Hogyan (ne) szabaduljunk meg a fülzsírtól?

Hogyan (ne) szabaduljunk meg a fülzsírtól?

Dr. Holpert Valéria Módosítva: 2023.11.23 11:29

Ha a fülbe jutott víz nem tud távozni, akkor gondoljunk rá, hogy ennek egyik oka lehet a hallójárati fülzsír is! A fülzsírdugó nemcsak zavaró, hanem fertőzések melegágyát is képezheti. A megfelelő fültisztítás tehát nagyon fontos, de nem mindegy, hogy mivel történik. Erre az interneten is számtalan praktikát találhatunk, ám nem mindegyiket tanácsos megfogadni, némelyik ugyanis többet árt, mint használ.

A fülzsírnak fontos szerepe van

A fülzsír biztosítja, hogy a fül érzékeny bőre ne száradjon ki, savas kémhatásával védi a hallójáratot a kórokozóktól, így a fertőzésektől. Fülzsírra tehát szükségünk van, ám a termelődése nagyon eltérő lehet. Különböző bőrtípus, életkor, hormonhatás, külső hőmérséklet, életmód nagyon befolyásolhatják, hogy mekkora mennyiségben termelődik. Ha valaki hajlamos a túlzott fülzsírtermelődésre, akkor gyakrabban jelentkezhet füldugulás, amikor az összegyűlt fülzsír halláscsökkenést okoz – magyarázza dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, a Fül-orr-gégeközpont orvosa. Ha a strandolás vagy hajmosás során fülbe jutott víz miatt a fülzsírdugó beduzzad, és a víz nem tud távozni, akkor a fülben rekedve nemcsak zavaró, hanem fertőzések melegágyát is képezheti. A megfelelő fültisztítás tehát nagyon fontos, ám nem mindegy, hogy mivel történik.

Online Bejelentkezés

Dr. Holpert Valéria

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

A legelterjedtebb módszer nem a legjobb

A legtöbben még ma is fültisztító pálcikát használnak arra, hogy a felesleges fülzsírt eltávolítsák. Sokan problémamentesen végzik ezt évek óta, ám a fül-orr-gégészek már sok ebből eredő problémával találkoztak a rendeléseken. A pálcikáról leeső vatta a hallójáratban marad, a pálcával könnyű felsérteni a hallójárat érzékeny bőrét, a hámsérülés pedig megkönnyíti a kórokozók bejutását. Leggyakrabban azzal találkozunk, hogy a tisztítás során nem kikerül, hanem beljebb tolódik a fülzsírt, így segítjük több réteg egymásra rakódását, a fülzsírdugó kialakulását.

Vízzel a zsír ellen?

A patikákban különböző fültisztító készítményeket kaphatunk, amelyek a tájékoztató szerint a fülben lévő fülzsírt feloldják, ezáltal megkönnyítik az eltávolítását, így elkerülhetjük a fültisztító pálcika veszélyeit. Fontos azonban, hogy nem érdemes vizes alapú készítményt választani erre a célra, hiszen a vízzel nem tudjuk feloldani a zsírt. A paraffin olaj könnyen elérhető, a fülbe csepegtetve ezzel jó eredményeket tudunk elérni.

Melegítsük?

A fülgyertyázás során egy speciális gyertyát helyeznek a fülbe, arra ügyelve, hogy a lecsorgó viaszt felfogják. A módszer kedvelői szerint, az égő gyertya melegíti, így feloldja a fülben lévő fülzsírt, illetve megkönnyíti annak eltávolítását. A gyertyákat bárki beszerezheti, otthonában is elvégezheti a „kezeléseket”. Sajnos így előfordulhat, hogy épp ellenkező hatást érnek el vele, vagyis a fülzsír még beljebb nyomódik. Gyakran a fülgyertya használata után egy finom, ámde igen nehezen eltávolítható réteg is lerakódik a hallójáratba, a dobhártyára, és ekkor már csak a fül-orr-gégész tudja eltávolítani a kialakult fülzsírdugót.

Pezsgőfürdőt a fülnek!fülzsír dugó

Első hallásra drasztikusan hangzik, hogy a hajszőkítéshez használt hidrogén-perixid oldattal tisztítsuk a fülünket, ám ez a módszert is több internetes fórumon ajánlják a makacs fülzsír hatékony eltávolítására. Az enyhe habzó folyadék a beszámolók alapján feloldja a fülzsírt, ami ezt követően egy törölköző segítségével könnyen eltávolítható. Hogy mit gondol erről a szakember? Szerintük nagyon veszélyes lehet ezt a vegyszert ilyen módon használni, bár nagyobb hígításban bizonyos megbetegedések esetén ez bizonyos orvosi beavatkozások része, de mindenképp a szem ellenőrzése mellett kontrollálni kell az oldat eltávolítását is, ezt pedig otthon nyilván senki nem tudja megtenni.

Inkább kérjen szakszerű segítséget!

A rendelőben végzett fülmosás során az orvos testhőmérsékletű vizet fecskendez a fülbe, mely a fülzsír mögé jutva kisodorja azt. Szükség szerint a fülmosás előtti 1-2 napban paraffinolajos csepegtetést ír fel, mely fellazítja a fülzsírt, így megkönnyíti az eltávolítását a fülmosás során. A fülmosás után ellenőrizni kell a dobhártya és a hallójárat épségét, hogy a hallójáratból sikerült-e maradéktalanul eltávolítani a zsírt, vagy/és a váladékot. Ez az a momentum, ami miatt semmikép nem javasolt a hallójáratot otthon mosni, piszkálni, mert senki nem tudja kontrollálni a tevékenykedése utáni állapotot! Vigyázzon, ne okozzon saját magának hallójárati gyulladást, vagy dobhártya sérülést

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése, nehezített nyelés 
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista
    • középfül, arcüreggyulladás 

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés
    • Gyermekellátás 3 éves kortól

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

     

    Rendelési információ:

    • Széll Kálmán tér: H, Sze
    • Kolosy tér: Cs

Orvos válaszol

Kedves Doktor Úr/Nő!
Utolsó lehetőségként írok Önöknek, már annyi helyen jártunk... mégsem jutottunk előbbre.
5 és fél éves kislányomról van szó, aki már 3 hónapja köhög. Különböző orvosoknál jártunk. Allergia vizsgálat negatív. Mellkas röntgen negatív. A pulmonológus annyit mondott, hogy granuláltnak látja a garatot. Légzésfunkciót a gyermek kora miatt nem csináltak. Mellkas röntgenen enyhe hipervaszkularizációt láttak. A fül-orr-gégész úgy tessék-lássék (tölcsér nélküli) vitsgálata után azt mondta, hogy be van gyulladva az orrnyálkahártyája. Hozzátenném, hogy a gyermek orra átjárható, nem váladékozik, nincs bedugulva. A köhögés csak nappal jelentkezik, a gyermek az éjszakákat végig alussza. Orrán légzik.
Amit kitapasztaltunk a következők:
-A köhögés nem hurutos
-Olyan erővel tör ki sokszor belőle a köhintés,hogy a szelek is mennek tőle
-Hideg étel fogyasztása vagy hideg szél is kiváltja a köhögéseket
-Bizonyos aromás ételek (hagyma, mustár) fogyasztása közben köhögési roham lesz
-Erős illatok (dezodor,öblítő) ugyszintén megköhögtetik
Sokféle gyógyszert próbáltunk, szinte kisérleti nyúl a gyerek.
A lakásból kidobtuk a tollpárnákat, a franciaágyat, a szőnyeget, kifestettünk. Sajnos szórólapozással is foglalkoztunk két évig és a sok újságot a lakásban tároltuk. Ezeknek van festék és egyéb szaguk. Most abbahagytuk, nincs több újság.
Teljesen tanácstalanok vagyunk. Kérem segítsenek. Andrea

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Szűcs Andrea !


A száraz napközbeni köhögés vírus fertőzések után fenn állhat ilyen hosszú ideig és aztán spontán szűnik. A fennállását esetleg reflux is elősegítheti. Figyeljenek oda a rendszeres egészséges étkezésre, szénsavast ne kapjon a gyermek és remélhetőleg a panaszok elmúlnak, amenyniben nincs gyulladás a háttérben.


Üdvözlettel,


Dr. Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Figyelmes

"Igen, figyelmes, kedves volt, kérdéseimre megnyugtató válaszokat adott."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Gégetükrözés - fájdalmatlan és fontos vizsgálat!

Gégetükrözés - fájdalmatlan és fontos vizsgálat!

A gégetükrözés szó hallatán néhányan szorongani kezdenek, holott egy fájdalmatlan és sok esetben igen fontos vizsgálatról van szó. Legyen szó krónikus rekedtségről, gombócérzésről vagy a hang bármilyen problémájáról, a gégetükrözés hasznos információkkal szolgálhat az okokról. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa beszélt a vizsgálat indikációiról és lehetőségeiről.

További részletek
Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.

További részletek
Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész, horkolás specialista
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, szédülés specialista
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK