolt ilyen esetben egy arckoponya CBCT elvégzése is, hogy azon látszik-e valamilyen eltérés. Steroidos orrspray használatát kb 3 hónapig szoktuk folyamatosan ajánlani, mellé B Vitamin komplexet is szedhetne. Sajnos így sincs garancia arra, hogy panaszai megszűnjenek, de még ne adja fel a reményt.

Tisztelettel:
dr. Fülöp Györgyi

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Pontosság, precizitás

Pontosság, precizitás, kedvesség a recepcióban is és a doktornő részéről is. Eddig csak 1 vizsgálaton vettem részt, de minden tökéletes volt! Nagyon meg voltam elégedve!

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

A hang világnapjának megünneplése (április 16.) brazil orvosok, logopédusok, valamint énektanárok kezdeményezésére indult el 1999-ben, amelyhez évről évre újabb országok csatlakoznak. Az idei világnap alkalmából dr. Kiss Sándor, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, audiológus szakembere osztott meg néhány érdekességet az emberi hangokról.  

További részletek
Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Kiss Sándor nevével

Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Kiss Sándor nevével

Fontos, betegek biztonságát veszélyeztető internetes visszaélésre hívja fel a Fül-Orr-Gége Központ minden páciens figyelmét.

További részletek
Fejhallgatón érkezik a halláskárosodás a gamerek életébe

Fejhallgatón érkezik a halláskárosodás a gamerek életébe

Becslések szerint 2022-ben több mint 3 milliárdan hódoltak rendszeresen a videójátékoknak, miközben egy nemrégiben közzétett tanulmány arra hívja fel a figyelmet, hogy a gamerek akár visszafordíthatatlan halláskárosodást is szenvedhetnek a helytelen fülhallgató használat miatt. Dr. Kiss Sándor, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, audiológus szakembere szerint a videójátékokkal összefüggő fülhallgató használat egyre komolyabb problémát jelent a fiatalok körében is.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Kiss Sándor
Dr. Kiss Sándor Audiológus, fül-orr-gégész
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

Prima Medica Egészségközpontok