Fülzúgás: hogyan készüljünk az orvosi vizsgálatra?

Fülzúgás: hogyan készüljünk az orvosi vizsgálatra?

Dr. Fülöp Györgyi Módosítva: 2023.11.21 16:00

A fülzúgás, fülcsengés gyakori panasz, melynek több kiváltó oka is ismert. A kezelés eredményesebb lehet, ha nem halogatjuk a problémát, nem várunk arra, hogy magától elmúljon, hanem már az első tünetek megjelenése után rövid idővel orvoshoz fordulunk. Az orvosi kivizsgálásra érdemes néhány dolgot átgondolni, melyek fontos információk lehetnek a diagnózishoz.

Romló életminőség

Zúgás, csengés, ciripelés, duruzsolás – ha tapasztalta már ezeket a hangokat egy csendes szobában ülve, ahol a zajok nem külső forrásból eredtek, akkor valószínűleg fülzúgásban szenved. A hangok lehetnek enyhék, vagy hangosabbak, jelentkezhetnek egyik oldalon, vagy mindkét fülben is, folyamatosak, vagy pulzálóak – magyarázza dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa. A kezeletlen tünetek idővel az életminőséget is jelentősen rontják, a fülzúgás a nyugodt pihenést, tanulást, munkavégzést is zavarja, jobb ezért mielőbb orvoshoz fordulni és kezeltetni.

Online Bejelentkezés

Dr. Fülöp Györgyi

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Amiről beszéljen orvosának

A fülzúgás kivizsgálásának lényeges eleme a beteg részletes kikérdezése. Kezelőorvosát érdekelni fogja, hogy mikor és hogyan kezdődtek a panaszai, pontosan milyen tüneteket észlel, ezek miként befolyásolják az ön mindennapjait, társas kapcsolatait. Mivel a fülzúgás hátterében több kiváltó ok is állhat, ezért fontos olyan kérdéseket is feltenni, amelyek ezeket segíthetnek tisztázni.

Amire még érdemes készülni

A fülzúgást hirtelen hanghatás is kiválthatja, egy hangos durranás, koncert, vagy balesetből fakadó hang. Érdemes átgondolni, előfordult-e ilyesmi a közelmúltban. Néhány gyógyszer is közrejátszhat a fülzúgás megjelenésében, kivizsgálás előtt ezért írjuk össze a rendszeresen szedett készítményeket és a recept nélkül kapható szereket, táplálék kiegészítőket is. Jegyezzük fel, ha a közelmúltban valamilyen balesetet szenvedtünk, a fejet, vagy a nyakat sérülés érte, vagy műtéten estünk át. Az is fontos információ lehet, hogy fogyasztunk-e rendszeresen koffeint, vagy alkoholt, dohányzunk-e, mennyi folyadékot veszünk magunkhoz naponta, illetve sok stressz ér-e a mindennapokban. Ha készült bármilyen laborvizsgálat, képalkotó vizsgálat a közelmúltban, annak eredménye is fontos lehet, mondja dr. Fülöp Györgyi.

Kérdezzen a betegségéről!

A vizsgálat során a kezelőorvos alaposan kikérdezi a pontos diagnózis érdekében, ám hasznos lehet, ha ön is informálódik betegségéről. A tapasztalatok szerint ugyanis a betegség kezelését segíti, ha ismeri és érti, hogy mi miért történik. Érdemes rákérdeznie, hogy mi ez a betfülzúgás kivizsgálás kezelésegség, mi okozza és milyen terápiák léteznek a kezelésére, illetve melyek azok, amelyek önnél is hatásosak lehetnek. Bátran kérdezzen rá a hétköznapokban hasznos praktikákra, érdeklődjön a stresszkezelő technikák, vagy egyéb kiegészítő gyógymódok előnyeiről.

Nem kell együtt élnie a fülzúgással!

Dr. Fülöp Györgyi szerint a betegek számára általában már az is óriási megkönnyebbülést jelent, ha a kivizsgálás során beszélhetnek a panaszaikról és megnyugtató magyarázatot, választ kaphatnak kérdéseikre. Az érintettek többségét nagyon zavarják a tünetek, sokan attól is tartanak, hogy valami komolyabb problémájuk van, megrémíti őket a gondolat, hogy életük végéig együtt kell majd élniük a betegségükkel. Pedig nem kell. A fülzúgás jól kezelhető, mindenképp jobban, mint az a köztudatban él! Mindenképp informálja orvosát az eddig kipróbált gyógyszerekről, kezelési módokról és azok eredményéről, vagy sikertelenségéről. A néhány szokásosan alkalmazott szer mellett néhány egyéb, kevésbé ismert készítmény és kezelő eszköz is alkalmazható, de hogy kinél melyiknek az alkalmazásától várható nagyobb valószínűséggel eredmény, ahhoz kell az igen részletes anamnézis felvétel!

Téma szakértője

Orvos válaszol

Üdvözlöm!
Azt szeretném meg kérdezni, hogy a renitek 5mg vérnyomás csökkentő okozhat-e fülzúgást? Kb 1 éve szedem. De volt egy bacteriális torokgyulladásom amire készer is írtak antibiotikumot és az utolsó az nagyon erős volt.Mellékhatásként a hallás károsodás is benne volt.Most hyngosa cseng a fülem és szeretném meg kérdezni,hogy ha változtatok a vérnyomás csökkentő gyógyszeren rendeződhet-e?
Tisztelettel:Bartal Györgyné

Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi
Tisztelt Bartal Györgyné!
Az elmondottak alapján a fülzúgása inkább a lezajlott fertőzés miatt, vagy az arra szedett gyógyszerek miatt indulhatott el, bár ez csak feltételezés.
A vérnyomáscsökkentőt nem javaslom, hogy önkényesen módosítsa, ezt csak a kezelőorvosával konzultálva tegye!

Üdvözlettel,

Dr. Fülöp Györgyi

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Mindent szemléletesen és részletesen elmagyarázott

"A főorvosnő nagyon kedvesen fogadott, mindent szemléletesen és részletesen elmagyarázott, és végre először az ok-okozati összefüggésekre is kaptam magyarázatot. Tökéletesen elégedett voltam."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Ezért tapasztalhat fülfájást, ha túlzásba viszi a klímahasználatot

Ezért tapasztalhat fülfájást, ha túlzásba viszi a klímahasználatot

A légkondicionáló berendezések könnyebben elviselhetővé teszik a forró nyári időszakokat, ám nem árt tisztában lenni ezeknek a praktikus eszközöknek az egészségre gyakorolt hatásaival. Miért okozhat fülfájást a klímahasználat? –tettük fel a kérdést dr. Holpert Valériának, a Fül-orr-Gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberének.

További részletek
A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A nők negyedénél, a férfiak 40 százalékánál rendszeresen jelentkezik a horkolás, ami a velük egy ágyban alvó társukra is rossz hatással van. Számtalan horkolásgátló termék érhető el az interneten, de vajon működnek is ezek a pihentető alvást ígérő termékek? Dr. Csóka János, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, fej-nyaksebész szakembere azt tanácsolja, hogy horkolás esetén inkább vizsgáltassuk ki annak okát.

További részletek
9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

A hang világnapjának megünneplése (április 16.) brazil orvosok, logopédusok, valamint énektanárok kezdeményezésére indult el 1999-ben, amelyhez évről évre újabb országok csatlakoznak. Az idei világnap alkalmából dr. Kiss Sándor, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, audiológus szakembere osztott meg néhány érdekességet az emberi hangokról.  

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Kiss Sándor
Dr. Kiss Sándor Audiológus, fül-orr-gégész
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK