Énekeljen, hogy megszabaduljon a horkolástól!

Énekeljen, hogy megszabaduljon a horkolástól!

Dr. Holpert Valéria Módosítva: 2018.12.11 14:27

Egy friss kutatás szerint, a rendszeres énekórák nemcsak a tiszta hangzás elérésében segítenek, de a hangképzés, énektechnika fejlesztésével a horkolás is csökkenthető.

Napi 20 perc gyakorlás 3 hónapig

Az Exeter University közreműködésével szervezett kutatásban 60 krónikus és 60 enyhe, vagy közepes mértékben horkoló közül kiválasztott résztvevőknek három hónapon keresztül, napi 20 percet kellett ének gyakorlással tölteniük, a kutatóktól kapott eszközök, hanganyagok segítségével. A kontroll csoport tagjai ez idő alatt nem változtattak korábbi életmódjukon. A kutatók a vizsgálat végén megállapították, hogy a rendszeresen éneklő csoport tagjai közt jelentősen csökkent a horkolás súlyossága, erőssége és javult az alvás minősége.

A gyenge izmok erősítése

horkolás-beszédterápiaDr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa hangképzési zavarok kezelésével is foglalkozik. A kutatással kapcsolatban a doktornő elmondta, hogy a horkolás több kiváltó oka közül az egyik valóban a torok bizonyos izmainak gyengesége. „A horkoló hang a felső légutak lágy szöveteinek (lágy szájpadlás, nyelvcsap, mandulák, nyelvgyök, a torok hátsó és oldalsó falai) vibrációja révén jön létre. Alvás közben az izmok és a kötőszövetek ellazulnak és a ki-be áramló levegő a felső légutak lágy szöveteit mozgásba hozza. Ha a lágy szájpadlás és a torok felső részén található garat izmok tónusa egyébként is gyenge, akkor ez a hatás fokozottan érvényesül. A jelenség főként idősebb korban gyakori, mert a kor előrehaladtával a torok izomszöveteinek tónusa jelentősen csökken.”

Az éneklés sem mindenkinek használorrsövényferdülés, orrpolip

A gyenge izomtónus csak az egyik lehetséges kiváltó ok, ami horkolást okozhat. A kellemetlen zajt előidézhetik bizonyos betegségek, például a pajzsmirigy rendellenességek is. Hajlamosító tényező a dohányzás, alkohol fogyasztás és az elhízás is, de esetenként fül-orr-gégészeti műtéti kezelést igénylő elváltozások állnak a hátterében: például orrsövényferdülés, vagy orrpolipozitás. Dr. Holpert Valéria ezért hangsúlyozza, hogy a horkolás kezelése minden esetben alapos kivizsgálást igényel, melynek során azt is ellenőrzik, hogy nincs-e alvás közbeni légzéskimaradás (alvási apnoe), ami a kialvatlanság mellett számos komoly szövődményt – például magas vérnyomás, cukorbetegség – előidézője illetve súlyosbítója lehet. Az alvási apnoe kezeléséhez ugyanis több más eszköz, például pozitív légsínterápia (CPAP) is szükségessé válhat.

Nem muszáj énekelnie, a beszédtechnika is segít!

Ha a kivizsgálás után bebizonyosodik, hogy a horkolást a gyenge izomtónus okozza, akkor sem kell egyből énektanárt keresnie, ha egyébként nem szívesen fakad dalra. A helyes hangképzés elsajátításában, a szükséges izmok erősítésében a beszédgyakorlatok is segítenek. Nem kell bonyolult dologra gondolni, olyan egyszerű mozdulatok rendszeres gyakorlása is segíthet, mint például ha jól artikulálva, a magánhangzókat 20-30 alkalommal elismételjük, vagy a nyelvünket kinyújtjuk és a szánk egyik sarkától a másikig jobbra-balra mozgatjuk, esetleg üres szájjal rágó mozgást utánzunk. A személyre szabott gyakorlatsort beszédterápiás specialista segít összeállítani.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés horkolás kezelésére:

Horkolás kivizsgálásra jelentkezzen be az alábbi gomb segítségével!

            +36 70 8826 307

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

    Rendelési információ:

Orvos válaszol

Tisztelt Cím,

Egy ideje a torkomban érzek egy gombócot, Valamint folyamatos csorgás van, amelyet egy szakorvos szerint az arcüregemben lévő folyamatos gyulladás okozhat. Szeretném megkérdezni, hogy meg lehet e állapítani CT vizsgálattal, hogy mi található a torkomban illetve az arcüregben és ennek milyen költsége lenne.
Köszönettel,
Kiss Tibor

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Kiss Tibor!

Az arcüregekről lehet CBCT vizsgálatot kérni és ebben az esetben indokolt is. Az orrgaratot is megmutatja ez a vizsgálat, de a torokról nincs értelme CT vizsgálatot kérni, mert jól vizsgálható illetve a lágyrész eltéréseket az MR vizsgálat jobban kimutatja.

Üdvözlettel

Dr Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Jó tanácsok

"Kedves, kellemes személy, minden kérdésre szívesen válaszolt, minden lehetséges vizsgálatot elvégzett, jó tanácsokat adott."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Ezért tapasztalhat fülfájást, ha túlzásba viszi a klímahasználatot

Ezért tapasztalhat fülfájást, ha túlzásba viszi a klímahasználatot

A légkondicionáló berendezések könnyebben elviselhetővé teszik a forró nyári időszakokat, ám nem árt tisztában lenni ezeknek a praktikus eszközöknek az egészségre gyakorolt hatásaival. Miért okozhat fülfájást a klímahasználat? –tettük fel a kérdést dr. Holpert Valériának, a Fül-orr-Gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberének.

További részletek
A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A nők negyedénél, a férfiak 40 százalékánál rendszeresen jelentkezik a horkolás, ami a velük egy ágyban alvó társukra is rossz hatással van. Számtalan horkolásgátló termék érhető el az interneten, de vajon működnek is ezek a pihentető alvást ígérő termékek? Dr. Csóka János, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, fej-nyaksebész szakembere azt tanácsolja, hogy horkolás esetén inkább vizsgáltassuk ki annak okát.

További részletek
9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

A hang világnapjának megünneplése (április 16.) brazil orvosok, logopédusok, valamint énektanárok kezdeményezésére indult el 1999-ben, amelyhez évről évre újabb országok csatlakoznak. Az idei világnap alkalmából dr. Kiss Sándor, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, audiológus szakembere osztott meg néhány érdekességet az emberi hangokról.  

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Kiss Sándor
Dr. Kiss Sándor Audiológus, fül-orr-gégész
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK