Ne várja meg, míg függővé válik az orrcseppektől! A következőkben három gyakori fül-orr-gégészeti elváltozást mutatunk be, amelyek tartós orrdugulást okozhatnak, és kezelésükhöz műtétre is szükség lehet.
Nátha, allergia és arcüreggyulladás gyakori tünete az orrdugulás. Ilyen esetekben sokat segít a kezelőorvos által, jól megválasztott orrcsepp, mely akár hosszú távon is biztonsággal alkalmazható. Vannak azonban olyan esetek, amikor az orrdugulás tartósan fennáll és gyógyszerek, orrspray-k segítségével sem mulasztható el. Ha ilyen panaszunk jelentkezik, mindenképp forduljunk fül-orr-gégészhez, aki alapos kivizsgálás során tudja feltárni a kellemetlen tünet kiváltó okát.
Tartós orrdugulást okozhat gyermekkorban a megnagyobbodott orrmandula. Figyelmeztető jel, ha a gyermek horkol, a légúti akadály zavarja a nyugodt alvásban. A beszédfejlődésben, hangképzésben is éreztetheti a hatását, de a szagérzékelésben is gondot okozhat, előfordulhat, hogy a gyermek nem, vagy csak alig érez szagokat. A megnagyobbodott orrmandula nátha esetén gátolhatja a váladék kiürülését, ezáltal fülbetegségekre, visszatérő arcüreggyulladásokra hajlamosíthat – hívja fel a figyelmet a lehetséges szövődményekre dr. Csóka János fül-orr-gégész, a Fül-orr-gégeközpont főorvosa. A műtét szükségességét a panaszok súlyossága határozza meg, ennek elbírálása fül-orr-gégész feladata. A megnagyobbodott orrmandula normál esetben a gyermek 9 éves kora körül visszafejlődhet, 17 éves korra pedig teljesen elsorvadhat.
Az orrpolip az orrnyálkahártya lefűződése, hosszabb-rövidebb nyelű nyálkahártya-képződmény. néha az orrmelléküregekből türemkedik be az orrüregekbe. A polipok térfoglaló folyamatként elzárják a levegő áramlását, akadályozzák a melléküregek szellőzését és ekkor jelentkeznek a betegek számára is érzékelhető tünetek. Azt az állapotot, amikor az orrüregben megjelennek a polipok, orrpolipózisnak nevezzük. A betegségre gyakran az ismétlődő fertőzések hívják fel a figyelmet. A növekvő polipok ugyanis könnyen elzárhatják az orrmelléküregek nyílásait, így a termelődő nyák azokból nem tud kiürülni, előbb-utóbb elfertőződik, krónikus arcüreggyulladás jelentkezhet. Ha valaki orrfolyás, orrdugulás, szagláscsökkenés, fejfájás, horkolás vagy orrhangú beszéd miatt fül-orr-gégész szakorvoshoz fordul, a diagnózis könnyen felállítható az orrüreg vizsgálata alapján.
Az orrot belül közel két egyenlő részre választó orrsövény végleges alakját a 20-25. életév között éri el. Rendellenességre utal az egyoldali, vagy változó orrdugulás, de gyakran csak a szövődmények hívják fel a figyelmet az elváltozásra: gyakori fejfájás, fülészeti- és garatproblémák jelentkezhetnek. Az elhúzódó orrdugulás, orrváladékozás mellett az orrsövényferdülésre gyakran a visszatérő arcüreggyulladás hívja fel a figyelmet, de gondolni kell rá a gyakori középfülgyulladások, vagy horkolás kivizsgálása során is. A gátolt orrlégzés helyett alkalmazott szájlégzés légúti fertőzésekre, garat- és gégehurutra is hajlamosíthat. Orrsövényferdülés jele lehet az orrhangú beszéd is, az eltérés társulhat a külső orr deformitásaival is. Ilyenkor szabad szemmel is láthatóak az eltérése: lehet az egész orr tengelye ferde, vagy a sövény alsó éle valamelyik orrnyílásban aszimmetrikusan megjelenik.
Hírek, melyeket mindenképp olvasson el! |
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt |
|
Bejelentkezés kezelésére: |
Kivizsgálásra jelentkezzen be az alábbi gomb segítségével! |
További vélemények Dr. Csóka Jánosról >>>
Rendelés típusa:
További vélemények"Egy pillanatot sem kellett várakozni. Egyenrangúként kezeli az orvos a beteget illeve a beteg gyermek felé is kellő empátiával ugyanakkor kellő határozottsággal fordul. Kellő alapossággal áttanulmányozta a korábbi leleteket, ki is kérdezett, nem várta el, hogy én foglaljam össze a gyermek kórtörténetét. Nagyon kedves, minden kérdésünkre alaposan válaszolt. Éreztük, hogy a vizit csak rólunk szól, ránk szánják az időt: ránk szabott személyes szolgáltatást kaptunk, nem futószalag ellátást. Türelemmel, alaposan vizsgálta a gyermeket, külön szimpatikus volt, hogy a gyermeket is figyelmesen és türelmesen, a részletekre is odafigyelve kikérdezte, nemcsak engem, mint szülőt. Nagyon fontos, hogy ellátott tanáccsal és fontos dolgokra felhívta a figyelmünket, tájékoztatott a betegség természetéről és arról, hogy milyen esetben kell már a megbeszélt kontroll vizsgálat előtt jelentkeznünk soron kívül. Nekem nagyon megnyugtató, hogy komolyan veszik a tüneteket és akár csak ellenőrző vizsgálatra is megértéssel várnak minket. Érezzük, hogy bátran fordulhatunk az Önök orvosához, mindenképpen megnyugtató és gondos ellátásban részesülünk."
A közelmúltban megdöbbentő hír jelent meg az énekessel kapcsolatban. Egy nap arra ébredt, hogy elvesztette, majd rövid időn belül orrcseppek segítségével visszanyerte a hallását. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát arra kértük, segítsen értelmezni, hogy mi állhat az eset hátterében.
A mononukleózis, csókbetegség vagy Pfeiffer-féle mirigyláz néven is ismert fertőző betegség, melyet az Epstein-Barr vírus (EBV) okoz. Ez a vírus általában nyáron és őszi hónapokban terjed, és a legtöbb esetben tizenévesek és fiatal felnőttek körében okoz megbetegedéseket. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy mit tegyünk, ha a tüneteket tapasztaljuk.
A cukorbetegségről tudjuk, hogy többek között károsíthatja az idegrendszert, a veséket, az ereket és nehezen gyógyuló sebeket, lábszárfekélyt is okozhat. Kevésbé ismert szövődménye a halláskárosodás, mellyel kapcsolatban dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát kérdeztük.
Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!
Köszönettel:
Prima Medica Egészségközpontok