Mikor szükséges a mandulaműtét?

Mikor szükséges a mandulaműtét?

Dr. Csóka János Módosítva: 2023.11.22 11:06

A gyakori torokfájás, vagy légúti betegségek önmagukban még nem indokolják a mandulaműtét elvégzését. Azonban ha a betegség évente gyakran ismétlődik, krónikus mandulagyulladás alakul ki, esetleg tályog vagy a gyulladások következtében másodlagos betegségek lépnek fel, akkor mégis szükség lehet rá, hogy megváljunk az egyébként fontos védőfunkciót betöltő szervektől.

 

Ősztől-tavaszig tart a betegségek szezonja

A közösségbe kerülő gyerekek sokat betegeskednek, ennek oka egyfelől, hogy a még fejletlen immunrendszerük miatt könnyebben kapnak el fertőzéseket. A szeptemberi hónapban egyébként is megnő a betegségek száma pusztán attól, hogy újra elkezdődik az óvoda és az iskola, ahol könnyen terjednek a kórokozók. Az immunrendszer érése 10-12 éves kor környékén fejeződik be, teljesen normális, ha a gyerekek ebben az időszakban gyakrabban kapnak el légúti betegségeket – magyarázza dr. Csóka János fül-orr-gégész, a Fül-orr-gége Központ főorvosa. A megbetegedések gyakoriságát növeli az is, hogy a közösségekben a gyerekek gyakran elnagyolják a kézmosást, a zsebkendő használatot, a kisebbek nem megfelelően fújják az orrukat, köhögésnél, tüsszentésnél sem teszik a szájuk elé a kezüket.

Online Bejelentkezés

Dr. Csóka János

Ostrom utcai rendelő - 1015 Budapest, Ostrom utca 16. I.emelet

Nem mindennek az oka a mandula

Óvodás korban 5-6 betegség is átlagosnak nevezhető az ősztől-tavaszig tartó időszakban, s ez egyaránt megviseli a gyerekeket és a szülőket. A gyakori betegségek miatt munkából kieső szülők érthető módon szeretnék sürgetni az egyes betegségek lefolyását és minden módszert megragadnak arra, hogy csökkentsék a gyakoriságát. Sokan úgy vélik, hogy ennek egy lehetséges eszköze a mandulaműtét, ám szakmailag ennek elbírálása mindig egyedi és a szakorvos, néha több szakma közös döntésén alapul. Az orr-, illetve garatmandulák kivételének szükségességét pontos szabályok írják elő. Dr. Csóka János hangsúlyozza, hogy a mandulák nagyon fontos védő funkciót töltenek be a szervezetben, különösen az első életévek során nagyon lényegesek az immunrendszer számára. Az orr és torokmandulák olyan védőanyagokat termelnek, melyek felveszik a harcot a kórokozókkal szemben. A harc közben azonban a mandulák is begyulladhatnak, azonban pusztán azért, mert megduzzadtak, még nem kell eltávolítani.

Az akut mandulagyulladást gyógyszerrel kezelni kell

A mandulagyulladás a torokmandulák gyulladása. Hátterében általában Streptococcus baktérium eredetű fertőzés áll. Kisgyermekeknél jellemző tünet, hogy nem hajlandó enni, torokfájásra panaszkodhat. A fájdalom gyakran kisugárzik a fülbe. Jellemző a láz, a rossz közérzet és fejfájás. Bakteriális eredetű fertőzés ellen a gyermekorvos antibiotikumot ír fel, melyet az előírt adagban kell szedni, és annyi ideig, amíg az orvos javasolta az esetleges szövődmények elkerülégyerek mandula problémákse érdekében. Tüszős mandulagyulladásban szenvedő gyermek az antibiotikum mellett is lehet lázas 5-7 napig. Különböző helyi fájdalomcsillapítókat tartalmazó tabletták szopogatása, langyos folyadék, ágynyugalom enyhítheti a panaszokat.

Krónikus mandulagyulladásnál javasolt a műtét

Előfordul, hogy egyik mandulagyulladás éri a másikat, még ki se lábal a gyerek az egyik betegségből, máris jön a másik. Ha ez évente hatszor-nyolcszor megismétlődik, ráadásul több éven át, a mandulagyulladás már idült formát ölt. Szintén javasolt a műtét elvégzése, ha a tüszős mandulagyulladás szövődményeként a mandula körül tályog alakul ki. A duzzanat oly mértékű lehet, hogy a beteg képtelen nyelni, szájzára alakul ki. Heves, féloldali, fülbe sugárzó fájdalom jelentkezik. A rendkívül veszélyes kórkép mindenképpen kórházi kezelést igényel. A műtét elvégzésére a tályog lezajlása után van lehetőség. A műtét abban az esetben is indokolt lehet, ha a gyulladások következtében másodlagos betegségek lépnek fel. Ezek kialakulhatnak a bőr, az ízületek, a vese és a szív területén is. Ilyen esetekben, ha a mandula gócként szerepel, eltávolítása megszünteti a szövődményes panaszokat is

Téma szakértője

  • Dr. Csóka János

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, fej-nyak sebész, horkolás specialista
  • Specialitások:
    • garat és mandula specialista
    • orrdugulás és orrsövény-ferdülés megszüntetése
    • horkolás gátlás 
    • felnőtt és gyermek fül orr gégészet
    • fül-orr-gégészeti műtétek / kisműtétek

     

    További vélemények Dr. Csóka Jánosról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit

     

Orvos válaszol

Tisztelt FÜL-ORR-GÉGÉSZ szeretnék segítséget kérni kb 1 hónapja kezdődött a problémám azt éreztem hogy a torkomban valami fúlaszt olyan szinten hogy már féltem attól hogy megfúlok,mintha valaki fojtogatott volna ahogy forditóttam a fejem jött rám a hányinger éjszaka is folyamatosan a fulladást éreztem nem tudtam piheni ,éreztem mintha gombóc lenne amitől megfullok,hétvége volt elmentem ügyeletre ahol doktor úr azt mondta szerinte vírus és szerezek be glycosept oldatot és azzal gargalizáljak amit sikerült is váltanom, elkezdtem használni és nagyon jó volt szüneteltette a fojtó érzést majd rá 2-3 napra, elkezdtem nagyon csúnyán köhögni szinte ugattam nagyon fájt a torkom és a fülem, sárga váladék jött az orromból és a köhögés álltal is szakadt föl, ekkor elkezdtem szedni aughmentin tablettát 875/125 ös ezt 7napig plusz ambroxol köptető tablettát ez idő alatt jobban éreztem magam megszünt a torok fájás de a gombócérzés még mindig a torkomban volt de már kevésbbé fulasztott nem úgy mint az elején ,közben háiorvost váltottam mert az előző mindig csak augmhentint irt a panaszaimra, mind ezeket elmondtam az új háziorvosnak és beleértve a panaszaimat is és ő azt mondta nem szabad mindig úgyan azt az antibiótikumot szedni mert immunisá válik a szervezetemnek ,ő azt mondta hogy torokgyulladásról lehet ez a fojtógattó érzés ami ráhatól a füllemre is ,felirt nekem azibiot nevű 250mg 6 dbos antibiotikum, elkezdtem szedni 3 nap alatt kellett bevenni közben volt hőemelkedésem fülfájás a ugatósköhögögés rengeteg sárgaváladék szakadt fel elfogyott az antibiótikum csak néha van ugatos köhögés mely álltal mindig szakad fel váladék már legtöbbször fehér de nagyon ritkán még sárga is a fülem is kevésbé fáj inkább csak néha hasogat vagy nyíllal bele, de nagyon viszket belül és a gombócót is érzem még a torkomban de már nem fullaszt nagyon ,csak kellemetlen hogy ott van!! Mi a véleménye ön szerint mi lehet a gond ? A kérdésem hogy inkább gyulladásra utalók a panaszaim vagy állhat a hátérben más is ?

Dr. Csóka János
Dr. Csóka János
Tistzelt Bristyán Erzsébet!

Első sorban gégészeti szakvizsgálatot javasolnék, majd ezt követően a lelet függvényében esetleg gasztroenterológiai, és/vagy pulmonológiai kivizsgálást is.
A gyulladás mellett akár reflux-betegség is állhat panaszai hátterében.

Tisztelettel: Dr. Csóka János

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kiváló orvos

Nagyon köszönök mindent, maximálisan elégedett voltam az Önök szolgáltatásaival. Csóka János doktor úr személyében végre egy igazi orvossal volt szerencsém találkozni – még egyszer köszönöm!

További vélemények

Hírek

Gégetükrözés - fájdalmatlan és fontos vizsgálat!

Gégetükrözés - fájdalmatlan és fontos vizsgálat!

A gégetükrözés szó hallatán néhányan szorongani kezdenek, holott egy fájdalmatlan és sok esetben igen fontos vizsgálatról van szó. Legyen szó krónikus rekedtségről, gombócérzésről vagy a hang bármilyen problémájáról, a gégetükrözés hasznos információkkal szolgálhat az okokról. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa beszélt a vizsgálat indikációiról és lehetőségeiről.

További részletek
Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.

További részletek
Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész, horkolás specialista
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, szédülés specialista
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK