Rekedtség okai: miért megy el a hangom?

Rekedtség okai: miért megy el a hangom?

Dr. Holpert Valéria Módosítva: 2023.11.24 12:51

Aggodalomra ad okot, ha a rekedtség egy légúti betegség – torok- és gégegyulladás - elmúlását követően megmarad, hetek alatt sem javul, illetve ha a hang változása önmagában, látszólag minden ok nélkül jelentkezik. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa összefoglalta a lehetséges kiváltó okokat.

A rekedtség oka: allergia

Az allergiás orrdugulás miatt hátsó garatfali csorgás jelentkezhet. Ilyen esetben a torok felé lecsorgó orrváladék irritálhatja a hangszálakat, ez és a gyakori köhögés is okozhat rekedtséget. Az allergiára szedett antihisztaminok pedig kiszáríthatják a nyálkahártyát, ami szintén nem tesz jót a hangszalagoknak.

Online Bejelentkezés

Dr. Holpert Valéria

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Reflux

A túlzott gyomorsav képződés során a savas gyomortartalom visszajut a nyelőcsőbe. Gyakoran a torkot, a hangszalagokat is irritálja. Ez is állhat a háttérben, ha a hang rekedtessé válik.

Hangszalag csomók

A hang túlerőltetése – a helytelen beszédtechnika, vagy kevés pihentetés – miatt a hangszalagok közepén bőrkeményedés szerű képletek, hangszalag csomók alakulhatnak ki.

Hangszalag polip

Egy másik lehetséges ok, ha a hangunk egyre rekedtsebbé válik, hogy hangszalag polip jelent meg - általában az egyik – hangszalagon. Kiváltó oka elsősorban a hang túlerőltetése, illetve a dohányzás.

Ciszták a hangszalagon

A hangszalagon, vagy annak közelében ciszták is kialakulhatnak. Az orvos valószínűleg műtétet fog javasolni, ha zavaróak, nagymértékben rontják a beszédet.

Sokízületi gyulladás

Ez az autoimmun betegség elsősorban duzzadt, fájó ízületekkel, szem- és nyálkahártya szárazsággal jár. Azonban háromból egy betegnél jelentkeznek hangszalag problémák is: torokfájás és a hangszalagok működési zavara miatt a hang elvesztése is előfordulhat.

Pajzsmirigybetegség

A pajzsmirigy zavarok elsősorban nők körében fordulnak elő. Az általuk okozott szerteágazó tünetek közt szerepelhetnek a hangproblémák. A rekedtség lehet a pajzsmirigy alulműködés egyik tünete, de okozhatja a megnagyobbodott pajzsmirigy is.

Daganatos elváltozást is jelezhet

A tartós dohányzás miatt idővel a hang mélyebbé, rekedtebbé válik, gyakori köhögés jelentkezik. Fontos, hogy ezeket a tüneteket ne bagatellizáljuk el, mert a dohányosok körében háromszor magasabb a kockázata, hogy valamilyen probléma jelentkezik a hangszalagokon. A rekedtség jelezhet akár daganatos elváltozást is a torokban. Az elváltozás lehet jóindulatú is - gyakori a hangszalag polip kialakulása - de műtéti kezelést igényel.

Helytelen beszédtechnika

Ha hang könnyen elfárad, megjelennek a túlerőltetésből adódó problémák. A megfelelő beszédtechnika különösen azok számára fontos, akik munkájukból adódóan sokat beszélnek.

„Ha estére rendszeresen berekedünk, vagy napközben sokat köszörüljük a torkunkat, az nem jó jel. Ilyenkor érdemes szakember segítségét kérni a helyes, a hangszalagok számára sem megerőltető hanghasználat elsajátításához.”

Hogyan vigyázhat a hangjára?

  • Ügyeljünk a folyadék fogyasztásra! A megfelelően hidratált hangszalagok kevésbé sérülékenyek, a jelentős igénybevételt is kevésbé sínylik meg.
  • A száraz levegő belélegzése sem kedvez a hangszalagoknak. Télen a fűtés, nyáron a légkondicionáló miatt kell ügyelni a párásításra.
  • A dohányzás, a dohányfüstös levegő belélegzése is irritálja a hangszálakat, hosszútávon pedig hozzájárulhat daganatos elváltozás kialakulásához is.
  • Vannak, akik megszokásból krákognak, köszörülik a torkukat, köhécselnek, ezek azonban mind nagyon megterhelik a hangszalagokat, csakúgy, mint a túl hangos, vagy túl sok beszéd.

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

    Rendelési információ:

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor úr/Doktornő! A következő problémával fordulok Önhöz,kb egy hónapja mindennap estére/éjjelre teljesen kiszárad a torkom és berekedek,próbáltam cukormentes cukorkát,kamillás gőzfürdőt de semmi se használ ha valami segítséget tudna nyújtani azt köszönettel fogadnám.

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Kovács Dániel!

Azt javaslom, hogy jelentkezezn vizsgálatra, mert a szárazság okát kellene kideríteni! A kamillás gőzfürdőt semmi esetre sem ajánlanám, mert intensíven szárít, helyette inkább sima enyhe sós vízzel gargarizáljon!


Üdvözlettel,

Dr Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Minden remek volt

Minden remek volt! A Doktornő nagyon precíz, mindent el magyarázott, és teljesen megnyugtatott a problémámmal kapcsolatban. Bármikor bizalommal vissza mennék hozzá.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek
Miért megy nehezebben a nyelés időskorban?

Miért megy nehezebben a nyelés időskorban?

Az időskori nyelési nehézség (diszfágia) nem csak egy kellemetlen tünet. Súlyos szövődményekkel (alultápláltság, kiszáradás, aspirációs tüdőgyulladás) járhat, drasztikusan rontja az életminőséget, és az idős emberek elszigetelődéséhez vezethet. Becslések szerint az 50 év felettiek több mint 20 százaléka tapasztal diszfágiát. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész-foniáter szakorvosa az időskori diszfágia okairól és kezelési lehetőségeiről beszél.

További részletek
Ezért tapasztalhat fülfájást, ha túlzásba viszi a klímahasználatot

Ezért tapasztalhat fülfájást, ha túlzásba viszi a klímahasználatot

A légkondicionáló berendezések könnyebben elviselhetővé teszik a forró nyári időszakokat, ám nem árt tisztában lenni ezeknek a praktikus eszközöknek az egészségre gyakorolt hatásaival. Miért okozhat fülfájást a klímahasználat? –tettük fel a kérdést dr. Holpert Valériának, a Fül-orr-Gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberének.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Kiss Sándor
Dr. Kiss Sándor Audiológus, fül-orr-gégész
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK