Ha fáj a torkunk és fehér foltokat látunk a mandulákon, akkor általában tüszős mandulagyulladásra gondolunk, mert ez a betegség jellegzetes tünete. A fehér foltoknak azonban ennél több kiváltó oka is lehet, ezeket foglalta össze dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa.
Streptococcus által okozott fertőzés gyakran jár fehér foltok megjelenésével a mandulán. A bakteriális fertőzés különösen gyermekkorban gyakori, a torokfájás mellett láz, a nyaki nyirokcsomók duzzanata és fejfájás is jelentkezhet. Ilyen esetben mindenképp orvoshoz kell fordulni. A tüszős mandulagyulladás kezeléséhez antibiotikum szedésére szükség lehet, hogy az esetleges szövődményeket – reumás láz, fül és arcüregi fertőzések - megelőzzük.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
A vírusos eredetű mandullagyulladás tünetei nagyon hasonlítanak a Streptococcus által okozott bakteriális eredetű tüszős mandulagyulladás tüneteire. A vírusos eredetű gyulladás tünetei lehetnek a duzzadt mandulák, néha lepedékkel, fájdalmas nyelés, láz, fülfájás és orrdugulás, orrfolyás is.
A mononukleózist vagy Epstein-Barr fertőzést úgy is hordozhatjuk, hogy mi nem érezzük betegnek magunkat, de így tudtuk nélkül is továbbadhatjuk a fertőzést. A csókbetegség néven is ismert kórkép a torok hátsó részén és a mandulákon látható szinte összefolyó fehér foltok mellett lázat, torokfájást, nagy nyaki nyirokcsomókat és erős fáradtságérzetet okozhat.
Súlyosabb esetben influenzaszerű tünetek jelentkezhetnek – nagyfokú gyengeség, elesettség érzés, fejfájás, láz, duzzadt nyirokmirigyek – melyek akár hetekig is fennállhatnak. A legtöbb, amit ilyenkor a gyógyulásért tehetünk, az a sok pihenés és kiegyensúlyozott táplálkozás. Az átvészelt betegség után emellett a fáradékonyság még hónapokon át is eltarthat.
Az orális szteroidok miatt felnőtteknél is jelentkezhet szájpenész. Ezt nem maga a szteroid hatóanyag, hanem az inhalátorok nem megfelelő használata okozza. Az inhalatív szteroid gyulladáscsökkentő hatású. Ezt az asztmás beteg belélegzéssel, gyógyszeradagoló készülékből juttat a légutakba, a szteroid a nyálkahártyáról szívódik fel és közvetlenül a légutakban hat.
Ha azonban nem jól használja a készüléket, akkor a hatóanyag jelentős része nem tud lejutni a tüdőbe, hanem a szájban és a garatban kicsapódik. Itt megváltoztatja a szájnyálkahártya normál baktériumflóráját, ami kedvez a gombák elszaporodásának, megjelenik a szájpenész. A gombás fertőzés a nyelven és a szájpadláson megjelenő fehér foltok mellett torokfájást, nyelési nehézséget és ízérzésvesztést is okozhat.
Fehér foltokat a mandulán mandulakő is okozhat. A mandulák felülete egyenetlen, belseje mély járatokkal tagolt. Itt a kórokozók és egyéb anyagok, elhalt sejtek és nyák összegyűlik, majd apró fehér foltok formájában megjelenik a mandulákban. Mandula kövek akkor keletkeznek, ha az összegyűlt anyag megkeményedik, vagy elmeszesedik. Jelenlétükre a fehér foltok mellett esetleges diszkomfort érzés a torokban és a rossz lehelet is figyelmeztethet. Sós vizes gargarizálás segíthet megszabadulni tőlük. Ha ez nem válik be, akkor helyi érzéstelenítésben végzett, kisebb sebészeti beavatkozás során lehet megszabadulni a mandulakövektől
További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>
Rendelés típusa:
Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk
Rendelési információ:
További vélemények„Korrekt vizsgálat, udvarias bánásmód, érthetően megfogalmazott diagnózis.”
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.
Az időskori nyelési nehézség (diszfágia) nem csak egy kellemetlen tünet. Súlyos szövődményekkel (alultápláltság, kiszáradás, aspirációs tüdőgyulladás) járhat, drasztikusan rontja az életminőséget, és az idős emberek elszigetelődéséhez vezethet. Becslések szerint az 50 év felettiek több mint 20 százaléka tapasztal diszfágiát. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész-foniáter szakorvosa az időskori diszfágia okairól és kezelési lehetőségeiről beszél.
A légkondicionáló berendezések könnyebben elviselhetővé teszik a forró nyári időszakokat, ám nem árt tisztában lenni ezeknek a praktikus eszközöknek az egészségre gyakorolt hatásaival. Miért okozhat fülfájást a klímahasználat? –tettük fel a kérdést dr. Holpert Valériának, a Fül-orr-Gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberének.