Fülzúgás: hogyan készüljünk az orvosi vizsgálatra?

Fülzúgás: hogyan készüljünk az orvosi vizsgálatra?

Dr. Fülöp Györgyi Módosítva: 2023.11.21 16:00

A fülzúgás, fülcsengés gyakori panasz, melynek több kiváltó oka is ismert. A kezelés eredményesebb lehet, ha nem halogatjuk a problémát, nem várunk arra, hogy magától elmúljon, hanem már az első tünetek megjelenése után rövid idővel orvoshoz fordulunk. Az orvosi kivizsgálásra érdemes néhány dolgot átgondolni, melyek fontos információk lehetnek a diagnózishoz.

Romló életminőség

Zúgás, csengés, ciripelés, duruzsolás – ha tapasztalta már ezeket a hangokat egy csendes szobában ülve, ahol a zajok nem külső forrásból eredtek, akkor valószínűleg fülzúgásban szenved. A hangok lehetnek enyhék, vagy hangosabbak, jelentkezhetnek egyik oldalon, vagy mindkét fülben is, folyamatosak, vagy pulzálóak – magyarázza dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa. A kezeletlen tünetek idővel az életminőséget is jelentősen rontják, a fülzúgás a nyugodt pihenést, tanulást, munkavégzést is zavarja, jobb ezért mielőbb orvoshoz fordulni és kezeltetni.

Online Bejelentkezés

Dr. Fülöp Györgyi

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Amiről beszéljen orvosának

A fülzúgás kivizsgálásának lényeges eleme a beteg részletes kikérdezése. Kezelőorvosát érdekelni fogja, hogy mikor és hogyan kezdődtek a panaszai, pontosan milyen tüneteket észlel, ezek miként befolyásolják az ön mindennapjait, társas kapcsolatait. Mivel a fülzúgás hátterében több kiváltó ok is állhat, ezért fontos olyan kérdéseket is feltenni, amelyek ezeket segíthetnek tisztázni.

Amire még érdemes készülni

A fülzúgást hirtelen hanghatás is kiválthatja, egy hangos durranás, koncert, vagy balesetből fakadó hang. Érdemes átgondolni, előfordult-e ilyesmi a közelmúltban. Néhány gyógyszer is közrejátszhat a fülzúgás megjelenésében, kivizsgálás előtt ezért írjuk össze a rendszeresen szedett készítményeket és a recept nélkül kapható szereket, táplálék kiegészítőket is. Jegyezzük fel, ha a közelmúltban valamilyen balesetet szenvedtünk, a fejet, vagy a nyakat sérülés érte, vagy műtéten estünk át. Az is fontos információ lehet, hogy fogyasztunk-e rendszeresen koffeint, vagy alkoholt, dohányzunk-e, mennyi folyadékot veszünk magunkhoz naponta, illetve sok stressz ér-e a mindennapokban. Ha készült bármilyen laborvizsgálat, képalkotó vizsgálat a közelmúltban, annak eredménye is fontos lehet, mondja dr. Fülöp Györgyi.

Kérdezzen a betegségéről!

A vizsgálat során a kezelőorvos alaposan kikérdezi a pontos diagnózis érdekében, ám hasznos lehet, ha ön is informálódik betegségéről. A tapasztalatok szerint ugyanis a betegség kezelését segíti, ha ismeri és érti, hogy mi miért történik. Érdemes rákérdeznie, hogy mi ez a betfülzúgás kivizsgálás kezelésegség, mi okozza és milyen terápiák léteznek a kezelésére, illetve melyek azok, amelyek önnél is hatásosak lehetnek. Bátran kérdezzen rá a hétköznapokban hasznos praktikákra, érdeklődjön a stresszkezelő technikák, vagy egyéb kiegészítő gyógymódok előnyeiről.

Nem kell együtt élnie a fülzúgással!

Dr. Fülöp Györgyi szerint a betegek számára általában már az is óriási megkönnyebbülést jelent, ha a kivizsgálás során beszélhetnek a panaszaikról és megnyugtató magyarázatot, választ kaphatnak kérdéseikre. Az érintettek többségét nagyon zavarják a tünetek, sokan attól is tartanak, hogy valami komolyabb problémájuk van, megrémíti őket a gondolat, hogy életük végéig együtt kell majd élniük a betegségükkel. Pedig nem kell. A fülzúgás jól kezelhető, mindenképp jobban, mint az a köztudatban él! Mindenképp informálja orvosát az eddig kipróbált gyógyszerekről, kezelési módokról és azok eredményéről, vagy sikertelenségéről. A néhány szokásosan alkalmazott szer mellett néhány egyéb, kevésbé ismert készítmény és kezelő eszköz is alkalmazható, de hogy kinél melyiknek az alkalmazásától várható nagyobb valószínűséggel eredmény, ahhoz kell az igen részletes anamnézis felvétel!

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő/Úr.
Szeretnék segítséget kérni, hogy merre kellene mennem jelenleg.Több mint 10 hónapja van egy "dudor" a nyakamon, az ádámcsutkától 3cm-rel jobbra, és 4cm-rel feljebb.Voltam 5x vérvételen, és egyszer ultrahangon vele.Állítólag nyirokcsomó, de konkrét segítséget nem kaptam azóta se, hogy mi a teendőm vele..Nem kaptam rá gyógyszert, semmit sem.Az első 4. hónapban borsó nagyságú volt, jelenleg dupla akkora nagyjából.(Körülbelűl egy nagy babnyi.)Szeretnék megválni tőle, és pontosan tudni mi ez.Műtét-től sem félek, csak már nagyon zavar.Illetve kicsit félek is tőle, hogy valami rosszindulatú daganat.

Előre is köszönöm a válaszát!

Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi
Tisztelt Kollár Bence!

A nyakán növekvő terime miatt jó lenne előbb egy fül-orr-gégészeti vizsgálat, ahol a szövetpluszról néhány alap információt le kell írni (méret, állag, mobilitás,..) és a kialakulás oka is esetleg kiderülhet.
Utána kéne egy kontroll Uh vizsgálat, a méret, szerkezet és a környező képletek felmérésére.
Ha ezek indokolják, akkor aspirációs cytológiai vizsgálat lehet a következő lépcső, amikor sejteket szívnak le, megvizsgálják és kapunk egy előzetes, de még nem szövettani eredményt, hogy kb. mivel állunk szemben.
Ezek alapján lehet dönteni arról, hogy érdemes, vagy szükséges-e műtét, vagy más egyéb kezelés!

Üdvözlettel,
Dr. Fülöp Györgyi

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

dr. Seregi Antal

"A Doktornő szívélyesen fogadott a részletes kórelőzmény felvételét követően az alapos szakvizsgálaton felül neurológiai vizsgálatot is végzett és magyarázta el - állatorvosi neurológiával foglalkozó "szaklaikus"nak - a vizsgálatok indokát, értelmét, eredményét és a javasolt terápiát. A beteghez és a betegséghez való hozzáállása példaértékű, szívből ajánlom mindenkinek."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK