Sokan rendszeresen szedik, pedig orrdugulást okozhat

Sokan rendszeresen szedik, pedig orrdugulást okozhat

Dr. Csóka János Módosítva: 2023.11.23 13:55

Ha eddig nem sikerült feltárni a hetek-hónapok óta fennálló orrdugulás okát, akkor érdemes a rendszeresen szedett gyógyszerek mellékhatásait is ellenőrizni. Egyes vérnyomáscsökkentők is okozhatnak orrdugulást, ha nem történik meg időben a gyógyszer cseréje, és az orrdugulás kezeletlen marad, akkor akár műtétet igénylő szövődmények is kialakulhatnak.

Az orrdugulás kivizsgálása

Orrdugulás több okból is jelentkezhet. Lehet légúti betegségek, allergia tünete, okozhatja orrpolip, orrsövényferdülés, de jelezhet az orrüregben létrejött daganatos elváltozást is. A tartós orrdugulást ezért soha nem szabad fél vállról venni, ha három hétnél tovább fennáll, akkor mindenképp javasolt kivizsgáltatni – tanácsolja dr. Csóka János fül-orr-gégész, a Fül-orr-gégeközpont főorvosa. A fül-orr-gégészeti kivizsgálás során a szakorvos részletesen tájékozódik a korábbi betegségekről, majd a fül, a torok, a gége és az orr vizsgálata következik. Szükség lehet további – laboratóriumi és képalkotó - vizsgálatokra is.

Online Bejelentkezés

Dr. Csóka János

Ostrom utcai rendelő - 1015 Budapest, Ostrom utca 16. I.emelet

Már a beszélgetés alatt kiderülhet az orrdugulás oka

A vizsgálat első lépése a beteg kikérdezése, amire jó, ha már otthon is felkészülünk. A korábbi betegségek, esetleg műtétek mellett fontos, hogy átgondoljuk mikor kezdődtek a panaszaink. Pontosan írjuk le a tüneteinket: mindkét oldalon jelentkezik, vagy féloldali az orrdugulás. Inkább nappal, vagy éjszaka jellemző, szabadban vagy a lakásban, zárt térben erősebbek-e a tüneteink. Nagyon fontos adat, hogy írjuk fel a rendszeresen szedett gyógyszereink nevét és adagolását is. Bizonyos gyógyszerek ugyanis mellékhatásként orrdugulást is okozhatnak, gyakran vérnyomáscsökkentők szedése kapcsán találkozunk ezzel a problémával – mondja dr. Csóka János.

Sok embert érinthet

Hazánkban ma 3,5 millió embernél fordul elő a magasvérnyomás betegség, a korszerű terápiás elvek szerint többségük nem egy, hanem többféle gyógyszert is szed, hogy a vérnyomását csökkentse. Egyéntől függően bizonyos készítmények orrdugulást, illetve az alsó orrkagyló megnagyobbodását is okozhatják, ami szintén orrdugulást idéz elő. Rosszabbik esetben ilyenkor a beteg a nátha esetén is használatos, recept nélküli orrsprayket kezdi el használni, ami viszont az előírt időn túl komoly mellékhatásokat – orrnyálkahártya károsodást, az alsó orrkagyló megnagyobbodást, ezáltal orrdugulást – okozhat. Jobbik esetben a tartós orrdugulására kap ugyan valamilyen kezelést – általában szteroidvérnyomás gyógyszer orrsprayt – de amíg a kiváltó okot nem szüntetjük meg, addig ez az állapot fennmarad.

Gyógyszercsere és műtét

Fontos, hogy a beteg jelezze a problémát a kezelőorvosának és olyan vérnyomáscsökkentőt kapjon, ami nem okoz ilyen mellékhatást, az orrdugulása így a továbbiakban nem fog jelentkezni. Ha azonban a betegnél már a gyógyszer mellékhatásaként, vagy a túlzásba vitt orrspray használat következtében az alsó orrkagyló megnagyobbodása tartóssá vált - akkor azt műtéti úton kezelni kell -, ezt ugyanis önmagában a gyógyszer cseréje már nem fogja megoldani. Ilyenkor helyi érzéstelenítésben végzett, rádiófrekvenciás műtéttel van lehetőség az orrkagylók méretét kisebbíteni. A beavatkozáshoz nincs szükség kórházi bennfekvésre, a rendelőben el tudjuk végezni, megközelítőleg egy órát vesz igénybe – magyarázza dr. Csóka János. A rádiófrekvenciás műtét segítségével a korábban állandóan bedugult orr szabaddá válik, így az előzőekben rendszeresen használt orrsprayk elhagyhatók.

Téma szakértője

  • Dr. Csóka János

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, fej-nyak sebész, horkolás specialista
  • Specialitások:
    • garat és mandula specialista
    • orrdugulás és orrsövény-ferdülés megszüntetése
    • horkolás gátlás 
    • felnőtt és gyermek fül orr gégészet
    • fül-orr-gégészeti műtétek / kisműtétek

     

    További vélemények Dr. Csóka Jánosról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit

     

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő/Úr!

Szeretnék véleményt, segítséget kérni.
Mellékleletként nyaki UH-n találtak két jókora, inhomogén nyirokcsomót a nyakamon, ami nem fáj, nem is tapintható. Az egyik 20 mm-es, kerekded, érhez közeli, a másik asszimetrikus, 26x12 mm-es. Gégészeti státusz az negatív, de elsősorban a családi kórelőzmény miatt aspiratiós cytológiat kértek, ami sikertelen volt.
A fül-orr-gégész kizárólag(!) kontrasztanyagos nyaki MR-t kérne, de az GFR 30 alatt van és korábban az előkészítés ellenére is baj volt a kontrasztanyag után.
Sajnos, nem engedhetem meg magamnak még azt a luxust sem, hogy egy hétre elmenjek táppénzre, nemhogy hetekre, így nekem ez nagyon rossz megoldás lenne.
Natív nyaki MR-t tudnék csináltatni, de nem tudom van-e értelme vagy ez felesleges pénzkidobás.
Nem tudom van-e okom izgulni, próbáljak-e meg lépni valamerre. Azzal próbálom nyugtatni magam, hogy a kardiológus az UH előtt egy héttel szívburokgyulladást (fibrines) talált, amiről én nem tudtam, hogy talán amiatt van. Én ezt említettem, de választ nem kaptam, hogy állhat-e ez a háttérben, mert ha igen, akkor akkor 3 hónap múlva elmegyek UH-ra és ennyi, nem izgulok és szorongok feleslegesen.
Szeretnék véleményt és tanácsot kérni.

Köszönöm szépen előre is! Csaba


Dr. Csóka János
Dr. Csóka János
Kedves Csaba!

UH-vezérelt nyaki nyirokcsomó vékony tű biopsziát (UH-vezérelt FNAB) javasolnék az Ön esetében, annak nagyobb a találati aránya, amennyiben a korábbi szúrás sikertelennek bizonyult.

Tisztelettel:
Dr. Csóka János


Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szimpatikus, kedves

Dr. Csóka Jánosnál jártunk, nagyon szimpatikus orvos, a gyerekkel kedvesen bánt. Műtétet javasoltak többen, de ő megnyugtatott minket, hogy nincs rá szükség. Őhozzá fogunk visszajárni a gyerekkel és másnak is nyugodt szívvel fogjuk ajánlani.

További vélemények

Hírek

Gégetükrözés - fájdalmatlan és fontos vizsgálat!

Gégetükrözés - fájdalmatlan és fontos vizsgálat!

A gégetükrözés szó hallatán néhányan szorongani kezdenek, holott egy fájdalmatlan és sok esetben igen fontos vizsgálatról van szó. Legyen szó krónikus rekedtségről, gombócérzésről vagy a hang bármilyen problémájáról, a gégetükrözés hasznos információkkal szolgálhat az okokról. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa beszélt a vizsgálat indikációiról és lehetőségeiről.

További részletek
Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.

További részletek
Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész, horkolás specialista
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, szédülés specialista
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK