Arcüreggyulladás kezelése otthon – mikor forduljunk orvoshoz?

Arcüreggyulladás kezelése otthon – mikor forduljunk orvoshoz?

Dr. Augusztinovicz Monika Módosítva: 2024.02.27 16:23

Jellegzetes tünetei alapján hamar felismerjük a betegséget, különösen, ha visszatérő panaszokkal küzdünk. Mikor segítenek a házi praktikák, lehetséges-e az arcüreggyulladás kezelése otthon, vagy forduljunk egyből orvoshoz? A kérdésre dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gégeközpont orvosa válaszolt.

Az arcüreggyulladás tünetei

Az akut betegség jellegzetes tünete a lehajláskor, köhögésre fokozódó, szúró, pulzáló arcfájdalom az orr egyik, vagy mindkét oldalán, a szemek alatti területen. A krónikus arcüreggyulladásnál viszont nem jellemző a fájdalom. Orrdugulás, bő orrváladék, hátsó garatfali csorgás és ingerköhögés mindkét típus esetében jelentkezhet. Duzzadt orrnyálkahártya, orrdugulás, fáradtság és szaglászavar is lehet a panasz.

Online Bejelentkezés

Dr. Augusztinovicz Monika

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

A kettő együtt eredményes

Arcüreggyulladás esetén természetes gyógymódokkal is érdemes kiegészíteni az orvos által felírt kezelést. Fontos, hogy ezeket kiegészítésként ajánljuk, az orvosi vizsgálatot és diagnózist követően, a szakember által javasolt egyéb kezelés mellett.

Dr. Augusztinovicz Monika elmondta, hogy az orvosi vizsgálat azért lényeges, mert a háttérben álló okot is kezelni kell annak érdekében, hogy az arcüreggyulladás elmúljon.

Akut arcüreggyulladás esetén, melynek kiváltója valamilyen légúti fertőzés – vírus vagy baktérium – rendszerint 1-2 hét alatt megszűnnek a panaszok. Ilyenkor a szokásos tüneti kezelés – fájdalomcsillapító, folyadékfogyasztás, ágynyugalom, orrspray - segíti a lábadozást. Ha azonban a panaszok nem javulnak, vagy erősödnek, indokolt az orvos felkeresése! Ilyenkor lehet egyéb ok a háttérben, vagy bakteriális felülfertőzés is kialakulhat, ami miatt antibiotikumot kell szedni.

Krónikus arcüreggyulladás esetén mindig van valamilyen kiváltó ok a háttérben. Ez lehet többek közt allergia, fogászati probléma vagy fül-orr-gégészeti elváltozás – például orrsövényferdülés, orrpolipok vagy légúti fertőzés – is okozhat. Ilyen esetben az arcüreggyulladás kiújulására kell számítani, amíg az alapbetegséget nem kezeljük.

Arcüreggyulladás kezelése otthon – ami segíthetArcüreggyulladás kezelése otthon.

  • Az orvos által javasolt kezelést érdemes kiegészíteni sós vízzel történő orrmosással. Az e célra kifejlesztett eszközt, a forralt és lehűtött vízben feloldandó port készen megvásárolhatjuk. Segítségével az orrüregeket tudjuk átmosni, nedvesíteni, a gyulladást csökkenteni.
  • Segíti a gyógyulást, ha melegen tartjuk a beteg területet. A meleg hatására ugyanis felgyorsul a vérkeringés, ezáltal a gyógyulás is hamarabb következhet be. Érdemes ezért naponta két-három alkalommal, 15-20 percig infralámpát használni.
  • Az arcüreggyulladás egyik természetes gyógymódja az inhalálás is. Az inhalálást naponta két-három alkalommal, 15 percig érdemes végezni. Segítségével az orrjáratok kitisztulnak, a lerakódott váladék felszakad. A hatást fokozhatjuk illóolajok – például mentol, borsmenta, citrom, eukaliptusz, teafaolaj, szegfűszeg és rozmaring - használatával is.
  • Segíti a gyógyulást, könnyebben távozik az orrváladék és enyhíti a gyulladt orrnyálkahártya miatt jelentkező feszítő érzést a belső levegő párásítása. A lakásban a páratartalom 40-60% között ideális, arcüreggyulladás esetén érdemes a magasabb értékhez közelíteni. Tartósan azonban ne legyen 60% felett, mert az az allergének – poratka, penészgomba - számának emelkedéséhez vezethet. A hidratálás belsőleg is fontos, igyunk bőségesen folyadékot a lábadozás ideje alatt!

Téma szakértője

  • Dr. Augusztinovicz Monika

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
  • Specialitások:
    • orrmelléküreg (arcüreg, homloküreg) specialista
    • COVID utáni szaglásvesztés, szaglástréning
    • felsőlégúti allergiák
    • általános fül-orr-gégészeti panaszok
    • gyermek fül-orr-gégészeti kezelések
    • fülfájás, füldugulás kezelése

     

    További vélemények Dr. Augusztinovicz Monikáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit
    • Távkonzultáció (telefonon) szerda délután
    • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available

     

     

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor úr/nő!

FESS műtéten estem át egy héttel ezelőtt ahol egy cisztát távolítottak el az arcüregemből, illetve leszívtàk a váladékot. Az orvosom Dalacin 300-at, Telfastot napi 1*, illetve Mometosan Sandoz 50 orrsprayt írt fel nekem a műtét után napi egyszer 2*2 fújást. A betegtájékoztatóban viszont az áll, hogy nem régiben végzett orr-melléküreg műtét után nem lehet használni a készítményt, csak a teljes gyógyulás után, ami 5-6 hét. A kérdésem az, hogy nem okozok kárt azzal, hogy használom az orrsparyt? Illetve a betegtájékoztatóban az is szerepel, hogy szemen előforduló herpes-simplex esetében sem lehet, ami nekem évente egyszer előszokott fordulni. Ez probléma? Vagy csak akkor az, ha épp gyulladásban van a szem? Előre is köszönöm a segítségüket.
Tisztelettel: K. Szilvia

Dr. Csóka János
Dr. Csóka János
Tisztelt Kovács Szilvia!

Kezelőorvosának biztosan meg volt az oka arra, hogy a helyileg ható szteroidos orrspray-t elindítsa, a legtöbb esetben egyedi terápiás tervet építünk fel, előfordulhat, hogy a protokolltól el kell térnie a műtét utáni kezelésnek a jobb eredmény érdekében. A szemen előforduló herpes-simplex kérdésében viszont kérje ki kezelőorvosa, ill. egy szemész szakorvos véleményét is.

Tisztelettel: Dr. Csóka János

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Várakozás nélkül

"Tetszett,hogy az előre foglalt időpontban behívtak,várakozás nélkül. A doktornő nagyon alaposan vizsgált,maximálisan elégedett vagyok vele."

További vélemények

Hírek

Ezek a horkolás szempontjából kockázatos állapotok

Ezek a horkolás szempontjából kockázatos állapotok

A horkolás nem csak a hálótársat zavaró jelenség, de veszélyes is lehet a horkolóra nézve. Dr. Csóka János, a Fül-orr-gége Központ – Prima Medica főorvosa, fej-nyak sebész a horkolás szempontjából kockázatos élethelyzetekre, állapotokra, betegségekre és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

További részletek
Gégetükrözés - fájdalmatlan és fontos vizsgálat!

Gégetükrözés - fájdalmatlan és fontos vizsgálat!

A gégetükrözés szó hallatán néhányan szorongani kezdenek, holott egy fájdalmatlan és sok esetben igen fontos vizsgálatról van szó. Legyen szó krónikus rekedtségről, gombócérzésről vagy a hang bármilyen problémájáról, a gégetükrözés hasznos információkkal szolgálhat az okokról. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa beszélt a vizsgálat indikációiról és lehetőségeiről.

További részletek
Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész, horkolás specialista
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, szédülés specialista
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK