Légúti fertőzések és reflux is okozhatnak nyelvcsap gyulladást

Légúti fertőzések és reflux is okozhatnak nyelvcsap gyulladást

Dr. Holpert Valéria Módosítva: 2023.11.22 15:52

A lágyszájpad hátulján, középen lelógó nyálkahártyával fedett kis nyúlvány a nyelvcsap, vagy másnéven uvula. Akár egész életünkben nem is veszünk róla tudomást, egészen addig, amíg valamilyen okból fel nem hívja magára a figyelmet. Ez az esetek többségében az erős fájdalommal járó gyulladás.

A lágyszájpad hátulján, középen lelógó nyálkahártyával fedett kis nyúlvány a nyelvcsap, vagy másnéven uvula. Akár egész életünkben nem is veszünk róla tudomást, egészen addig, amíg valamilyen okból fel nem hívja magára a figyelmet. Ez az esetek többségében az erős fájdalommal járó gyulladás.

Uvulitis, vagy nyelvcsap gyulladás esetén a nyelvcsap és a környezete duzzadt, vörös, a nyelés fájdalmas, fekvéskor akár légszomj is jelentkezhet, megváltozhat a hangszín is – magyarázza dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa. A betegség tüneteként nehézlégzés, torokfájás is kialakulhat, de túlzott nyálképződés, öklendezés is előfordulhat.

Online Bejelentkezés

Dr. Holpert Valéria

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Betegségek szövődménye

A tünetek bakteriális- és vírusos eredetű betegségek – torokgyulladás, mononukleózis, légúti fertőzések - kapcsán is kialakulhatnak. A felsorolt betegségek miatt kialakult torokgyulladás könnyen átterjedhet a nyelvcsap területére is. A betegeknél néha egy egyszerű nátha szövődményeként is jelentkezhet, mivel az orrdugulás következtében, a szájlégzés miatt könnyebben megfertőződhetnek a garatképletek.

Nem csak fertőzés okozhatja

A nagyobb nyelvcsap lehet öröklött tulajdonság is, de szájszárazság és gyomorsav-túltengés, reflux miatt is duzzadtnak érezhetjük. A túlzott dohányzás és alkohol fogyasztás irritációt okozhat, ami szintén megnöveli az uvulitis kockázatát, de a nyelvcsap erős vegyszerek tartós belélegzésekor is megduzzadhat, vagy egy allergiás reakció részjelensége is lehet. A nyelvcsap megnagyobbodás műtétek után is gyakran tapasztalható, ilyenkor az altatás során behelyezett légzőtubus okozza, ám rövid idő után ez a kellemetlen érzés elmúlik.

Praktikák a kezeléshezReflux tünetei a torokban

- Mivel a duzzanatot akár a dehidratáltság és a szájszárazság is kiválthatja, a nyelvcsap gyulladás kezelésében nagyon fontos a bőséges folyadék fogyasztás.
- A langyos sós vízzel történő gargalizálás segíthet a torokfájdalmat csökkenteni. E célból a torokfertőtlenítő pasztillákat is érdemes bevetni, az eukaliptusz tartalmú cukorkák jól hűsítik a gyulladt, fájó területet.
- Meglepő, de e célból a fagylalt vagy egy jégkocka is jó szolgálatot tehet, ám fontos, hogy ne essünk túlzásba. Rövid ideig, kis mennyiségben fogyasztva a hideg hatására csökkenthet a duzzanat. Ezt a praktikát azonban csak abban az esetben javasoljuk, ha a duzzanat nem gyulladásos eredetű.

Amikor ne halogassa tovább az orvost!

Ha a fájdalom néhány napon belül sem csillapodik, vagy további tünetek jelentkeznek, mindenképp forduljunk orvoshoz! Az alábbi tünetek esetén semmiképp sem szabad halogatni a szakember felkeresését: súlyos nyelési nehézség, nehézlégzés, kezelhetetlen fájdalom, láz és hasi fájdalom, a hang megváltozása. Bakteriális eredetű fertőzés esetén antibiotikumra lesz szükségünk a gyógyuláshoz, súlyos esetben a gyulladás csökkentésében szteroid készítmények is segíthetnek.

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

     

    Rendelési információ:

    • Széll Kálmán tér: H, Sze
    • Kolosy tér: Cs

Orvos válaszol

Tisztelt dr. úr, nő!

Panaszom a következő. 3 hete reggel még volt hangom, napközben viszont egyre rekedtebben tudtam beszélni, estére teljesen elment és azóta sem jött vissza átmenetileg sem. Voltam orvosnál már többször is, de gondoltam itt is kérek véleményt mert nagyon aggaszt a dolog. Először a doktornő antibiotikumot írt fel és paxirazolt mert enyhe hurutos köhögésem is volt és van azóta is. 1 hét után semmi változás nem történt, ezután elküldött a főorvos úrhoz a kórházba. Mindketten azt állapították meg, hogy a mellékhangszál duzzadt, ill. a hangszálak duzzadtak. Egy spryt írt a dr. úr, de az nem kapható így a gyógyszertárban kaptam helyette Septolete extrát és Isla szopogatós tablettát is írt. Javasolják többen, hogy menjek másik orvoshoz is, de nem tudom kihez érdemes fordulni.

Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel Kelemen istván

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Kelemen István!


Sajnos érdemben csak egy alapos vizsgálat után tudnék nyilatkozni. Dohányos? Amennyiben nem szűnnek panaszai ismételt vizsgálat lenne szükséges.



Üdvözlettel

Dr Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

A doktornő renkívül kedves, hozzáértő

"A doktornő renkívül kedves, hozzáértő, segítőkész. Hosszú hetek óta zajló betegségből gyógyított ki. Sajnálom, hogy nem hozzá mentem elsőre, hanem egy másik magánklinikára. "

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK