A fogzás jelei: okozhat náthás tüneteket?

A fogzás jelei: okozhat náthás tüneteket?

Dr. Holpert Valéria Módosítva: 2023.11.24 09:38

Gyermekünk nyűgös, játszani sincs kedve, aludni sem akar, legszívesebben csak a karunkban lenne. Ismerős állapot? A fogzás embert próbáló, gyermek és szülő számára is nehéz időszak, ami valóban szerteágazó tüneteket produkálhat.

De honnan tudhatjuk, hogy valóban ez okozza például a náthás, légúti tüneteket, vagy komolyabb betegség áll a háttérben? Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa segít eligazodni e kérdésben.

Fájdalmasan érkező fogacskák

A fogak áttörésének időszakában az íny fájdalmassá válik, pirosas, gyulladt.

A gyerekek az ilyenkor jelentkező fájdalomra különböző képpen reagálnak, ám a legtöbben nyűgösek és rosszabbul alszanak, az ételt is gyakran elutasítják.

Egy-egy fog áttörése átlagosan nyolc napig tart, az első rendszerint 6 hónapos kor környékén zajlik le.

Online Bejelentkezés

Dr. Holpert Valéria

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16


A stressz miatt betegszenek meg?

Egyes vélekedések szerint nem maga a fogak áttörése, hanem az ezzel járó stressz az, ami legyengíti a gyermek immunrendszerét, ezáltal a fogzás időszakában a gyermek fogékonyabbá válik a különböző fertőzésekre.

A fogak áttörésekor jelentkező orrfolyás – és az ebben az időszakban fellépő hasmenés, pelenkakiütés és láz - tehát valójában ennek lehet egy tünete.

Mindent a szájába vesz – a kosztól beteg?

A fogzással járó ínyfájdalom csillapítására remek eszköz a rágóka, ám a gyerekek ebben az időszakban az e célra kifejlesztett különböző felületű, hűthető rágókák mellett gyakorlatilag bármit bevetnek a fájdalom enyhítésére.

Sokkal több dolgot megrágnak, a szájukba vesznek a fogzás időszakában, mint egyébként.

A tárgyakról kosz és kórokozók kerülhetnek a szervezetükbe, ami hozzájárulhat az említett tünetek megjelenéséhez.


Ha a fogakra fogjuk, csak késleltetjük a valódi diagnózist!

A Seattle Children’s Hospital orvosai ezzel szemben épp arra figyelmeztetnek, hogy sem az orrfolyás, sem pedig a láz nem a fogzás törvényszerű velejárója, ellenben jelezhet olyan komoly betegségeket, mint például a fülgyulladás vagy a húgyúti fertőzések.

Ha a fogzásra fogjuk, csak a diagnózist és a szakszerű kezelést késleltetjük. Ha a gyermek sírósabb, mint általában, azzal szintén egyéb betegségeket vagy fájdalmakat – például fülfájást – jelezhet.

Milyen tünetek lehetnek valójában a fogzás jelei?

- fokozott nyáltermelés - emiatt az arc körüli bőr kiszáradhat, kivörösödhet

- a gyerek nyugtalan, állandóan valamit a szájába vesz és rág

- a fogak helyén az íny vörös, fájdalmas lehet.Fogzás és náthás tünetek

Nem a fogzás jelei:

- szokatlan sírósság

- a gyermek a folyadékot is elutasítja

- hasmenés, hányás

- köhögés

- magas láz.

Mi okozhat náthás tüneteket?

Dr. Holpert Valéria elmondta, hogy az orrfolyás oka csecsemő- és kisgyermekkorban is lehet a hideg levegő belélegzése, mely több orrváladék termelésére serkenti az egészséges szervezetet is.

Kiválthatja az orrnyálkahártyát irritáló anyag jelenléte a levegőben: ezért is fontos a dohányzás mellőzése a kisgyermekes családokban.

Megfázás vagy influenza tünete is lehet, de idegen test jelenlétét is jelezheti az orrban – megeshet, hogy a kicsi játék vagy evés közben észrevétlenül az orrába dugott egy apró játék- vagy ételdarabot.

Orrfolyás jelezheti azt is, ha egy fertőzés miatt az orrmandulák megnagyobbodnak.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Az orrfolyás tehát nem tartozik a fogzás tünetei közé. Csecsemő- és kisgyermekkori orrfolyás esetén javasolt orvoshoz fordulni, különösen, ha több napja tart és/vagy magas láz is társul mellé

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
  • Specialitások:

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés
    • Gyermekellátás 3 éves kortól

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

     

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor No/Ur!

29 eves no vagyok.Regota fajdogal a torkom. Nem is faj inkabb olyan erzes mintha leegettem volna. Dohanyoztam,de mar 1 hete azt is elhagytam. Voltam hazi orvosnal is megnezte azt mondta talan egy nagyon picike gyulladas van,de ennyi. Irt fel susp.anestheticat. Azzal kell napi 3szor gargalizalnom. De sajnos meg mindig erzem ezt a furcsa erzest a torkomban. Kicsit jobb mar,de meg mindig nem az igazi. Neha ilyen mely nyilalo fajdalmat is erzek hol jobb hol bal oldalon. Mandulamat amugy mar reg kivettek. Nem vagyok lazas,nem kohogok,nem tusszogok. Nagyon aggodok. Hipochonder vagyok es mar utana olvastam egy-ket dolognak es nyilvan,hogy az ember csak a rosszat szuri le ezekbol. Tudom,hogy latatlanul negez diagnozist megallapitani. Igazabol azt szeretnem tudni,hogy van-e okom aggodni? Mivel kulfoldon elek igy nem tudok azonnal orvoshoz menni ujra. Ezert gondoltam esetleg itt talan tud tanacsolni valamit amivel segithetek,hogy minel elobb elmuljon ez az idegesito erzes?! Valaszat elore is koszonom.

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Lőrincz Brigitta !

Azt tanácsolom, hogy ne aggódja halálra magát, mert ez is okozhatja a panaszait. Táplálkozzon rendszeresen és egészségesen, szedjen vitaminokat és amennyiben hosszabb távon is fennállnak a tünetei jelentkezzen szakorvosi vizsgálatra. A helyi érzéstelenítőnek nem látom értelmét, csak akkor, ha olyan erős a fájdalom, hogy emiatt nem tud nyelni.


Üdvözlettel,

Dr Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Figyelmes

"Igen, figyelmes, kedves volt, kérdéseimre megnyugtató válaszokat adott."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Már néhány mondat is kimeríti? Ez lehet a hangszalagbénulás egyik jele

Már néhány mondat is kimeríti? Ez lehet a hangszalagbénulás egyik jele

Hangszalagbénulás akkor alakulhat ki, ha a hangszalagokhoz futó idegi impulzusok megszakadnak. Ez érintheti csak az egyik vagy mindkét hangszálat. A kétoldali hangszalagbénulás ritka, de életveszélyes jelenség, ugyanis fulladást is okozhat, ezért sürgős esetekben akár légcsőmetszésre is szükség lehet. Az utóbbi időben már egy úgynevezett hangszalag lateralizációs műtétet végeznek ilyen esetekben. Az egyoldali hangszalag bénulás sokkal gyakoribb, tünetei közé tartozik a rekedtség, a légszomj beszéd során, a gyenge, suttogó vagy remegő hang, félrenyelés is jelentkezhet kezdetben. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ – Prima Medica orvosa arra hívta fel a figyelmet, hogy már az enyhe tünetekkel is fontos szakorvoshoz fordulni, különösen, ha az előzményekben betegség, trauma vagy nyakat érintő műtét szerepelt.

További részletek
Szűnni nem akaró orrdugulás - mit lehet tenni?

Szűnni nem akaró orrdugulás - mit lehet tenni?

Bőven benne járunk a légúti betegségek, fertőzések szezonjában, amikor rengetegen küzdenek „megfázásos” jellegű panaszokkal. Ezek azonban 7-10 nap alatt általában megszűnnek, tehát ha az orrdugulás ennél hosszabban fennáll, esetleg valaki arra figyel fel, hogy hetek, hónapok óta szenved, aludni is alig tud a bedugult orra miatt, mindenképpen érdemes megkeresni a konkrét kiváltó okot. Dr. Viszoki Mónika, a Fül-orr-gége Központ – Prima Medica fül-orr-gégésze, allergológus és klinikai immunológus az orrdugulást okozó gyakori kórképekre hívta fel a figyelmet.

További részletek
Fáj a torka, nehezen nyel? Mandulakő is okozhatja

Fáj a torka, nehezen nyel? Mandulakő is okozhatja

A torokfájás gyakori panasz, de honnan tudhatjuk biztosan, hogy valóban elegendő az ilyenkor szokásos tüneti kezelés vagy valami komolyabb problémával, akár krónikus mandulagyulladással, vagy a sokszor ennek talaján megjelenő mandulakövekkel állunk szemben? Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ – Prima Medica orvosa hívta fel a figyelmet a kivizsgálásra és a mandulakő eltávolítás lehetőségeire.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész, horkolás specialista
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, szédülés specialista
Dr. Viszoki Mónika
Dr. Viszoki Mónika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Lukács Anita
Dr. Lukács Anita fül-orr-gégész, audiológus, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK